Yoksa siz cebinizle konuşuyor musunuz?

Ceplerin birinci görevi karşı tarafla konuşturmak mı sanıyorsunuz? Ne yazık ki yanılıyorsunuz...

Yoksa siz cebinizle konuşuyor musunuz?
Cep telefonunuz ile mesajlaşmayı mı seviyorsunuz?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre cep telefonu kullanıcılarının çoğu cep telefonlarını konuşmaktan ziyade yazmak için kullanıyor.

uSwitch'in 12,000 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre 60 milyar mesaj sadece bir ay içerisinde gönderiliyor ki bu da kişi başına 1.67 TL'ye mâl oluyor.

Cep telefonu kullanıcılarının %58'i, günde sadece bir telefon görüşmesi yaparken sabit hat kullanıcılarında bu oran daha da düşüyor! Öyle görünüyor ki telefon üzerinden sesli sohbet devri çoktan kapanmaya yüz tutmuş ve yerini mesajlaşma ve çevrimiçi iletişime bırakmış.

Hatta on kişiden biri telefonlarıyla neredeyse hiç sesli görüşme yapmadıklarını belirtiyor.

İngiltere'de kullanıcıların %55'i zamanlarını forumlarda, çevrimiçi sohbet programlarında veya Facebook gibi sosyalleşme ağlarında harcıyor. Bu iletişim yöntemleri haftada 2 saat iş amaçlı kullanılırken; kullanıcıların %12'si 3 ila 5 saat arası, %11'i ise haftada 6 saat sosyalleşme sitelerine cep telefonları üzerinden erişiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Çok doğru bir araştırma olmuş. İnsanlar ucuz diye mesaja yöneliyor. O yüzden iletişim şirketleri mesaj paketleriyle çok abone kazanıyorlar. Ayrıca telefon acayip şekilde zaten amacı dışında kullanılan bir alet. Artık teknolojinin gelişmesi ile amaç dışında kullanım daha da artmış durumda.

mesaj veya öbür uygulamalar yerine arayıp konuşmayı tercihederim hiçbiri karşıdakinin sesini dumanın yerini alamaz alsa alsa görüntülü konuşma alır 3g ile.

çok saçma bir tabir var "sosyalleşme sitesi".soyallik internet üzerinden yapılamaz yahu facebook a girip mesajlaşmakla sosyalleşmişmi oluyo insan çıkın iki insan yüzü görün dışarda şu sigara yasağı çıktı sabah baktım dışarsı dolu millet sigara için çıkmış mahallemde o kadar insan olduğunu bilmiyodum bile yav:Dyani sosyalleşmek internet dışında heryerde!

yıllardır cep kullanırım 50 tane mesaj yazmamışımdır oda bayram da seyranda hani size kandil mesajı falan yazarlarya sizde bi msj bile atmadı demesin diye gönderirsiniz yoksa kim uğraşacak msj yazmakla falan

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Yoksa siz cebinizle konuşuyor musunuz?
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir