YouTube'a büyük öfke!

Hotmail'in başına gelenler şimdi de YouTube'un canını sıkıyor. İşte yeni tasarım ve sert tepkiler...

  • Ali Güngör
Büyük değişim 15 Temmuz'da
YouTube'un yeni arayüzü değişik kanal seçenekleri sunuyor

İnternet'in en büyük video paylaşım sitesi YouTube, yakında kanal sayfalarının yeni haliyle hizmette olacak. Aylardır test edilen yeni dizilim hizmete girecek girmesine de, kullanıcılar alıştıkları eski tasarımı kullanmaya devam etmek istiyor. YouTube kullanıcıları kendilerine bir seçenek sunulmasını istiyorlar. Google ise yeni tasarımın çok faydalı olacağını, geçişin mutlaka yapılacağını belirtiyor. 15 Temmuz'da olacak büyük geçişi Google blog'unda duyurdu.

YouTube kullanıcıları Google'ın ısrarı karşısında on binlerce olumsuz yorum bıraktılar. 300 sayfanın üzerinde yorum birikti. Bu olay aslında Facebook'un yüzünü değiştirmesinde de yaşanmıştı. Test süresince her iki arayüzü de deneme şansı bulan kullanıcılardan eski arayüzü kullanmaya devam etmek isteyenler yok sayılmıştı. Bu olay üzerine kullanıcılar resmen ayaklanmış, kampanyalar başlatmıştı. YouTube kullanıcılarından büyük bir grup da siteyi 10 Temmuz'dan, 14 Temmuz'a kadar kullanmayıp karartma uygulama kararı aldılar.

Yeni tasarıma karşı değiliz ama...

Eski arayüzü kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar, yeni arayüzü isteyenlere karşı çıkmıyor. Sadece kendilerine bu seçeneğin verilmesini istiyor. Ama anlaşılan birden fazla arayüzün devam ettirilmesi YouTube için bir sıkıntı oluşturuyor. Buna yanaşmayan Google'dan YouTube Ürün Menajeri Brian Glick: "Şirket olarak bazı insanların keyfini kaçırmış olabiliriz. Bunun için üzgünüz ancak bir milyon kullanıcı gönüllü olarak yeni tasarıma geçmek istedi." Brian Glick daha sonra verdiği detaylarda kanalların daha fazla özelleştirilebilir hale geleceğinden, video sahipleri için yeni imkanlar açılacağından bahsetti. "İnsanların görüş bildirmesi için özel bir blog oluşturduk. Geri dönüşler sayesinde bu yeni tasarımı ortaya koyduk ve insanların görüşlerinden faydalanarak YouTube'u geliştirmeye devam edeceğiz." Dedi.

Hatırlanacağı gibi bir süre önce Hotmail de, yeni tasarıma geçişinin ardından ağır eleştirilere maruz kalmıştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bence yeniliklere bu kadar karsı olunmamalı 100 binlerce insan burayı ücretsizz olarak kullanıyor buna bende dahil olmak üzre sonuc olarak bir arayüzle sunucu kullanmanın veya 2 arayüzle sunucu kullanmanın maaliyetleri farklıdır bence sacma olan bir mualefet sunu biliyorum ki kimse daha kötüsünü yapmak istemez eksikleri ve eksileri giderilmis yeni birsey yapmak ister sonuc olarak nbavigasyonu daha kolay olan fakat adpate olmam gereken bir durumsa neden olmasın aradıklarıma daha kolay ulastıktan soora

hala youtube kullanan varmı yav sıkılmamışlarmı

Yeni tasarımı heyecanla bekliyorum! Kuru gürültüye gerek yok.

Tınnn kim takarsa sanki... büğün kabullenmezler yarın yine bagırlarına basarlar...

peki Gmail'de neden böyle bir köklü değişikliğe gitmediniz. Tema seçme şansız tanıdınız insanlara. Arayüzü tamamen değiştirseydiniz ya göreyim sizi. İnsanların seçme şansı olmalı! Google gözümden düştü. Microsoft gibi istediğini baskı ile dayatmayan bir zihniyet olarak görüyordum sizi ama ı ıh... sizde aynı şeyin lacivertisisiniz...

Google neden web2.0 grafiklerine geçmek istemeiyor anlamıyorum.Yeni bir tema yapıyosun site sanki 2000 den kalma gibi görünüyor.

Hatırlayın Hotmail'da değiştiğinde herkes biraz tepki göstermiş sonra kabullenmişti. Aynı olacaktır.

yaw bu millet ne kadar meraklı eskiye. bu kadarda yeniliğe kapalı olunmaz ki. facete de böyle olmuştu. çok çok iyiydi yeni yüzü ama insanlrın bunu anlaması biraz zaman aldı. yine öyle olacak galiba.

Play list olayınada uyuz oluyorum.

İnsanlar daima yeniliklere zor alışırlar bkz. Win xp den Vista ya geçişte vb.

Kesinlikle alısılcak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir