Yıl 2015: NFC nedir, ne işe yarar?

Artık çoğumuzun telefonunda bulunan NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisi, nedir, ne işe yarıyor?

  • Zeynel A. Öztürk
NFC nedir, ne işe yarar?

NFC, artık çoğu telefonda bulunan bir teknoloji. Ülkemizde henüz ödeme sistemi olarak kullanılmasa da, Apple'ın yeni iPhone 6'sının bir NFC yongasıyla ve Apple Pay ödeme sistemiyle gelmesi, NFC destekli telefonlarının sayısının önemli ölçüde artması anlamına geliyor.

Kredi kartlarınızı çöpe attığınız, toplu taşıma kartlarından kurtulduğunuz, kartsız bir gelecek düşünün. Hayır, bunlar hırsızlar tarafından soyulduğunuz anlamına gelmiyor; sadece teknoloji, cüzdanınızın yerini alıyor.

Telefonunuzda muhtemelen bulunan temassız yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi, çok yakın bir gelecekte her gün sıkça kullandığınız bir işlev, hatta hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olabilir.

NFC nasıl çalışıyor?

NFC nasıl çalışıyor?

NFC'nin temelinde bizi bilgisayarımıza veya bankaya tanıtmak var. NFC, basit bir teknolojiden faydalanıyor. Çok kısa bir menzile sahip NFC, birkaç santimetre uzaklıktaki iki cihaz arasında küçük miktarda veri transferi gerçekleştirebiliyor. Bluetooth'un aksine NFC'de eşleştirme kodu girmek gibi bir şey yok. Dahası güç tüketimi çok az olduğundan, NFC etiketleri pile ihtiyaç duymuyorlar.

Telefonunuzu mağazalardaki veya tren istasyonundaki temassız ödeme terminaline dokundurarak hesabınızın (ve hatta kişisel tercihlerinizin, alışveriş alışkanlıklarınızın, eve giderken sıkça kullandığınız rotanın) tanınmasını sağlamış oluyorsunuz. Posterlerdeki pasif NFC "etiketleri" ise web adresleri, indirim kuponları, haritalar veya otobüs hareket saatleri gibi bilgiler içerebiliyor.

Oyster Card'ta çalışmış olan Consult Hyperion'un resmi sektör başkanı John Elliot, telefonumuzdaki SIM kartın hesabımızı ağa tanıtmakta kullanılan bir akıllı kart olduğunu söylüyor. Elliot, NFC'li telefonlarda SIM kartın ödeme kartları gibi uygulamaları tutabilen Güvenli Öğe olarak işlev gördüğünü vurguluyor.

NFC Türkiye'de var mı?

NFC Türkiye'de var mı?

NFC'yle ödeme Türkiye'de henüz çok yayınlaşmamış olsa da mobil operatörlerin, SIM kartlarıyla entegre olarak sunduğu mobil ödeme işlevleri var. Bu hizmetlerden faydalanmak için NFC özellikli bir telefona ve NFC destekli bir SIM karta ihtiyacınız var. Apple'ın yeni ödeme sistemi Apple Pay ise ülkemizde çalışmıyor.

Bunun yanında kredi kartınızın üzerinde PayPass veya Paywave logosu varsa, belirli bir miktarın altındaki ödemeleri şifre girmeden gerçekleştirebiliyorsunuz. İstanbul'da toplu ulaşım için kullanılan İstanbulkart'lar da temassız ödeme teknolojisinden faydalanıyor. Ancak bu çözümler, telefonumuzla bütünleşmediğinden yanımızda taşımamız gereken kartları ortadan kaldırmıyorlar.

Diğer ülkelerdeki durum

NFC'nin ABD'deki kullanım durumu biraz karışık. Wal-Mart veya Rite Aid gibi mağazalarda NFC'ye rastlanmazken Whole Foods, Macy's, RadioShack ve Toys R Us gibi büyük satıcılar yakın alan iletişimini destekliyorlar. Teknoloji İngiltere'de ise yaygınlaşmaya başlıyor. Orange'ın QuickTap işlevi, ülkedeki birçok mağazada telefonunuzun NFC yongası ile ödeme yapmanıza olanak tanıyor.

NFC'nin alternatifi var mı?

NFC'nin alternatifi var mı?

Evet, üstelik birçok alternatifi var. Mobil ve finans sektöründe NFC'nin temsil ettiği "mobil cüzdan" ile "dijital cüzdan" arasındaki tartışma, konuşulan konulardan yalnızca bir tanesi.

"Dijital cüzdan" PayPal'dan Kerry Wong'a göre bulutta yaşıyor ve telefon gibi herhangi bir cihaza bağlı bulunmuyor. Aksine iPad, ultrabook, hatta Xbox gibi cihazlardan dijital cüzdana ulaşılabiliyor. Wong, herhangi bir cihaz veya platform üzerinden güvenli ve kolay biçimde çalışabilmenin eninde sonunda galip geleceğini düşünüyor.

NFC gibi Bluetooth ve RFID de iki cihaz arasında iletişim kurmaya olanak tanıyor. Ancak NFC'yi farklı yapan aktif ve pasif sürümler ve P2P modu (kartvizit veya kişiler gibi bilgi değiş tokuşu) var.

NFC'nin yeni, temassız banka kartlarından ne farkı var?

Bankların yeni kartlarının bazılarının içerisinde NFC teknolojisi bulunuyor. Bu tür kartlar, küçük miktarlarda alışverişi şifre girmeden yapmanıza izin veriyorlar.

Hangi telefonlarda NFC var?

Hangi telefonlarda NFC var?

NFC, Android'li telefon üreticileri tarafından uzun süredir desteklendiğinden, NFC destekli cihaz sayısı oldukça fazla. Google Nexus 6 gibi amiral gemisi telefonlar ve Samsung, HTC, Motorola, Nokia, LG, BlackBerry gibi firmaların orta seviye telefonları, NFC'ye sahipler. BlackBerry'de bulunan BlackBerry Tag özelliği, BlackBerry 7.1 OS'u kullanarak kişi bilgisi, belge, URL, fotoğraf ve diğer çoklu ortam içeriklerini cihazınızı bir BlackBerry telefonuna dokundurarak paylaşmanıza izin veriyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi, Apple'ın en yeni iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonları, NFC işlevini destekliyorlar. Apple'ın NFC desteğinin Apple Pay ile sınırlı olduğu, geliştiricilere açılmadığı biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

telefon giderse her şey gider. boşversene. bazı şeyler olduğu gibi kalmalı

@27 Ocak 2015 10:36 yedekleme yaparsan sıkıntı olmaz..

Samsunglar nfc ile 1gb veriyi 3 dakikada cihazdsn cihaza yolluyo (sadece s beat destekleyen samsung cihazlarda yarıyo)

@04 Şubat 2015 23:16 nasıl indirecez nfc yi

@11 Ağustos 2016 01:13 Nasıl Wİ-FI yı indiremiyorsak telefonda kendinden olan bir özellik ise NFC de indirilemez bir bağlantı özelliğidir

pek bi işe yaradıgı söylenemez

gereksiz ozellik :)

@06 Şubat 2015 18:00 ise yaramıyor

lg g2 var gercekten gereksiz ozellik elimde olsa silerim :)

@06 Şubat 2015 18:01 silerim dediğin şey telefonun donanım özelliği, daha ne olduğunu bile bilmiyorsun

@06 Şubat 2015 18:01 telefonun kulaklık girişini de sil bari

nfc :) candur

Vestel venüstede var

@08 Mart 2015 21:49 tamam vestelde varsa bu millet kullanır peşin

türkiyede yaygınlaşması uzun zaman ister..

bnm laptopta da var da bunun için mi kullancam :)

Vestel venus 5.5 milli gururumuzda mevcut. Fiyat ve performan güzel.

Smart 6 da da var gereksiz

Z3lerde temassız kontrol nasıl oluyor

Gercekten bende ögrenmek istiyom z3 lrte temassız dokunma nasıl oluyor ? NFC okuma havasi bıktırdı beni

Vadâfan ültra sımarıt altı telefonumda var emmee gullanmıyok şimdilik baaalım :-D

nokia da bile var bir işe yaramıyo

Yayginlastiginda harika bi teknoloji olacak ama telefon gittiginde durumu kurtarmak icin bi planlari vardir umarim

Sony Xperıa bende var

Antalya ulaşımında geçerli bu sistem. çok iyi. kart kullanmıyorsun telefon tuş kilitli olsa bile dokun geç.

çok değil 1-2 sene sonra çok işe yarar,yurt dışına çıkıyorsanız ,şu an yarıyor .ondan emin olabilirsiniz .güzel bir uygulama

Kullanmayı denememeniz özelliği gereksiz yapmaz NFC kadar iyi bir video paylaşma yöntemi daha görmedim çok yüksek boyutlu videoları çok kısa sürede paylaşabiliyor

NFC gibi önemli bir teknolojinin Türkiye'de niye bu kadar yaygınlaşmaması çok kötü bir durum.

Nfc etiket tipi desteklenmiyor diye bi yazı çıkıyor sürekli onu yok etmek elimizdemi

AYNI MARKA 2 TELEFONDAN BİR BİRİNE BLUETOOTH DEN 10 KAT HIZLI GÖNDERİYOR TELEFONDAN TELEFONA ŞİMDİLİK SONY Z2 TELEFONUMDAN ANNEMİN Z5 VE BENİM XA ULTRAYA YOLLLUYOR TELEFON DEFTERİNİN TAMAMINI VEYA HANGİLERİNİ İSTERSEN VEYA RESİM VİDEO DOSYA MÜZİK FALAN YANLIZ OYUNLAR BİR İŞE YARAMAZ YOLLAMAYIN KISACASI BLUETOOTH YERİNE BU TEKNOLOJİ ÇOK HIZLI TAVSİYE EDERİM HERKESE BİLİP BİLMEDEN KONUŞMAYIN MARKETTE ÖDEME İÇİN TELEFONU DOKUN YETER

Eski kızıl ötesinin değişmiş ismi peeeerh

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play