YouTube'da neler oluyor? Zarar ne kadar?

Yapılan harcamalara rağmen Google Youtube'dan kâr edemiyor! İşte detaylar...

YouTube'da neler oluyor? Zarar ne kadar?

Ülkemizde hala erişime kapalı Youtube para kaybediyor. Fakat Google bu miktarın sadece başkalarının bilmesi istediği kadarını belirtiyor olabilir.

Nisan ayında alanında uzman araştırmacıların belirttiğine göre Google Youtube üzerinden 270 milyon dolar kazanırken toplam 711 milyon dolar harcama yaptı. Tamı tamına 471 milyon dolar zarar! Fakat RampRate'in açıklamasına göre bu miktar 471 milyondan daha fazla. Yaklaşık olarak 645 milyon dolar kaybın olduğunu savunan RampRate bu kayıpların büyük miktarını, verilerin depolanmak üzere kullanıldığı veri merkezleri ve bant genişliği satın alınması ile açıklıyor.

Google Youtube üzerinden ne kadar kayba uğradığını açıklamıyor fakat Google Finans İşleri Müdürü Patrick Pichette "Youtube üzerine yapılan yorumlarda genellikle abartı var." açıklamasında bulundu ve sözlerine şöyle devam etti "Genelde masraf araştırması yapanlar sadece veri depolama ve bant genişliğini göz önünde bulunduruyor ama biz bütün detaylar üzerinde duruyoruz. Dolayısıyla harcamalarımızı çok iyi biliyoruz."

Youtube'a yapılan harcamaların miktarı konuşula dursun, Google'ın siteye reklam verecek müşteri bulmakta zorlandığı bir gerçek.

Google'dan resmi bir açıklama gelmese de bir çalışanın Associated Press'e yaptığı açıklamaya göre Google, Youtube üzerinden milyonlarca reklamı, sitenin yaşadığı kayıbı önlemek için yayınlıyor. Ayrıca "Ortaklarımızın reklamlardan kazanç sağlamasını istiyoruz, çünkü bu sayede bizde kazanıyoruz." açıklamasında bulundu.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

reklam fiyatlarını arttırsınlar

sitede sadece adsense yayınlasalar bir kaç reklam alanında bu zararın kat kat fazlasını çıkarırlar...

sitede sadece adsense yayınlasalar bir kaç reklam alanında bu zararın kat kat fazlasını çıkarırlar...
----------------
sadece bunun için bile ciddi bir miktar yatırım gerekiyor:) Sanki düşünemedi mi koskoca google adsense yöntemini

google çok fahiş bir fiyata satın aldı youtube'u, verdikleri parayı çıkarabilmeleri youtube'un şu anki popülarite kaybıyla çok zor, google video paylaşımı sitelerinin geleceğini iyi tahmin edemedi, artık youtube'un çok fazla rakibi var.

reklam fiyatlarını arttırsınlar
-------------------------------
En bomba yorum bu arkadaşın olmuş bence :D
Konuyu tam okumamışsın galiba. Reklam verecek adam bile zor buluyor yazıyor. Fiyat arttırılırsa eldeki de kaçmaz mı? :D

Youtube, alındığı dönemde alanında tek sayılabilirdi. Şimdi pekçok rakibi var, pastadan pay alan firma sayısı çok. Türkiye'de bile bir sürü youtube benzeri site yayınlanıyor. Google'ın Youtube'u alması hataydı.

En buyuk pazarin ABD oldugunu ekonomik krizi ve HULU gibi cok daha iyi bir site varken youtube'in isinin zor oldugunu anlamak icin ekonomist olmaya gerek yok sanirim

İyi olmuş umarım kökten batar,
ne zaman yuotube yüzünden katil olmamak elde değil.
Atatürke hakaretmi ararsın, Kutsal değerlere saldırımı ararsın, ne arasan yutubede var. Yorumlar kısmı insanın canını sıkmaya yetiyor.
Yutube yasağını çok doğru buluyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir