Yıllardır aranan rakam nihayet belli oldu!

Yıllardır hakkında en çok konuşulan soru nihayet cevabını buldu; hem de Google sayesinde...

  • Ertuğrul Süngü
Yıllardır aranan rakam nihayet belli oldu!
Bu sefer kim itiraz edecek?

Bugüne kadar matematikçilerin kafasını kurcalayan en büyük sorulardan bir tanesi yanıtlandı: Bir Rubik Cube'ü (zeka küpü) hangi pozisyonda olursa olsun çözmek için en fazla kaç hareket gerekir? Bu soru matematikçilerin önüne hesaplanması gereken inanılmaz sayıda kombinasyon çıkartıyordu.

Bu soru aslında 30 yıldır akıllardaydı. Soruyu ilk soran Matematikçi Morwen B Thistlethwait'e göre cevap 52'ydi. Bu cevap 11 yıl boyunca geçerliliğini korudu. Ta ki Ağustos 1992'de Hans Kloosterman'ın hesapları 42'yi gösterene kadar. Nitekim geçen yıllar içerisinde yapılan araştırmaların sonucunda bu sayının 22 olduğu Tomas Rokicki tarafından keşfedilene dek.

Ve cevap bir kez daha değişti...

Bu soruyu en son soran Porofesör Morley Davidson oldu. Davidson hesaplanan olası kombinasyonların sayısını 56 milyon olarak buldu. Devamındaysa kombinasyonlar arasındaki simetrik olan rakamları çıkararak, bu rakamı 20 milyona indirmeyi başardı. Ancak yine de 20 milyon kombinasyonun hesaplanması için bir süper bilgisayar gerekiyordu.

Matematikçiler bir süper bilgisayar aramaya başlamışlardı ki Google yardım elini uzattı. Google mühendisleri hesaplamayı bitirdikten sonra Davidson, Rubik Cube'ü çözmek için gereken maksimum hareket sayısının 20 olduğunu bütün dünyaya duyurdu. Bu arada Google, hesaplama işlemi için nasıl bir PC gücü kullandığını açıklamadı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ne aptalca işler

iyide 20 hamlede çözülmüyorki :D

en fazla değil en az hareket

Google mafyası işi çözmüş hemen.Adamlar dünya için büyük bir tehlike.

adamlar işlemi yapan süper pc ile ilgili açıklama yapmıyorlar neden çünkü sır

İşin içinde AI ( yapay zeka ) varmış gibi bir hisse kapıldım.

Valla bu küpün tek çözümü bütün parçalarını söküp uygun şekilde yeniden takmak. O şekilde ilk aldığınız hale dönüyor ancak. Zaten maksat düzeltmek değil mi? Hatice'ye değil de neticeye bakarsak olayı bu şekilde de halledebiliyoruz. Yine zeka konuşuyor. ;)

Bu küpü çözebilen algoritmayı yazmak isterdim...

Sen de yorum yaz