Yepyeni Türkçe oyunlar geliyor!

Oyun piyasasında Türkçe oyunların eksiğini hisseden sadece siz değilsiniz. İşte dev bir adım!

Bilindiği gibi son yıllarda Türkiye'nin bilgisayar oyunları piyasası hızla gelişiyor ve oyunlarla ilgilenenler sadece çocuklar değil; birçok yetişkin de bilgisayar oyunlarına karşı büyük ilgi duyuyor. Ama şu da bir gerçek ki, şu an Türkiye'de Türkçe bilgisayar oyunlarının sayısı sadece bir kaç tane, hatta istisna niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. İngilizceye hakim olmayan oyun severler, oyunların çoğunu sırf İngilizce bilmemeleri nedeniyle oynayamıyor, oynamaya başlasa da zevk alamıyor.

Oyun piyasasının yeni oyuncusu Migra ise sadece ve sadece bilgisayar oyunlarını Türkçeleştirerek piyasaya sürmek için düğmeye basmış durumda.

Oyun severlerin beğenisine ilk etapta 6 oyun sunulacak: Bunlardan 4'ü en yakın zamanda piyasada olacak, diğer 2'si de bir kaç hafta sonra... İlk 4 oyunun isimleri şunlar: "Miss Şık", "Gluk'oza Aksiyon", "Kızdır Bakayım. Ofiste" ve "Kızdır bakayım. Tatilde".

Oyunları tanıyalım...

Bilgisayar oyunlarını erkekler oynar diye yanlış bir kanının var olmasına rağmen, "Miss Şık" genç hanımlara yönelik bir oyun. "Gluk'oza Aksiyon" ise aksiyon oyunları arasında ilk çıkacak olan Türkçe aksiyon oyunu.

"Kızdır bakayım. Ofiste" ve "Kızdır bakayım. Tatilde" oyunları ise bilgisayar oyunları için bir ilk niteliğinde; bunun nedeni ise benzer oyunların İngilizce olması ve çoğu kişi için nasıl oynanacağının bilinememesi. Ama artık her şey basit ve anlaşılır. Oyun kahramanınız değişik şakalar yaparak komşusunun tepesini attırmaya çalışıyor.

Çok yakında İkinci Dünya Savaşı konulu "Subaylar" ve herkesin çocuk masallarından bildiği "Sinbad. Sihirli Zencefil" oyunları da kullanıcılarla birlikte olacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.migra.com.tr

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

umarım bu bir başlangıç olur ve diğer büyük oyun yapım firmalarına örnek teşkil eder....

oyunlar half life 1 in kalitesine yetişebilecekmi?
genelde Türkçe oyunlar dandik oluyorda
Kabus22-Crysis hariç tabii ki..
ayrıca www.migra.com.tr açılmıyor

Ne kadar hevesle girdim konuya EA gibi büyük firmalar Türkçe oyun yapacaklar sandım.Bütün hayallerim kırıldı.

TR oyun gerçekten zevkli oluyor.Crysis oynayanlar bilir.

gta4 için türkçe ses hazırlasalar süper olur ve bilindik oyunlar için...

C++'ı iyi öğrenebilseydim geçen yaz ,
2009 yazında bende bi oyun yapacaktım ama
bünye kaldırmadı ağustos sıcağında C++ çalışmayı :P
şu anda da üni'den vakit bulamıyorum ,
neyse seneye yazın devam inşallah çalışmaya daha azimle .

flash oyun mu bunlar:)))

Bu ne yaa bu benim ilkokuldaki cin ali tatilde cin ali okulda gibi bir şey olmuş G.T.A veya call of duty i türkçe yapın da bende diyeyim ki helal olsun be şuraya bak oyun piyasası Türk oyuncuları farketti sonunda diye......

vayy ne harika oyunlarrr.başlığı görünce umutlanmıştım oysa ki.

Türkçe olduğuna emin misiniz? Miss Şık nedir Allah aşkına!

gene dandik oyunlardır hep öyle oluyor ama desteklemek lazım adamlar hiç yoktan yapıyor kar amacı gütse bile herkes crytek'mi kardeşim

Hiç bir şey birden en üst seviyeden başlamaz Bill gates ilk olrark win7 mi sundu ? Siz bu firmaların yanında olmazsanız, firma biz yapıyoruz ama umurlarında değil hiç yapmasakta olur.Derse hala yabancı dillerde oyun oynamaya devam edersiniz.Bu oyunla kalmaz belki çok yüksek parayla satılan programrında içinde Türkçe seçeneği ingilizce gibi standart olucak.
Sizin gibilerin keyfiye söylediği bir söz bile firmaların şevkini kırmaya yetiyor.Ama aynısını siz yapın desem ... Ses çıkmaz.
En iyisi siz söylicek başka bi şeyniz yoksa bi köşede pusup sadece izleyin, inanın böyle daha yararlı olursunuz.
Deneyin görün.

bunları biz türkler mi yaptık ?

gta lar türkceye cevrilebiliyo ama konuşmalar kalıyor. tamamen türkce olursa süper olur.

Galiba Kızdır bakayım oyunları JoWooD un Neighbours From Hell serisine benzeyecek. Severdim o oyunu :D

bu ne be, çocuk oyunlarını bizde türkçeleştiririz, Migra ya bi crysis verelim. baksınlar nasıl türkçeleştirilmesi gerektiğine. Şimdi bo CoD, bi GTA veya başka bir oyun varken bu ne glukozaymış, mss şıkmış mıkmış ne bunlar ya.

yapacaksan rpg oyunu yapacan kardeşim çevir nwn2 yi oblibionu şapka çıkartiim yoksa 3 satır çevirmeyle olmaz bu iş

ya boşver altayzı yapsınlar yine yeter filimlrti nsıl altayzılı serdiyoruz oyun oynarkande altayzı olark oynıyabiliriz ne sölediklerini anlıyalım yeter bize türkçe selendirmeye gerekte yok sonuçta herşey orjimnal dilde güzeldir bence oyunlarda yabancı diziler givi altayzı yapsınlar ve bölece bşzde oyubnları zevk ala ala oynıyabilelim

Kızdır bakayım ofiste mi?:) Türkçeleştirecek oyun kalmamış mı başka. Onun Türkçesini oynayacağıma super mario'yu ingilizce oynarım daha iyi:)

miss şık cod dan gta dan ve crysis den daha iyi bir oyun bence!! 1 Terabayt ekran kartı istiyor oynamak için

peki bu migra sirketi gundemdeki dev populer oyunlarida turkcelestirecekmi sizce?

"Miss Şık" oyunu reflexive oyunlarından ç(a)lıntı gibi :D

Bence oyun severler biraz asilip ingilizce oynayarak hem ingilizce ogrenirler hemde oyundan daha cok zevk alirlar . Ayrica Ticaret Bakanligi neden izin veriyor Turkce destegi olmayan urunlerin satilmasina onuda anlamis degilim ?

Dünya'ya kendi iyi anlatamazsan, bir de korsanı fazla kullanırsak adamlar türkçe desteği sunmazlar. Demek kendimizi iyi tanıtmıyoruz. Ne kadar çok oyun ithal edersek bu bizim lehimize herkesi programlama öğrenmeye çağrıyorum.

korsan kullanma yüzünden türkce desteğin verilmemesi denklemine artık katılmıyorum. çünkü görüyorumki en büyük korsan kullanıcıları avrupa ve uzakdoğuda. bence uluslararası oyunlara türkçe destek verilmemesinin başka nedenleri var bunlardan biri alım gücünün az olması 2. olarak aklıma türk düşmanlığı geliyor ırkçılık olabilir. crytek gibi bir firma kurucuları türk olduğu için oyunları türkçe çıkartabiliyorlar sanırım ilk söylediğim daha geçerli yani fakir bir ülke olduğumuz için türkçe oyun çıkarmıyorlar çünkü türkiye de fazla oyun satamayacaklarını düşünüyorlar haklılarda. kısacası fakiriz ve sözümüz geçmiyor. (not: fakirliğimizi kimlere borçlu olduğumuzu çok iyi biliyoruz.)

türkçe çıkmasıyla korsan kullanmamızın bi alakası yok zaten dikkat ederseniz crack programlarını yazan türkler değil ruslar en çok crack indiren ülkeler ise avrupa ülkeleri ve çin kendi ülkenizi o kadarda düşürmeyin türkçe çıkmamasının tek nedeni ülkemizin bu konuda baskı yapmaması fransa dil desteğini kendi ülkesine giren her türlü şeyde zorumlu tutuyo mesela bizde böyle bişi başlatsak türkçe oyunları görmek hayal olmaktan çıkar

bunlarda oyun mu be. yapsınlar call of duty serisini türkçe de bi işe yarasın. antin kuntin oyunları türkçe yapsan ne olur ki.

Yorumların yarısı bunlar nekiiii diye.Bence bu tutum çok yalnış. Tamam belki bi CoD serisi veya Crysis kadar grafik yok hatta PoP'un ilk oyunlarını anımsattı bana ama sonuçta Türk yapımı(biz yaptık diyede gidin alın da demiyorum sadece destek.) Türkiyede bu tip firmalar yavaş yavaş oyun çıkarmaya başlıyacak bizde destekliyeceğiz ki CoD gibi oyunların Türkiyeden çıkanlarını görebilelim. Hatırladığım kadarıyla Ceidot(yalnış yazmış olabilirim)'un Hükümran Senfonisiyle bi heyacan yaşamıştık ve iyi kötü bişeyler çıktı ve kendi alanında bi başarıda yakaladı. Bunu gören diğer firmalarda bundan cesaret alıp yeni oyunlar çıkaracak ve her oyun çıktığında biraz daha iyiye gidecek. Aslında biraz üstüne gidilse bu işin 10 yıl içinde dünya çapında oyun yapabiliriz diye düşünüyorum Belki çok daha yakın sürede.

Bu arada nacizane fikrim Türkiyede oyun sektörüyle ilgili bakanlık benzeri bir kurumun açılması şart(Özel veya Kamusal). Çünkü dünyadaki oyun pazarına baktığımızda çok büyük rakamlar söz konusu.. E her caddede nerdeyse 2 tane internet cafesi olan ülke burası değilmi? ozaman niye bunu değerlendirmiyoruz neden Meslek Liselerinde bu işe yeterince yönelmiyoruz?

Off yazdıkça aklıma başka konular geliyo sanırım bu kadar yeter.

Neden kendi milletimizden insanlar teknoloji alanında bir şeyler yaptığı zaman bu kadar çok çirkef olursunuz anlamam ki. Unuttunuz mu biz teknolojik olarak halen avrupa ve amerika'dan gerideyiz. "Hızla gelişiyoruz, ufkumuzu geliştiriyoruz." gibi eleştirilerde bulunacağınıza karalayıp duruyorsunuz. Lütfen aradaki deneyim farkını unutmayın. Türk oyun geliştirici arkadaşlar kendilerini çok hızlı geliştiriyorlar bence ve Crysis de bunun en büyük örneğidir. Başarılarınızın devamını diliyorum arkadaşlar. Bu oyunları da mutlaka deneyeceğim.

@26 Kasım 2008 Çarşamba, 15:36 ziyaretçisi
tamam balkan ülkelerinden teknoloji açısında geri olabiliriz ama bi oyuna Türkçe dil paketi yapamayacak kadar da mı geriyiz kardeşim?
kimsenin umrumda değil ama her oyuna Türkçe dil paketi sunan bi firma çıksa %500 kar yaparlar! ama nerde biz daha 100 kilobit hıza 50 lira veren çaresiz insanlar olarak ne haddimize Türkçe oyun oynamak!!!!

Arakdaşlar Türkiyede hiçbişey olmaz boşuna uğraşmayın. Kayıtdışılıkta tavan yapmışız bikere. Adam kadıöyde yazıcıoğlundan 10 yıldan beri oyun mp3 satıyor. kabak gibi ortada adamlar bi ara kaldırımları kapatıp insanları geçirmiyolardı. kadınlar geçemiyordu ozmn lisedeydik tedirgin oluyoduk adamlardan.

yani hala adamlar orda göz göre göre, hatta gözüne soka soka satıyorsa. devlet buna 10 senedir göz yumup pay alıyorsa (bence başka bi ihtimal yok) kimse türkiyede oyun piyasası oluşması için beklentiye girmesin.

Ya hırsızlara para kazandırıcaksınız yada paşa paşa torrent'dan indirip yakın çevrenizle paylaşım yapıcaksınız. hem ingilizceyi de öğrenmiş olursunuz biraz. boş beklentilr içine girmeyin.

Anca cevat yerli hayrına(adam türkçe yaptı yok fiyatına sattı yine kopyası sattı) yapar biz de iç çeke çeke oynarız.

Türkçe mi diyor bu habar ? haha :D Anca mario oynarız biz Türkçe olarak :) Dahasını beklemek bile saçma.

Zaten birçok oyunun hatta programların türkçe yaması var.İndirin türkçe türkçe kullanın:)

türkçe oyunlar olması iyi olur.

Sen de yorum yaz