Yine Google Earth, yine güvenlik tartışması

Google Earth'e yapılan suçlamaların ardı arkası kesilmiyor. Uygulama bu kez kimleri kızdırdı?

  • Ümit Öncel
Yine Google Earth, yine güvenlik tartışması
Nükleer denizaltı merkezi görüntüleri Google Earth'ü yine tartışmaların odağı haline getirdi.

Google'ın hem en çok ilgi çeken, hem de en çok eleştirilen hizmeti yeni bir tartışmaya yol açtı. Yakın zamanda Google Maps'in patronu John Hanke eleştirilere dayanamamış ve "kötü adamlar biz değiliz" diye bir açıklama yapmıştı. Fakat son ortaya çıkan olay kötü adamların işlerini kolaylaştırdıkları eleştirilerini bir kez daha alevlendirdi.

Bunun sebebi Google Earth ile rahatlıkla görülebilen bir görüntünün bu kadar kolay erişime açılmak için fazlasıyla hassas olması. İskoçya kıyılarındaki çok gizli bir nükleer denizaltı merkezinin görüntüleri üzerine askeri uzmanlar "bu merkeze yapılabilecek bir terörist saldırı akıl almaz hasarlara yol açabilir" şeklinde konuştular.

Diğer yandan aynı uzmanlar şu noktadan sonra Google'ın görüntüleri kaldırmasını istemenin bir işe yaramayacağını sözlerine eklediler. "Bu görüntüleri teröristler, bizim üzerinde yaptırım uygulayamayacağımız başka kaynaklardan da elde edebilirler" diyen yetkililer ayrıca görüntüler uydudan alındığı için resmi olarak bir müdahale hakları olmadığını da söylediler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bizim Bartın'daki denizaltı üssümüz ve Kuzey Irak'taki Grebye üssümüz tüm detaylarıyla ortadayken neden kimsenin sesi çıkmıyor acaba???

"terörist" haa . Kim terörist acaba merak ediyorum. Adamlar devlet olunca insan katletmek yasalmı oluyor.

sen sürekli nükleer füze üretirken masumsun ortadoğuda at koştururken dünya barışını düşünüyorsun ama ortadoğulu eline bıçak bile alsa terörist oluyor...bu dünya kimin dünyası olmuş böyle...

yine program ıstyom

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play