YouTube'da yasaklar ve kurallar...

1 yıldır YouTube'daki bir videoyu kaldırtamıyoruz. Peki YouTube'un yayınlama ve silme şartları ne?

Hesabınızı korumanın yolları
Kara listeye alınmamak için kurallara uyun

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube, içerikle ilgili düzenlemelerini netleştirdi. Kullanıcılar ne yayınlarsa silinir, hesapları kapatılır, işte bunlar aydınlatıldı. Aslında şartlar gayet basit, kullanıcılar başka insanların özel hayatlarını ortaya koyan videoları YouTube'a yüklememeliler. Bu tür videolar kullanıcılar tarafından büyük olasılıkla YouTube'a şikayet ediliyor. YouTube çalışanları da işaretlenen videoları 7 gün 24 saat inceleyerek kurallara aykırı olup olmadıklarını belirliyorlar.

YouTube'un açıklamasına göre seks, çıplaklık, ırkçı söylevler, kanlı, sarsıcı, rahatsız edici içerik, tehlikeli veya yasa dışı hareketler, telif hakları yasası ihlali, çocukları içeren uygunsuz içerik yasak. Yasaklara en son eklenen ise insanların özel hayatına müdahale eden videolar oldu.

YouTube'un kendi açıklamasıyla devam edelim...

Paylaşmamanız gereken bilgiler!

YouTube'da kendi güvenliğiniz için de bazı şeyleri paylaşmamalısınız

İşte YouTube açıklaması: "Kaydettiğiniz bir video'daki insanların kimliği teşhis edilebiliyorsa ve filmlerinin çekilmesine müsaade etmemişlerse sizi şikayet edebilirler. İşte bu yüzden insanların adres, telefon numarası, kredi kartı bilgileri paylaşılmamalı. Kullanıcılarımızı güvenli tutma konusunda ciddiyiz ve buna uymayan hesapları kapatırız."

Bununla birlikte insanları taciz etmek de yasak. Yapılan yorumlardan bir başka kullanıcının hesabındaki kişisel özellikleri kopyalamaya, ismine benzer isim almaya kadar yasak listesi oldukça uzun. Kavga ve hakaret amaçlı, videolar da yasak. Amaç sadece video yükleyenleri değil, yorumcuları da denetlemek.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

hadi ordan bee bir sürü cinsel içerikli video var ülkemize hakaret edilen hala bir sürü video var onları 24 saat inceliyolar ama genede koyuyolar böyle adilik mi olur ülkemize hakaret var bir sürü ve gerçekten can sıkan hareketler azını burnunu dağıtcam bunların ya sinir olmamak elde değil google çıranı yakarlar senin

ne sıkıcı iş ya şikayet edilen videoalrı oturup izlemek bana 5 bin dolar maaş baglsalar oda verseler bu işi yapmam

İnsanları taciz etmemeli diye birşey okudum.Bir yıldır silinmeyen o video yüzünden büyük bir çoğunluk rahatsızlık duyuyor.Nasıl iş anlamadım :S

valla ben youtube da hangi video ya tıklasam yüzde 80 silinmiş diyor gıcık oldum :)

nezaman yasal olarak ziyaret edebilcez acaba,eger tekrar kapatilmazsa!!!!!

50 den fazla yukarıdaki sebeblerden bir kaçını içeren video rapor ettim en fazla 5-10 tanesi silinmiştir.İşleri zor olabilir belki ama kaldıramayacağı taşın altına girmeseydi o zaman.

her bilgiyi anladıkda kredi kartı bilgilerini neden paylasıyoruz onu anlamadım. direkt ne var ne yok adamlar alsın diemi :D

Youtube o kadar saçmalıyorki açıklamalarıyla. Ailemden ve yakınlarımdan kimsenin YouTube'a girip video izlemesini istemiyorum. Çünkü; videolara küfür, hakaret vs. kötü her şey yapılıyor. Çok kirli bir site. O kadar açıklama yapıyorlar ama yorum konusunda denetim sıfır.

Ülkemize veya Atatürk'e hakaret içeren videoları siteyi yasaklamak isteyenlerin koymadıkları ne malûm

bilgisayarım da pardus 2009 ve xp yüklü.xp de youtube a giremezken pardus ta sorunsuzca girebiliyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir