Yılların tartışması: Biraz geç kalmadınız mı?

Yıllardır bu konu tartışılıyor; ama adamakıllı bir araştırma yapmak bugüne kısmetmiş...

  • Ümit Öncel
Ceplerin sağlığa etkisi sonunda araştırılıyor!
Cep telefonlarının beyin üzerine zararlarından söz edilse de şu ana kadar bu konuda net bir bulgu yok.

Cep telefonlarını kullanmanın sağlık üzerine etkisi çok uzun zamandır tartışılan bir konu. Bununla birlikte devletleri herhangi bir yasaklamaya veya önlem almaya zorlayacak geniş çaplı, bilimsel bir araştırma henüz yapılmadı. Cep telefonları kullanmanın zararlı olduğu söylense bile elimizde ne kadar süreli kullanımda ne kadar büyük bir hasar verdiğine dair net bir bilgi yok.

Bu eksikliği gidermek için Londra Imperial Üniversitesinden bir grup bilim adamı COSMOS (The Cohort Study on Mobile Communications ) adı verilen ve yıllarca sürecek bir araştırmayı başlattı. Bu deney için İngiltere, Finlandiya, Hollanda, İsveç ve Danimarka'dan yaşları 18 ile 69 arasında değişen 250.000 denek belirlendi. Bu kişiler 10 yıl, 20 yıl ve 30 yıl boyunca izlenere cep telefonu kullanımı ile Parkinson, Alzheimer, diğer beyin hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlıklar arasındaki ilişkiler gözlemlenecek.

Gerçekler asıl şimdi ortaya çıkacak!

Araştırmanın başında bulunan Imperial Üniversitesi profesörü Paul Elliott bu hafta Londra'da yaptığı basın toplantısında "şu andaki kullanıcıların durumu ve gelecek kuşaklar için yapacağımız araştırmanın sonuçları çok önemli ve belirleyici olacak" dedi.

Bağımsız MTRH gruplarından Profesör Lawrie Challis ise "cep telefonlarının geçmişi henüz çok eski değil. Oysa pek çok kanser türünün belirtilerinin ortaya çıkması için 15 yıl hatta bazen daha fazla süre gerekir. Bu nedenle şu anda elimizdeki veriler kanser ile cep telefonu kullanımı arasında net bir ilişki kurmaya veya telefonları temize çıkarmaya yeterli değil" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Günaydın....

Araştırma bitene kadar ceptelefonu da biter. Yerine yep yeni birşeyler gelir. Bu araştırmada böylece çöpe gitmiş olur. Teknoloji konusunda bu denli uzun soluklu araştırmalar malesef ki çuvallıcaklardır. Misal (kaset çalarlar için aynı durum yapılmaya kalkılmış olsa idi)

Gazi Üniversitesi Biofizik ABD akademisyeni ve Gazi Non-iyonizan Radyasyondan Korunma Merkezi (GNRK) görevlisi Bahriye Sırav Aral, iyibilgi'ye yaptığı açıklamada, "Cep telefonunun etkileri uzun metrajlı bir korku filmine benziyor" yorumunu yaptı. Arıların yanında yön bulma yeteneği ile hayatını sürdüren güvercin gibi kuşların da hayatının tehlikede olduğunun altını çizen Aral, son yıllarda "yunusların ihtiharı" olarak lanse edilen yunusların karaya vurması ve hayatını kaybetmesi hadisesini de, baz istasyonları, uydu ve mikrodalga hareketlerinin artışına bağladı. Güvercinlerin dünyanın birçok yerinde baz istasyonlarının artışı ile beraber binalara çarptığının gözlendiğini ve canlıları büyük tehlikelerin beklediğini de sözlerine ekledi.

Biraz geç kalmışlar evet.

Bizim tr deki hocalar çözmüş ama canım. Telefon zararlıdır kafanıza dayamadan konuşun vs gibi bir çok laf ediyorlar. Annem hergün aradığında diyor bunu kısaca bıktım. Belirlesinlerde gerçek neymiş öğrenelim.

biraz geç kalmışlar gibime geliyor NEDERSİNİZ...???

saygılar

demekki devamm

BİRAZ mı ?!

Zaten şu anda hepimiz denek değilmiyiz...

00:39 bu yüzden bizim üniversitelerimize itibar edilmiyo demekki :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play