Yoklama alıyorum, telefonlarınızı açın!

Japonya'da bir üniversite tüm öğrencilerine bedava iPhone dağıtıyor; ama hayrına değil...

  • Ceyhun Seval
Yoklama alıyorum, telefonlarınızı açın!
iPhone hayatımızın her alanına giriyor.

Japonya'da Aoyama Gakuin Üniversitesinde okuyorsanız çok şanslısınız. Çünkü çok yakında bedava bir iPhone sahibi olacaksınız! Okul yönetimi aldığı kararla, önümüzdeki son baharda okulun 550 öğrenci ve öğretim görevlisine bedava iPhone dağıtıyor.

Ama hemen sevinmeyin. Okul yönetiminin aldığı bu karar, öğrencilerin okula gelip gelmediğini kontrol etmek için klasik yoklama yerine getirilen bir sistem. iPhone'un GPS özelliği sayesinde öğrencinin ders saatlerinde nerede olduğu adım adım takip edilecek. Aslında telefonun amacı bununla sınırlı değil. Asıl hedeflenen yeni bir eğitim anlayışı. Yani iPhone yoklama dışında ev ödevlerinin dağıtımı, ders videolarının izlenmesi ve ders materyallerine ulaşılması gibi birçok işe de yarayacak. Üniversite yönetimi, öğrencilere ek yük gelmemesi için bir GSM operatörü ile anlaşma yapıp gerekli miktarı okul olarak ödemeyi kabul etmiş bile.

Zaman değişiyor. Demek ki artık arkadaşınızdan yerinize imza atmasını istemek yerine ona telefonunuzu vermeniz gerekecek!

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ne güzel adamlar eğitime nekadar önem veriyor bizde tam tersi biz okumak için ne pralar ne servetler veriyoruz ya parası olmayan ne yapıyor tabiki okuyamıyor benim gibi............

japonya hızlı internetin uygulandığı bir ülke apple bununla ilgili ne gibi geri dönüşler (istatistik anlamında) almayı umuyor acaba kimse karşılıksız kılını kıpırdatmaz

iyi de telefonu okula giden arkadaşına verirsin sonra okulu asarsın :)

Turkiye de boyle bir uygulama olsa,
2. el pazari iPhone doldugu gibi her gun birini calinti telefonla yakalarlardi :D

eğitime verilen değer işte bu

Adamlar Aşmış Ya Biz hale gecmişle uğraşalım

Bazı arkadaşlar biz niye yapmıyoruz, bizde egitime verilen destek bu kadar vs demisler. Anadolu üniversitesinde üzerinde calısılan bir proje, yakında haayta gececektir. Bilginize...

550 öğrencisi olan üniversite enterasan geldi. enstitü falan mı acaba. bizim sakarya üniversitesinde de yüksek lisansta chipli kartlarla yoklama yapılıyor.

Türkiye'ye bu uygulamanın gelmesi hayal. Ortaçağ devletiyiz gerçekten. Adamların eğitim sistemiyle bizim eğitim sistemimiz arasında bir 100 yıl kadar FARK VAR!

aynı uygulamayı Türkiyede bir üniversite yapma kararı alsaydı kişi başına 2bin lira toplardı ve herkesi buna zorunluda tutardı.. orası japonya aşmışların ülkesi...

Teknoloji bu, nereye konacağı belli olmaz :)

Zamanı geldiğinde bizdede olacaktır ama öncelikle eğitim sistemimizde öğrenciyi okula çekecek daha kalıcı projeler lazım bizlere. Okula gelip boş kafa doldurmayan sistemde öğrencinin nerde olduğunu bilmek marifet değil (: bizim zamanımızda öğretmenler istedi mi kim nerde ne zaman basılır buluyordu istese hala bulur (: ama önemli önceliğimiz eğitimin inşa edildiği temeli gözden geçirmek. Asıl cevaplanması gereken soru şu Türkiye'de " Neden oku(tu)yoruz?"

Herşeyi uç noktalar ile kıyaslamak çok yanlış. Japonya ile Türkiye'yi neye göre kıysalıyorsunuz? Çok kötülemek yerine biraz daha detaylı, adil bir biçimde kıyaslarsanız farklı düşüneceğinizden eminim. Türkiye bütçesinin ne kadarını eğitime ayırıyor? Staratejik konumu itibariyle (siyesete dalmadan teğet (???) geçeyim) ve diğer faktörlerle ne kadar bütçeyi savunmaya ayırıyor biliyor musunuz? Japonya'nın etrafı su, karadan bağlı komşuları yok... stratejik önemini tartışabilirsiniz... Elimizde imkan olduktan biz yapayız mı zannediyorsunuz? Herşeyde karamsar olmaya gerek yok arkadaşlar, öyle sistem yapılır, hem de en alası bile yapılır istedikten sonra ama durumu şöyle benzeteyim: yüzlerce değişkeni olan bir matematik denkleminde ben şu sonucu istiyorum diye değişkenleri görmezden gelerek sonuca ulaşmaya çalışmak doğru olmaz.

bu sistemi getiren veya getirenler herhalde iphone manyağı :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir