Yerli malı cep ortaya çıktı!

"Aşağılık duygusuna kapılmayalım!" İşte yerli cep telefonu ve hakkında söylenenler...

Yerli malı cep telefonu 250 lira
İşte o cep telefonu

General Mobile, Türkiye'de ürettiği "Türk Malı" cep telefonu modeli DST 500'ü satışa sundu.

"Made In Turkey" ibaresi ile satılacak cep telefonunun yüzde 35'inde yerli katma değerden faydalanılıyor. 98 gram ağırlığındaki cep telefonunun satışı ise 250 TL'den yapılacak.

General Mobile DST 500 modeli Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı toplantı ile tanıtıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yerli üretimin başarıya ulaşacağından endişe etmediğini kaydederek, "Kimse bizim ürünümüzü, yerli ürünümüzü küçük görmesin. Hiçbir aşağılık duygusuna kapılmayalım" dedi.

Yılda 40 milyon cep değişiyor

Üreticinin diğer modelleri de Türkiye'de üretilebilir

Cep telefonunu ömrünün bir buçuk sene olduğunu, cep telefonlarının 18 ayda bir değiştirildiğini belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"65 milyon cep telefonumuz var. Demek ki her yıl 40 milyon cep telefonu değişecek. 40'ta birini bile alsan pay olarak yüzde 2.5 yapar. O bile bir yıllık üretim kapasitesini dolduruyor. 72 milyon millet 1 milyon yerli üretime gereken desteği vermeyecek mi? Tabi ki verecek."

Yerli üretimle istihdam oluşturulduğunu ve Türkiye'ye döviz kazandırıldığını dile getiren Yıldırım, "Eğer bir ülke kendi malına kendi ürününe sahip çıkmazsa, başkalarının da sahip çıkmasını, desteklemesini bekleyemeyiz. Önce kendimiz sahip çıkacağız. İthal telefona karşı değilim. Ama bir şeyi unutmamız lazım. Ürünün hem yurtiçinde hem de yurtdışında rekabet edecek kaliteye ve özelliklere sahip olması lazım" diye konuştu.

General Mobile'ın Anel Grup Şirketlerinden Aneles ile başlatılan çalışmalar sonrasında üretilen DST 500 ile çift sim kart kullanılabiliyor. Televizyon özelliğinin yanı sıra fm radyo, GPRS, WAP, e-posta, bluetooth, java, 1,3 megapixel kamera ve video kayıt özelliklerine sahip bulunuyor.

"Gönüllü pazarlamacıyım"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım

Türkiye'de katma değer üretilmesi, katma değer oluşturulması halinde onların "gönüllü pazarlamacısı" olacağını vurgulayan Yıldırım, 1994 yılından bu yana 135 milyon cep telefonun ithal edildiğini, bunun da 27-28 milyar dolarlık pazar oluşturduğunu kaydetti. Yıldırım, her yıl yenilenen cep telefonuna 7-8 milyar dolar harcandığını dile getirdi. Türkiye'de üretilen cep telefonunda yerli katkısının yüzde 35 olduğunu vurgulayan Yıldırım, telefonun "yükte hafif, pahada da hafif" olduğunu söyledi.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'ye yılda 15-16 milyon cep telefonu ithal edildiğini kaydederek, ithal edilen yüzde 20'sinin Türkiye'de üretilmesi halinde 500 milyon doların Türkiye'de kalacağını söyledi.

General Mobile Distribütörü Gençcell'in Yönetim Kurulu Başkanı Necati Genç, üç yıldır bunun üzerinde çalıştıklarını belirterek, cep telefonlarının üretiminin yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım ile kurulan 7 bin 500 metrekarelik tesislerde gerçekleştirildiğini belirtti. Üretilen cep telefonlarını Sırbistan ve Hırvatistan'a ihraç etmeye başladıklarını vurgulayan Genç, Türkiye'de üretilen cep telefonlarını Avrupa, Rusya, Ortadoğu, Güney Afrika ve Türkiye'nin komşu ülkelere ihraç edeceklerini açıkladı. Yerli üretim katkısını 2010 yılı sonunda yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizen Genç, DST 500 üretiminin yanı sıra DST 800 ve Q100 serilerini de üretmeye başlayacaklarını ifade etti.

Anel Ceo'su Suat Baysan ise, fabrikada 145 kişi olmak üzere toplamda bin kişiye istihdam yaratıldığının altını çizerek, ÖTV sıkıntısının aşılması halinde yıllık 1 milyon adet olan üretim kapasitesinin daha da artacağını sözlerine ekledi.

General Mobile'ın Anel Grup Şirketlerinden Aneles ile başlatılan çalışmalar sonrasında üretilen DST 500 ile çift sim kart kullanılabiliyor. Televizyon özelliğinin yanı sıra fm radyo, GPRS, WAP, e-posta, bluetooth, java, 1,3 megapixel kamera ve video kayıt özelliklerine sahip bulunuyor.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

bence çok da abartılacak bişey değil telefonun özellikleri tam anlamıyla eziklik bence 1.3 mp kamera çok düşük yapmışken daha iyisini yapın stil de çok sade türk malı dediğin zaman akıllarda kalıcı bişey olmalı bu telefon ise tam anlamı ile sıradan general mobile da zaten hiç iyi bi marka değil ezik ...kısacası daha iyi bi alet yapılabilirdi.ben bu telefona 10 üzerinden en fazla 3 veririm

Destek geleceğini düşünüyorum.

Türkiyede üretilen çin malı x)
<EXOR10>

Ne türk malı ya! sadece yazılımı türk malı, gerisi yine ithal!...
Türkiye, sadece gerilim üretir, ufak bi cep telefonu dahi üretemiyor, biz buyuz işte!..
sadece yazılımı türk malı olup, bunu bilmeyen cebin tamamını türkler yaptı sanır, bu ayrıntı 3 sayfalık koca konunun hiçbirinde yok nedense!..

o yüzde 35 lik kısımda plastik kasadır büyük ihtimalle ,umarim bi gün yüzde 35 ini değilde , yüzde 100 ünü üretiriz

sırf türk malı die bu makineyi alıcağıma elimdekiyle idare ederim daha ii :)

yawaş yawaş çin e benziyoruz kimse kendisini kandırmasın buna türk malı denmez denemez türkiyede üretilir işçilerimiz istihdam edilir o da kesin ucuza çalışıyorlar die burada üretilir yoksa bi düşünün bakalım bu kadr ülke arasında neden burda üretilmiş sonra elde edilen tüm kar marka sahibi ülkeye gönderilir markaların dahil olduğu ülkeler kazanır türkiye vergi kazanır çalışan işçi karın tokluğuna çalışır evine ekmek götürür hadi herkes bu telefonu alsın şimdi türk malı die...

keşke resimde OK Back yerine Tamam Geri yazsalardı.

yaw tnt mobile war %100 türk malı..

Vay be cep telefonunda bunuda gördük süper :) ve başarılarının devamınıda dilerim umdukları gibi olur inşallah :)

türkiyede üretim yapılınca yerli malı mı oluyor?
o zaman mercedesin kamyonları da türk malı...

herkes sadece eleştiri yazmış. biz ne kadar eleştirici bir toplumuz ya. sadece eleştiririz. oturduğumuz yerden devleti yıkar yeniden kurarız ama sadece lafta. bunun dışında bardağın hiç dolu tarafından bakmayız. hiç yapıcı davranmayız.

ya arkadaşlar lütfen artık eleştirmeyi bırakın. yok türk malıymış yok çin üretimiymiş. kardeşim ne ürettik bugüne kadar ne yaptık veya devletimiz için ülkemiz için ne yapabiliriz diyen kaç kişi var ya ülkede.

eğer yerli üretime katkısı bulunacaksa, biz de gidip kötü de olsa biryerlerden başlayan bu teknolojiye destek vermeliyiz ki böylelikle kazanılan sermaye ile daha iyi mallar üretebilelim. Yoksa ömrü billah yabancıların ağzının içine bakarız.

özelliklerine göre fiyatı pahalı geldi

yorum yazanların kimler oldugu ortaya cıkıyor ilgisiz alakasız. sen su anda kulandıgın telefonu üretenin ilk baslarda nasıl birsey ürettigini düsünüyorsun 1 GHz mi ? üretmisler türk iscisi calısıyor türk iscisi ekmek parası kazanıyor. ayip be yaptiginiz yorumlardan utanın.

Seneleeerrrr öncesi okullarda Yerli malı yurdun malı haftası yapılırdı ve
bankalarda kumbara verirlerdi çocuklar para biriktirsinde yerli mallarından alsınlar diye.Amma sonraları ne oldu siyasetçiler yerlimalının köküne kibrit suyu döktüler değil çocukların büyüklerin
bile akıllarından çıkardılar tabiki şimdi yerli malları ortaya çıkınca insan şaşırıyor.Keşke herşeyimiz yerli olsa ama ağa babalarımız o zaman nasıl bedavadan para kazanacaklar.Bu yerli malı cep tel.
tüm milletimize hayırlı olsun ben ilk gördüğümde bir tane alacağım

İçtiğimiz Coca Cola da Türkiye'de yapılıyor. General Mobile kazandıktan sonra bizim yapmamızın ne numarası var.

Beko neden cep uretmiyor o kadar teknolojileri var hemde dunya markasi degil mi? Simens Samsung kadar olamiyorlar mi

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
yorum yazanların kimler oldugu ortaya cıkıyor ilgisiz alakasız. sen su anda kulandıgın telefonu üretenin ilk baslarda nasıl birsey ürettigini düsünüyorsun 1 GHz mi ? üretmisler türk iscisi calısıyor türk iscisi ekmek parası kazanıyor. ayip be yaptiginiz yorumlardan utanın."

Sen git al aslanim almissin gazi zaten,
Yerli maliymis...
Ne yerli kaziklari yedi bu millet bir tanesi de mobil olsun nasilsa tipide musait.
Birakin bu cazgirligi, yok yerli maliymis, yok sahip cikilmaliymis.
Adini da Mobiturk koysunlar tam olsun...
General Mobile 3. belki 4. sinif bir telefon ureticisi.
Kullandigi bir cok teknoloji patent ihlali yuzunden davalik.
Sen tut bunlara telefon yaptir, reklamini da Turk mali diye yaptir.
Soyle de bir spot iyi gider...
"Bu telefonu kim alir?
Turk mali!"

Ozelliklere bak...
1.3 mp camera, bari yaninda analog fotograf makinesi verseydiniz en azindan insanlar telefonumda kamera var felan demez.
Bluetooth...
Bak bak bu da ayri bir spot olur...
En dusuk kalite v2 ile boyanmis v1 Bluetooth ozellikli telefonunuz ile bir dosya gonderimi baslatin butun gun ugrasacak bir isiniz olsun...

GPRS imis, 3G felan gectik EDGE bile koymamislar.

Simdi bir kac yerli mali cikip;
Vay baskalari yapinca kamerami vardi, yok efendim bluetooth mu vardi bilmem kac ghz islemci mi vardi gibisinden naneler okur eminim.
Dogru yoktu...
Cunki o zamanlar bu teknolojiler yoktu.
Ama sen var olani kullanmayip en dusuk modelini hemde 250 TL'den deyim tam yerinde olmakla beraber itelemeye hatta kakalamaya kalkarsan...
Telefon degil o telefonu alan ancak Turk Mali olur.
Her turlu endustri sektoru mevcut Turkiyenin kendi telefonunu uretmesi icin.
Samsung islemcisinden ekranina borduna kadar uretiyor hatta montaj edip gonderiyor.
HTC var yine...
Madem Turk Mali yapacaksin bari tosun gibi birsey olsun, cikarmissin karsimiza bir ordek al sana turk mali.
Yersen firindan yeni cikti...

Istemez kardesim, sizin olsun yerli mali yurdun mali butun mallar kullanmali modeliniz.

Elin taklitci cinlisinden urettirdigin sacma sapan telefonu kakalayacak birilerini bulursunuz ama bu kesinlikle Turk Mali olmayacak ancak ve ancak Cin Mali olacaktir.

yine pazarlama taktiği,biz yapıyoruz !!!!!!!(abdal)lar kazanacak,

bu fiyata iyi bir telefon, belki kamerası 1.3 mp biraz düşük ama ısırıklı kurtlu apple 2 mp olunca küçümseyen yorumcular önce kendilerine bir baksınlar...!!!

üstelik TV özelliği de var ve ekonomimize katkı sağlayacak... eğer sizler daha iyi katkı sağlayacksanız hadi siz yapın bir şeyler biz utanalım...!!!

eeee...!!! yapamayacağınıza göre böyle güzel bir haberin altına yazdığınız kalitesiz yorumlardan utanın...!!! hele ÖNCE bir CHIP PORTALINA SAYGI GÖSTERİN ŞU HABERİN HATRINA...!!!

ama pis kurtlu çürük ısırıklı apple olsa böyle yorumlar yapmazsınız...!!! yazıklar olsun sizlere...!!!

şu ülkede kaçbin kişiye istihdam sağlayacak, işsizlikten kurtaracak... ama sizler beğenmiyorsunuz... anca vız vız kibir dolu beğenmiyen havalarda yorum yazarsınız... sanki duyan, okuyanda bu yorumları ferrarisinin içinden yazıyor zannedecek...

daha makinalarınıza ram almaya paranız yok loooo... bu ne gözü yukardalık...!!!

ÜRETİN KARDEŞİM TÜMÜYLE DESTEKLERİM, ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN İNŞALLAH...

TEŞEKKÜRLER CHIP BU HABER İÇİN...!!!

ne gprs ne wap'ı ne .1.3 pikseli bunlar 10 sene önceydi,3g,wi-fi,gps,email sen bunlardan haber ver,ne yapıyorsunuz siz ...bide cıkmışlar ballandıra ballandıra anlatmışlar milleti aptal yerine bari koymayın yapıyorsanız adam gibi şeyler yapın...western88

Devlet özelleştirme adı altında satış yapacağına üreten firmalar açsa hiç bir sorunumuz kalmaz. Aşğılık duygusuna DST 500'den değil başka sebeplerden dolayı kapılıyoruz.

aklıma yerli malı arabamız DEVRIM geldi gecenlerde tv de gösterilmişti :) ama bu telefon adi çin malı çakma telefonlara benziyor yok tv varmış yok çift sim kartlıymış, çıkın bit pazarına buna benzer yuzlerce çeşit çakma çin malı telefon var hemde daha uygun fiyata alırsınız :) belkide daha iyi özelliklerde wi-fi si falan olan :) sadece bi pazarlama taktiği diyorum.. Türk malı falanda değil general mobile ymiş Türk malı yerli sermaye ile bi telefon üretin adınıda Türk ismi koyun özelliklerinide iphone nokia gibi devlerle yarışacak düzeyde yapın herkes kullansın.. boş iş bunlar

İçtiğimiz Coca Cola da Türkiye'de yapılıyor. General Mobile kazandıktan sonra bizim yapmamızın ne numarası var.
--------
Cok dogru sogluyorsun dostum. Bizim icimizdeki ezikligimiz yapamadigimizdan degil. Nokia Finlandiyada koy bizim koyden daha az nufusu var araba tekeri uretirken devlet destegi ile iletisim alaninda yatirim yapmaya basliyor ve geldigi nokta nerede hepimiz biliyoruz. Finlandiya'nin hepsi Bakirköy ve Kadiköy kadar. Eziklik hissetmemizin sebebi bu. Suanda teknolojik urunlerin en buyuk albesi tasarimi ve kasasi buda plastik yada metal ve tasarimci demek oluyor ki Turkiye'de suanda dunya standartlarinda uretim yapabilecek uretici yok. Gidip Samsung ve Beko'yu karsilastirin yillarca Bekoya Samsungdan daha cok para verdigimizi dusunerek neden eziklik duygusuna kapildigimizi anlamaya calisin.

Ben de bazı yorumlara katılıyorum. Yerli malıysa isminin de bize ait olması gerekirdi. GM lisansıyla üretilen bir ürünün kazancının büyük çoğunluğu da mal sahibine gider. Şu an üretilen %35'lik kısım ve planlanan %50'lik kısım da büyük olasılıkla telefonun önemli parçaları değil de yan malzemeleridir. Buna yerli malı değil sadece yerli üretim denebilir. Sadece çalışanlar Türk, birkaç parçayı üreten Türk. Başka da birşey değil. Bu bakışla bakarsak Boing'in ve bazı savaş uçaklarının da parçalarını üretiyoruz. Onlara Türk Malı mı diyoruz? İnşallah gerçekten "Türk Malı" bir ürün görebiliriz de burada göğsümüz kabarark yorumlar yazabiliriz.

O kadar tıngırtı yapacagınıza insan gibi yorum yazın bence. telefonun dili türkçeleştirildi. Adam gibi türkçe yapıldı. Buda demek oluyorki o dandik çin mallarının hepsini bi çöpe atıp (hepsi aynı özellikte zaten) bunu kullanırsınız. çift hatlı telefonların en iyisi general mobile (android işletim sistemi bile kullanıyor.) Çakma türkçesi tam olmayan çin malı alacagınıza bunu alın. gidip çin malı myphone caypona para vereceğinize. Bugun %35 yarın %75 8 yılda gelinen nokta bu şükredin.

Türk Malı İbaresi bu kadar basite indirgenmemeli hele bunu yapan bir devlet bakanı cidden sadece bakıyor...Üstündeki Marka yabancı İçindeki Çip vs vs vs yabancı montoajla sat Türk mAlo montajlayan makinelerde Yabancı .Arkadaş Demiş Coca Colada Türkiyede üretiliyor Türk Malımı oluryor çok doğru söylemiş.Tek bir faydası olabilir bu telefonun Piyasadaki Çin Malı Telefonlarının yerini alır onu alacaklarını bunu alırlar.

baştan Arge geliştirmesi yapılsın Yazılımı yazılsın ki Türkiyede çok değerli programlama bilen insanlar vs vs vs Mühendisler fink atıyor açın yerli üretim Tam Anlamıyla Türk sermaysi ve üretimi Teknoloji markaları hem millet işe girsin hemde Türk MALI Neymiş görülsün.

helal be bu yorumunu cok beğendim de ama bu dediklerin kolay birşey mi?
polemik olsun diye söylemiyorum soruyorum sadece?
yoksa bu dediklerini tnt mobile zan yapmış mı?

yahu bu millet ne görse balıklama atlıyor bunun neresi türk malı allah aşkına aselsanın ürettiği cep telefonunu kaç türk vatandaşı kullandı kim destekledi hiç kimse tamamı çin malı olan bu telefonun sadece pili burada monte edilince türkmalı oluyorsa ne denirki adamlar kurnaz gümrük vergisi ödemektense pil takarak yerli üretim deriz gümrük vergisi ödemeyiz düşüncesi sadece bu tarz ürünlerde geçerli değil çin mallarını yurda vergisiz sokmanın yolunu bu şekilde açıyorlar bunada bakanlar bile destek oluyor yazık

edip çiftci nin nadir güzel yorumlarından biri - edip çiftci - bu konuda sonuna kadar destekçinim. Ben bile beğendim valla... Ha, ben kim miyim? edip ciftci nin her daim pesinde olan - her daim yazdığı yorumlara gıcık olan ve cevabını oturtan kişiyim...

Hah, ben bile beğenmişsem kimseye laf düşmez artık... Yok şöyleymiş böyleymiş.. Yok şuymuş buymuş.. Yok 3G, 4G, wireless LAN, 10 megapiksel kamera lazımmış... Yok daha neler - oldu - gözlerim şiddetle doldu...

Sorarım size, Nokia, Ericsson, Samsung ilk cep telefonlarını üretirken süper teknoloji mi kullandılar yoksa ucuza üretim yapıp parsayı mı topladılar.. Yıllarca Nokia üfürükten değişiklikler yapıp aynı telefonları fahiş fiyata satmadı mı - sizler de almadınız mı?

Bir karar verin artık - Türkiye üreten, kazanan bir ülke mi olacak yoksa tüketen ve geleceğini harcayan bir ülke mi olacak?

Daha önce Aselsan ilk Türk cep telefonunu yaptı (1919 ve 1920) hem de yıllar önce - sizler de beğendiniz mi? Hayır! Artık kimsenin konuşmaya hakkı yok.. Hah, birisi de yumurtlamış - Devrim Arabaları diye film var diye.. Evet var, Türkiye'nin sizin gibi basiretsiz şekilde düşünen, yabancı meraklısı politikacıları sayesinde Türk malı otomobilleri göremedik. Hah, koşa koşa o filmi izlemeye gidersiniz - harbi yaw - üretebilirdik demeyi bilirsiniz ama...

Şimdi takkemizi önümüze koyalım ve bu fırsatı kaçırmayalım. İşsizlik dizboyu - devir teknoloji üretenlerin zamanı... Her başlangıç ufaktır, küçük adımlarla başlar herşey.. İyi - kötü bir telefon yapılır, satılır, gelen parayla daha fazla arge yapılır, daha iyisi üretilir - satılır... Böyle böyle bir de bakmışsınız tüm Balkanlara, Afrika, Ortadoğu, Hindistan, Rusya, Türki Cumhuriyet'lere telefon satar hale gelmişsiniz.

