YouTube'da yepyeni bir çağ başlıyor!

YouTube'da yeni bir çağ başlıyor. İşte YouTube'un yeni yayın döneminde izleyecekleriniz...

  • Ali Güngör
İnternette TV: YouTube, Channel 4 ile el sıkıştı
Televizyon programları kısa süre sonra YouTube'da

Makale: Google'ın gerçek YouTube Stratejisi

YouTube ve Channel 4'ün imzaladığı içerik antlaşması, online video gösteriminde önemli bir dönüm noktasını işaret ediyor.

Google'ın sahip olduğu YouTube video paylaşım sitesi, İngiliz TV yayıncısı olan Channel 4'ün içeriğinin büyük bir kısmını ücretsiz olarak yayınlayacak. Yani kullanıcılar TV rehberine bakıp, YouTube'dan program izleyebilecek.

Anltlaşma gereğince Channel 4, yeni TV şovlarını yayınladıktan kısa bir süre sonra YouTube üzerinden ve yüksek kalitede sunacak. Arşivlerden de 3.000 saatlik yayın, YouTube'a yüklenecek. Ancak bütün bunlar ne yazık ki sadece İngiltere'den izlenebilecek. Channel 4 ise bu içerik karşılığında kendisine ait, markasını taşıyan bir alana sahip olacak ve en önemlisi YouTube üzerinden, kendisine ait olmayan içerik üzerinde de reklam satabilecek.

İzlenebilecek şovlar arasında Skins, Hollyoaks, The Inbetweeners ve Peep Show yer alıyor. Bu yayınlar sadece İngiltere'de yapılacak olsa da bu olay, YouTube'un bundan sonra izleyeceği yolu açıkça ortaya koyuyor. Önümüzdeki günlerde farklı dünya ülkelerinde, farklı TV kanallarının YouTube antlaşmalarına şahit olabiliriz.

Haber: YouTube keyfini arttıran Firefox eklentisi

YouTube'un en büyük rakibi!

YouTUbe dev olsa da rakipsiz değil

YouTube'un reklam pastasından içerik sağlayıcılara pay dağıtmasının önemli bir sebebi var. Bu sebep gittikçe güçlenen ve Web-TV girişimleri artan Hulu oluyor.

Hulu, Amerika'da çok güçlü bir konumda ve ileride YouTube'u zorlaması bekleniyor. Böylece TV kanalları arasındaki rekabet yerini online yayıncılar arasındaki rekabete bırakıyor. Bu rekabet ise çağa uymaya çalışan TV kanallarına bir fırsat sunuyor.

YouTube sözcüsü meseleyle ilgili olarak "YouTube topluluğu olarak site üzerinden tam süreli program yayını konusunda oldukça hevesliyiz. Yayıncılar için doğru ortamı yaratmak için gerçekten çok çalıştık. Yayıncıların doğru markalama, reklam formatları ve reklam satışları üzerindeki kontrol seviyesini doğru ayarlamak çok önemliydi. Bu antlaşma bizim YouTube'a daha da geniş bir yelpazede içerik sağlamaktaki kararlılığımızı gösteriyor. Gelecekte buna benzer başka antlaşmalar yapmak istiyoruz" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

youtube adresine girmiyeli ne kadar oldu hatırlamıyorum bile :D açıldı sandım haberi görünce

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
youtube adresine girmiyeli ne kadar oldu hatırlamıyorum bile :D açıldı sandım haberi görünce
19 Eki 2009 15:26

Yeme bizi youtube ye girmeyenmi var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play