Yoksa PC devri bu sefer gerçekten bitiyor mu?

PC satışlarında yaşanan büyük düşüş devam ediyor. Peki bu durum ciddiye alınmalı mı, alınmamalı mı?

  • Gökay Özbudak
PC satışları kötüye gidiyor!
Mobil cihazlar da kötü etkiledi...

JP Morgan'dan analistçi Christopher Danely'nin yaptığı açıklamalara göre, PC piyasası büyük bir düşüşün içinde. Bu zamanlara kadar gayet iyi durumda olan PC piyasası, uzak doğudan gelen haberlerle biraz silkelendi. AMD ve Intel'in bu hafta açıklanan düşük rakamları PC'nin geleceği konusunda insanların kafasında soru işareti oluşturmaya başladı.

"Araştırmalarımız PC'lerin siparişlerinin Temmuz ayı içinde beklenenden çok düşük olduğunu ortaya çıkarmıştı. Şimdi de bunu Ağustos ayındaki keskin bir düşüş izliyor. Ayrıca araştırmamıza göre Kasım ayında ya da civarında bu durumun toparlanması da oldukça düşük bir ihtimal gibi görünüyor."

Ancak bazı kesimler, mobil cihaz piyasasının hareketlenmesi ve insanların PC'lerini Windows 7 için zaten güncellemiş olduğunu göz önüne aldıkları için bu duraksamanın geçici olduğunu düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

PC bitmez, bitemez sadece kökl bir değişiklik şart o kablolar vs ilkel görünüyor ama bu bana göre de geçici bir durum...

Herkes gerekli ihtiyaçlarını alıyor PC ye ihtiyaç duyanda bir internet kafede takılıyor...

PC devri asla bitmez.Hem satış düştü diye niye bitsin ? :D

ben pclerin nzmn kablosuz olucagını gercekten merak ediyorum.iphone daki kabloları kanadalı bir ögrenci söküp yerine verici ve alıcılar taktıgında pil ömrü uzamıstı(chip onlineda haberi var) pclerde de aynı etkiyi gösterirse mükemmel olur.pc devri bitmez.piyasası çökerse konsollarda biter.durgunluk yasanıyodur bu ay yeni parca piyasaya sürülmedi yenilik yok.yeni parçalar çıktıgı halde düşüs varsa ozmn gerileme var derim ben

Bir çok kişinin evine bilgisayar girdi. Ellerindeki bilgisayarın gücüde çoğu kişiye yeterli geliyor. Yeterli bulamayanda biraz donanım güncellemesi ile işi kapatıyor. Çoğu insanın evinde bilgisayar varken haliyle tekrar tekrar almak istemiyorlar. Ama bilgisayar dünyasında çok büyük bir gelişim olursa PC satışları tekrar artabilir. Bence satıcılar bilgisayarların çok az bulunduğu ülkelere yönelmeli. Aynı insanlar defalarca yeni bilgisayar alıp eskisini atıcak değil ya.

Dev gibi kasa devri bitiyor desek daha doğru olur. Hala o dev gibi kasanın içini doldurmak için tasarım yapmak gereksiz. Şuan ki teknoloji o kasanın beşte birine aynı teknolojiyi koyacak düzeyde. Nitekim apple bir kere el kadar bir kutuya sokmuştu tüm bileşenleri. Bence bir an önce kasaların küçültülmesi gerek.

PC kaba, hantal ve çok yer kaplıyor. Doğru. Ama donanımda esneklik, hız, maliyet gibi konularda iyi

Oyunlar olduğu sürece PC devri bitmez :)

intel ve amd kendi üretecekleri 12 çekirdekli işlemcilerden korkuyorlar.(ev kullanıcılarının her işi için makul bir hız sağlayacağını düşünüyorlar)
pc satışları düştüyse henüz dört çekirdekli bu kıytırık(!!!) işlemcilerin 1000 dolarlık seviyelerinden düşüyordur.

''Hadi canım sende... '' :)))

nvidianını eli güçlenir tegra ile
ama masaüstü bitmez tabi mobil pcler güçlenmedikçe..

PC Sürekli yenileniyor 1 sene sonra PS4 de Eski Kalacak PC Asla Bitmez Hele Oyun Bilgisayarları :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play