Devrim Arabaları gibi cep telefonu yapabilirdik - yapamadık filmi izlemek istemiyorum...

=============================================
bu fiyata iyi bir telefon, belki kamerası 1.3 mp biraz düşük ama ısırıklı kurtlu apple 2 mp olunca küçümseyen yorumcular önce kendilerine bir baksınlar...!!!

üstelik TV özelliği de var ve ekonomimize katkı sağlayacak... eğer sizler daha iyi katkı sağlayacksanız hadi siz yapın bir şeyler biz utanalım...!!!

eeee...!!! yapamayacağınıza göre böyle güzel bir haberin altına yazdığınız kalitesiz yorumlardan utanın...!!! hele ÖNCE bir CHIP PORTALINA SAYGI GÖSTERİN ŞU HABERİN HATRINA...!!!

ama pis kurtlu çürük ısırıklı apple olsa böyle yorumlar yapmazsınız...!!! yazıklar olsun sizlere...!!!

şu ülkede kaçbin kişiye istihdam sağlayacak, işsizlikten kurtaracak... ama sizler beğenmiyorsunuz... anca vız vız kibir dolu beğenmiyen havalarda yorum yazarsınız... sanki duyan, okuyanda bu yorumları ferrarisinin içinden yazıyor zannedecek...

daha makinalarınıza ram almaya paranız yok loooo... bu ne gözü yukardalık...!!!

ÜRETİN KARDEŞİM TÜMÜYLE DESTEKLERİM, ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN İNŞALLAH...

TEŞEKKÜRLER CHIP BU HABER İÇİN...!!!

Alttaki Arkadaş çok güzel yazmış, ağzına sağlık, aynen katılıyorum.
İsteyen gider istediğini alır. Küçümseyip dalga geçmeye gerek yok. Zaten adamlar, sadece bizim türkiyedeki tüketicileri değil, yurtdışı ihracatı daha büyük oranda hedefleyerek üretim yatırımında bulunmuşlar.

Özellikle Türkiyedeki Sabancı, Koç, Vestel gibi çok büyük holdinglerin cesaret edemedikleri bit sektöre, yatırıma cesaret ettikleri için tebrik ediyorum, başarılı olmalarını diliyorum.

bu nedir ya 1.3 kamera koy ondan sonra kaliteden bahset.. Adam gibi telefon yapsınlar başka bir marka alacağıma seve seve yerli malını alırım.. cebimdeki N 95 bile kaç senelik telefon millet 12 mp çıkartıyor birde buna bak.. Nesini savunuyorsanız..

Artık Dışa bağımllığını yitirmesinin zamanı gelmiştir. Bu yapılan üründe ön ayak olabilir.Duyarsız olmanın yadırgamanın hiç bir anlamı yok.

buda Reno gibi markalara yerli malı deyip övünmeye benziyor. general mobile istese daha güçlü modellerini burada üretebilir. Bu senin kendi malın değil bunu aldın mı % 35 i yerli Nerde Türk tasarımı Nerde Türk yazılımcılar. Nerde Türk mühendisler Neerde çağdaş modeller. Nerde %100 T.M. ibaresi Devlet böyle şeylere destek olmalı Uyduruk modellere destek olup 50 tl ye maal edip 250 tl ye bu halkı kazıklamanın alemi yok. %100 T.M. ibaresi olmadıkça ben o mala türk malı demem burda üretmiş çinde üretmiş benim için değişmez

Bende Türk üretimine saygı duyuyorum arkadaşın dediği gibi kurtlu ve bilmem kaç bin küsürlük apple'a 2 mp koyarlar ses çıkmaz ama 250 tl lik telefona 1.3 koyunca yaygara kopartıyorsunuz yazıklar olsun sizlere bakanın dediği gibi siz aşağılık kompleksine kapılmışsınız.

arkadaslar apple sirketinin yaptgi iphone 4 ü 110$ dolara uretip 1200€ euroya sattigini aciklio bizimkiler daha turk mali uretilmis telefona laf atio. wala turkiye 3310 uretsn. iphone alacagma onu alirm. milliyetci olalm biraz.

Sen de yorum yaz