Yılların eskitemediği XP'de büyük sorun!

Destek süresi biten Windows XP'nin canını yakan ciddi sorunun arkasından, bakın kim çıktı!

  • Ertuğrul Süngü
Virüs programı, XP'nin canını alıyordu!
Sorun yaratan XP değil, MSE çıktı

"Bu dünyadan bir Windows XP işletim sistemi geçti" demek isterdik ama ne yazık ki bir türlü geçişini tamamlayamadığı ve halen milyonlar tarafından kullanıldığı için bu cümleyi kuramıyoruz. Bir süre önce artık miladını "fazlasıyla" doldurduğu Microsoft tarafından da beyan edilen sistem, daha fazla güncellenmeyecekti...

Her ne kadar Microsoft bu kararında net bir duruş sergilese de hali hazırda bulunan XP sistemlerinde meydana gelen ön yükleme (boot up) sorunu, firmanın yeni bir yama yayınlamasına, daha doğrusu virüs tanımlamalarını tekrar güncellemesine sebep oldu. Birçok kullanıcının sistemi açamamasından dolayı aldığı şikayetleri değerlendiren Microsoft, sorunu kısa sürede çözdü. Anlaşılan o ki bilgisayarların açılmasını engelleyen 12 yıllık işletim sistemi değil, ücretsiz olarak hizmet sağlayan Microsoft Security Essential isimli anti virüs programından başkası değilmiş.

Haberi aldığı gibi yeni bir MSE yönlendirmesi yapan Microsoft, konu hakkında şu şekilde bir açıklama yaptı; "Her ne kadar problem MSE'ı, Windows XP ve Windows Server 2003 üzerinde çalıştıranlarda gözükse de yaptığımız araştırma sonucunda esas problemin MSE'nin ta kendisi olduğunu gözlemledik. Ortaya çıkan sorun diğer işletim sistemlerinde de gözlemlenebilir." Bu yüzden işletim sisteminiz ne olursa olsun, anti virüs olarak MSE'yi kullanıyorsanız, yayınlanan yeni virüs tanımlamalarını en kısa sürede indirmenizi tavsiye ediyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Kaldırdım gitti başlarım böle AV ye kendini güncelli sonra kapatıyo neymiş işletim sisteminizi desteklemiyor mal niye güncelliyon kendini o zaman madem desteklemiyecen o sürümde!!!

@21 Nis 2014 20:22 Yerden göğe kadar haklısın. Biz Windows 3.1'den beridir alışığız böyle Microsoft saçmalamalarına. Normal karşılamaya alıştık.

Yamayi yayimlamasindaki tek neden bilincli olarak sistemleri sabote ettigi yonunde aleyhine olabilecek mahkeme kararlarindan etkilenmemek icin. Yoksa alacagi cezanin haddi hesabi olmazdi.

@21 Nis 2014 20:43 Windows 7 yi belirli bir yamadan sonrasında sabote etmeye başladı mesela. O yüzden Windows 7 yi güncellerken önerilen güncelleştirmeleri vs tek tek yükleyin ve sisteminiz kararsızlaştığı an bir önceki sistem geri yükleme noktasına geri dönün. Ardından da güncllemelerinizi kapatın. Çünkü bunu yapmazsanız sisteminiz durduk yerde çöküyor. Benden söylemesi. Sanırım bunu Windows 8 e yavaş yavaş yönlendirmek için yapıyorlar ama Windows 8 serisi Windows 7 kadar gelişim göstermiş bir seri değildir ve tavsiye etmem.

fsdgvsdgvsfgsg

Ne Olursa Olsun XP`den Asla Yeni Bilgisayar Alana Kadar Vazgeçmem ! Forever XP !

Fazla samımı bulmadım aslında.Bir şekilde müsterilere sorunlar çıkarıp üst versıyonlara gecmeye zorlama gıbı gözükmüyor değil!

komplo teorisi canlandı

wın xp ye 12 yıllık destek verilmiş bu da Microsoft un kalitesini gösterir.ben olsam kendi yaptığım isletim sistemine 2 yıl destek vermem.(artık win xp haberlerini yapmayın lutfen)

@21 Nis 2014 22:00 Allahtan seninle alışveriş yapmıyorum. Uzak dur benden.

@21 Nis 2014 22:00 işte bu yüzden sen değilde onlar para kazanıyor.

@21 Nis 2014 22:00 microsoft kara kaş kara gözüne 12 sene destek vermedi, microsoft 2 senede yeni gibiymiş görünen yeni işletim çıkarıp herkes para basıp bunu alsın kafasında olan bir firma (kendisine firma demeye bin şahit lazım ya neyse buda uzun hikaye). xp`ye destek neden 12 sene sürdü bunun cevabını vereyim: efendim vista 7-8 tam hezimettir, bu yüzden kimse vista 7 kullanmıyordu, microsoft insanları xp`yi bırakmaya zorlayamazdı çünkü o seneler elindeki pazar linux`a kaptırırdı (ki kaptırdığı an işi bitmiş demektir, çünkü microsoft birilerinin desteği olmadan piyasayı kapamacak olan hayatta rekabetle baş edebilecek bir firma değil, ürünlerinin satışının düşüklüğüne yapılan anketlerde yeni ürün isteyen müşteri sonuçları çıktığında ürünün kutusunun üzerine yeni etiketi yapıştırarak çözüme gitmeye çalışan bir firma), microsoft seneler boyunca bu soruna çözüm aradı ve kendince buldu malesef bulduğu sözde çözüm yine klasik microsft çözümü idi; market ve para gücünü kullanarak xp`ye oyun ve program desteğini zorbalıkla kesmek!

XP nin diretcx 11 desteği olsa kurarım

o çöpü kim kullanır ki? yuh be...

@21 Nis 2014 23:56 windows 7-8`nin çöp olduğunu bilmeyen birinin zırvası.....

@22 Nis 2014 03:31 Hadi 8 neyse de la 7'ye çöp denir mi be yuhhh !

xp ye uçurdum win 7 ye geçtim xp kullananlara tafsiyem budur mutlaka win 7 yükleyin xp den kurtuklun internete bile girmediğiniz halde virüs bulaşan bir işletim sisteminden bir hayır gelmez size win 7 şimdi çağın işletim sistemi hemde hala popiler

@22 Nis 2014 00:58 Pentium 4'ten küçükse ya da 1 GB bellekten düşükse Windows 7 düzgün çalışamayabilir, güncellemeleri yüklemeye gücü yetmeyebilir. Hafif Linux dağıtımları daha iyi bir çözümdür.

@22 Nis 2014 00:58 windows 7 hususunda hem fikiriz.. şimdiye kadar,nt 4.0 dan sonra, daha rc sürümünden itibaren her çıkan nt tabanlı windowsu kullandım ve geride dönmedim..ilk defa windows 8 de bu gerçekleşti.. bir hafta katlanamadım.. bence windows7 oldukça gelişmiş bir sistem..belki windows 8.2 yada bilemediniz windows9 deneriz artık... şu gerçek windows 8 hayal kırıklığında windows vistayıda geçti gibi..

@22 Nis 2014 00:58 Türkçe yazmayı öğren ilk önce hırbo....

@22 Nis 2014 00:58 sistemim çift çekirdekli pentium d 3.00 ghz, geforce 9600 gt, 4 gb ddr3 ram, windows 7 32 bit, ve sistemi deli gibi kasıyor youtube`dan videoyu bile zar zor izliyordum ;) xp`ye geçince rahatladı nedense, desteksiz sallanmamalı hakkında birazda olsa bilgi sahibi olunmalı değil mi?

Win 7, 8 kaldıramıyorsa sisteminiz çok düşükse yani ( athlon 2 250 + 2 gb ram + Hd 5570 vs hayli yeterlidir ) zaten oyun oynamıyorsunuz demektir xp yerine linux dağıtımlarından birini deneyin kafanız rahat olur en azından.

Comodo IS varken MSE kullanmanın anlamı yok. En iyisi Comodo; üstelik de bedava! Comodo 2014 ile beraber yeni özellikler de geldi: Virus Scope, Web Filter gibi. Melih Bey; diğer özellikleri de mutlaka bekliyoruz. Comodo 1 numara olacak... <Cleverman>

@22 Nis 2014 11:23 İyi güzel de o yeni özellikler geldiğinden beri ben Comodo'yu kullanmıyorum(kullanamıyorum) bilgisayarın açılış ve kapanışını dahil şüpheli olarak algılamaya başladı. Üstelik neredeyse tamamen özelliklerini kapadığım halde. Eğer bu soruna bir çözüm bulunmazsa. Comodo antivirüs'ün işi zor. Kaspersky gibi güçlü olması güzel ama Kaspersky nin sorunlarının aynısına sahip olması işin içine etti. O yüzden bu sorunlar düzelene kadar Avast antivirüs ve comodo fire wall ikilisiyle devam ediyorum.

MSE mi? Aman geri dursun :)

Microsoft aferin boyle devam su xp ve 7 den vaz geçilsin

22.00 gayet haklı microsoft iyi işler yapıyor .bunu tersliyenler siz yaşamayın o zaman

@22 Nis 2014 13:37 Bilgisayarını isterse amuda kalkar da öyle kullanır, onun bilgisayarı değil mi, sana ne?

@22 Nis 2014 13:37 senin dünyadan haberin yok, microsoft`un arkasında ıbm var, ve microsoft bu dev destek sayesinde bilgisayar sektörünün canına ot tıkamıştır, ıbm gibi bir dev neden microsft gibi cüce firmaya böylesine destek versin (1985 senesindeki microsoft`tan bahsediyorum). (bu konuda daha fazla rezalet var ama yazmam yasak)

@22 Nis 2014 13:37 öncelikle sevenleri tarafından yanlış bir bilgilendirme yüzünden windows xp klasik bir microsoft ürünü olarak kesinlikle mükemmel değil, xp`de ilk başta vista gibi çok sorunlu başladı, mesela ilk başlarda sadece bir yaması 500 mb idi, ancak bu sorunlar düzeltildi ancak yinede xp mükemmel değil ama 7 ve 8 yanında xp isviçre saatleri gibi kalıyor. sadece bir tanesini söylüyorum millet senede bir xp format atma sorunundan şikayet eder yakınırdı ama şimdi millet windows 7 sayesinde format manyağı oldu. bir işletim sistemi hiçbir yeni özellik getirmediği üstelik öncekki versiyonun sadeleştirmiş versiyonu olduğu halde xp`den 20 mislinden bile fazla kasıyorsa o işletim sistemi oldukça sorunlu demektir. ayrıca bilen bilir o kadar ayılıp bayıldığınız windows 7 hala beta olan bir işletim sistemidir, malesef millete uzun süre bedava kullanıp deneme imkanı verildiği için (aslında kendi görevlilerinin görevini müşterilerin üzerine yıkıp kobay olarak kullandılar) miletin gözü boyandı eleştiriler çok olumlu oldu microsoft buna kanıp düzeltmeye bile gerek duymadan piyasaya sürdü sonuç: 2011 senesinde bile program desteğinden mahrum kalan bir işletim sistemi, bilinçsiz kullanıcılar sayesinde sanki beğeniliyormuş gibi görünsede hiçbir şekilde beğenilmeyen bir işletim sistemidir windows 7, bilen biri olarak windows 7 `nin biraz sağını solunu kurcalayınca betalık eksiklikler göze batıyor ;)

Bilgisayar donanımızın ömrünün kısalmaması için ESET kullanmanızı öneriyorum. Kastıran antivirüsler donanınımızı yavaş yavaş öldürüyor.

Mse ye zamanında kendi yaptıgım virüsü taratmıştım dosya güvenli demişti.Bende acemi oldugum için çok sevinmiştim..

XP mi sorunsuz ilk çıktığında o kadar çok sorunu var dı ki... güncelle güncelle bitmiyordu...

Ya bunu samsung ta yapiyor androidlere.. s2 le baslayalim en iyi cihaz di ne oldu da aniden yavasladi?? Note 2 veya note 3 dusunun... bir

Ya bunu samsung ta yapiyor androidlere.. s2 le baslayalim en iyi cihaz di ne oldu da aniden yavasladi?? Note 2 veya note 3 dusunun... bir

Sen de yorum yaz