Yetenekli hacker aranıyor; ücret dolgundur...

Hacker'lar kıymete bindi: Bir zamanların "kötü adamlarına" bakın artık kimler, nasıl değer veriyor.

  • M. Oğulcan Gökçe
Yetenekli hacker aranıyor; ücret dolgundur...
Bir yıl içerisinde Amerikan hükümetine ait 92 bilgisayara girerek tarihin en büyük askeri 'hack'ini gerçekleştiren İngiliz Gary 'Solo' McKinnon, ifadesinde UFO'ların varlığına ilişkin bir araştırma yaptığını belirtmişti.

Times gazetesinde yer alan bir habere göre İngiliz istihbarat servisi MI5, bilgisayar güvenlik kurumu SANS (SysAdmin, Audit, Network, Security) Enstitüsü ile hazırlık çalışmalarına başladığı ortak bir proje kapsamında, ülkenin en yetenekli 'hacker'larını seçecek. Düzenlenmesi planlanan yetenek yarışmasında katılımcılardan; bilgisayar sistemlerini kırarak şifre ele geçirme, web sitelerini çökertme ve siber saldırılara karşı savunma geliştirme gibi konularda yeteneklerini sergilemelerinin isteneceği ve kazananın, ileri eğitim görmek üzere SANS Enstitüsü'ne gönderileceği bildiriliyor. Yarışmanın şampiyonunun, yalnızca "İngiltere'nin en iyi hacker'ı" olarak nam salmakla kalmayıp, altı sıfırlı yüklüce bir ücretle hükümet hesabına çalışma şansı yakalayacağı da, spekülasyonlar arasında.

Geçtiğimiz aylarda Amerikan Hükümeti de SANS Enstitüsü ile benzer bir ortaklığa girişmiş; 'US Cyber Challenge' olarak bilinen yarışmanın ilk galibi, Connecticut bölgesinden 17 yaşındaki Michael Coppola olmuştu. Amerika halen yürütmekte olduğu bir kampanya kapsamında ordu, gizli servis ve özel sektörde 'siber güvenlik uzmanı' olarak yetiştirilmek üzere 10.000 genç aradığını duyurmayı sürdürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bizim ülkemizde niye teknoloji bu kadar geri ya :( adamlara bak iş imkanlarına bak muhteşem insan insana değer veriyo..

•FBİ CYBER CRİME• √ •İC3• √ •NSA• √ •NCFTA• √ •NW3C• √ •BJA• √ •İNTERPOL• √ gibi teşkilat ve birimlerin Bilişim Suçlarına karşın özel araştırmalar gerçekleştiren operasyon ekipleri bulunmaktadır.

Bu birime bağlı olarak dünya genelinde her neresinde olursa olsun, suçlunun iadeside istenebiliyor.Bu Beyaz şapka Hacker ve Siyah şapka Hackerlar olarak 2 ye ayrılmaktadır.Legal Hackerlar ve İllegal Hackerlar olarak.

Çin ve hatta Türkiye dahil olmak üzere bir çok ülke, bir takım Beyaz şapka Hackerları özel olarak zaten kullanmaktadır ve bilgisinden istifade etmektedir.

ABD - BM - UK - Uluslar Arası sistem güvenliklerine önem veriyor ve bu alanda hakimiyet sağlamak için böyle bir ihtiyaç duyması normal. Bu vatandaş kayırımı da gerektirmiyor , hatta ABD böyle bir istem için yaz kurslarında ücret karşılığında, gizlilik derecelerine uygun nitelikli kişilerden Hacker bile yetiştiriyor <:)

mit olsaydı geliyorum dicektim ama ingilizlere çalışmayacağımı söylemem gerek. Bilginize arz ederim. :)))

Hacker olmaktan çıkar güvenlik uzmanı olur. Bu da onu namlı hacker yapmaz :)

illaki birileri buna başvurur ve illaki birisi birinci olur ancak yaramaz çocukların buna itibar göstereceğini sanmam zira onların hedefinde o birinci olacaktır :))

Ben de yarın gazeteye ilan vereyim "Hacker arayan adam aranıyor" :D

bizimkiler hala turbo pascal öğretsinler :D

Hacker olmayı bizim milletimiz basit birşey sanıyor ona canım sıkılıyor.
iki program kulllanıp yada keylogger atıp msn şifresi çalmayı yada gizli soruyu bilerek msn şifresini almayı marifet sanıyor yazık.

Hacker: Durmadan araştıran, durmadan okuyan öğrenen bir kişiliğe sahiptir. yeni teknoloji çıktığında ilk önce nasıl çalıştığını en sonuna kadar inceler sonra bunu kendi emellerine göre irdelemeye başlar.

Bizim insanımızda daha google da arama yapma yok. forumlara girip: Help me, Yardım edin, allah rızası için yardım edin. bakan yok mu çok sıkışığım vs vs başlık açıp yardım dileniyorlar. Öyle çok adam gördüm ben yasal olmayan sitelerde bu program nasıl kullanılır diyor ama nickinde KaraBasan, BlackMesa, Condom gibi nickler var. Neşemi yerine getiren adamlar.

Cem yılmazın dediği gibi: bizde güldürmek atasporu. İstemeden güldürüyorlar.

Bu tür adamlara internet ve pc yi yasaklayacaksın. Bizde çabalama yok ki!

Artık soğuk savaşlar daha da soğuyacak. :) Ülkeler için toprak bütünlüğünün korunması kadar önemli artık siber güvenlik.

türkiyede olsa böyle birşey katılmayı isterim

Sigorta+Yemek+Yol varsa, olur. :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play