Yolda kalan teknolojiler

Büyük umutlarla yola çıkıp, o yolda kalmış teknolojileri ve neden yolda kaldıklarını öğrenin.

  • Ali Güngör
Yolda kalan teknolojiler
Yolun gerisinde kalanlar

Bazen üzerinde uzun süre çalışılan kan ve ter akıtılan projeler başarısız olur. Bu teknolojiler elbette başarısız olmak için yola çıkmamıştır.

Kimisi bilimsel sebeplerden başarısız oldu. Kimisi teknik olarak imkansızdı veya çok zordu. Bazıları basitçe çok pahalıya maloluyordu.
Bazen pazar araştırmaları yanıltıcıydı ve aslında ortaya konan ürünü talep eden yoktu. Her açıdan başarılı ve gerekli olup da iş modeli yüzünden başarısızlığa uğrayanlar da şüphesiz mevcut.

Yanlış zaman ya da yanlış yer... Hızla değişen dünyanın gerisinde kalan ve unutulup giden bu teknolojilerin bir kısmı artık tamamen tarih oldu. Bazıları ise aradan geçen zamanla birlikte olgunlaşıp geri dönebilir.
Devamı galeride...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

güzel makale fakat RD ramlerinde olmasını beklerdim. o dönemlerde yanlış hatırlamıyorsam sadece sd ramlarerin hakim olduğu piyasaya bir anda giriş yaptı. Rd ramlar 800 mhz destekliyordu. sonra 1-2 yıl içinde ortadan kayboldular RD ramler çünkü çok pahalılardı ve insanlar sd ram kullanırken biranda ortaya çıkmışlardı ve onu kullanmak için sistemi baştan güncellemek gerkiyordu. artık ddr lar piyasaya hakim fakat daha 2 sene önceye kadar en popülerleri 800 mhz lıktı. hatta RD ramlerde sogutucu plaka da vardı o dönemlerde. ama teknolojisi ve maliyeti gereği piyasadan silinmeye mahkum olmuşlardı. çıkış nedenleri ise o zamanlar yeni piyasaya sürülen p4 işlemcilerin FSB gereksinimi karşılamasıydı. en popüler p4 ise 2.0 ghz dı. RD ram uyumlu anakartlar ise 1999 da piyasa çıktı.

evet birde fizik kartları çıkmıştı ama o da ne olduysa yarı yolda kaldı

dikkatimi çekti burdaki teknolojilerin hiç biri yolda kalmamıs sadece erken cıkmıs teknolojir bi süre sonra gene bi şekilde hayatımıza girmiş

"güzel makale fakat RD ramlerinde olmasını beklerdim. o dönemlerde yanlış hatırlamıyorsam sadece sd ramlarerin hakim olduğu piyasaya bir anda giriş yaptı. Rd ramlar 800 mhz destekliyordu. sonra 1-2 yıl içinde ortadan kayboldular RD ramler çünkü çok pahalılardı ve insanlar sd ram kullanırken biranda ortaya çıkmışlardı ve onu kullanmak için sistemi baştan güncellemek gerkiyordu. artık ddr lar piyasaya hakim fakat daha 2 sene önceye kadar en popülerleri 800 mhz lıktı. hatta RD ramlerde sogutucu plaka da vardı o dönemlerde. ama teknolojisi ve maliyeti gereği piyasadan silinmeye mahkum olmuşlardı. çıkış nedenleri ise o zamanlar yeni piyasaya sürülen p4 işlemcilerin FSB gereksinimi karşılamasıydı. en popüler p4 ise 2.0 ghz dı. RD ram uyumlu anakartlar ise 1999 da piyasa çıktı."
-------------------------------------------------------------------------------

rd ramların piyasadan kalkması çook kötü oldu yav 256 mb ile yetiniyom şimdi hiç bir yerde de yok doğru düzgün :(((

Benim Anlamadığım Bu Tür Konular Neden Isıtılıp Isıtılıp Önümüze Konuyor Bununla İlgili bi 15 Günde 1 Konu Açılıyorr :S

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir