YouTube değil, YouTu.be!

YouTube'da "YouTu.be" dönemi resmi olarak başlıyor. Peki ama nereden çıktı bu "YouTu.be"?

YouTube video bağlantıları sadeleşiyor
YouTube: Video linkleri kısalıyor.

Geçenlerde kısa URL hizmeti goo.gl'nin hizmete girmesinden sonra şimdi sırada YouTube var. "youtu.be" ismindeki hizmet sayesinde adres satırındaki uzun uzadıya video adresleri kısaltılabilecek.

Firmanın resmi blogunda yaptığı duyuruya göre hizmet sadece YouTube videoları için düşünülmüş; dolayısıyla bu tip bir linke tıklayıp tehlikeli bir siteye ulaşma ihtimali yok.

Fakat hizmeti kullanmak için bazı şartlar söz konusu: Örneğin YouTube hesabınızın Twitter veya Google Reader gibi bir sosyal ağ ile bağlanmış olması gerekiyor. Bir video en sevdikleriniz arasına eklendiğinizde bu videonun kısa linki bir mesaj şeklinde otomatikman oluşturuluyor. İsterseniz adres satırındaki video ID'sini kopyalayıp http://youtu.be adresine de yapıştırabiliyorsunuz.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

BENCE BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ...........

Olursa iyi olur youtube bir karar veremedi açılıp kapatılıyordu bu yeni açılacak olan diyerlerinden daha iyi olucaksa tabikide açılsın

7 GHz işlemci de olmaz diyorlardı adamlar yaptı. bu da yapılır bence

Google her alanda devrim yapmaya kararlı.

Peki bu YouTu.be adresi de DNS olarak YouTube.com ile aynı mıdır?
Dolayısı ile Türkiye'den erişime kapalı olan YouTube.com alan adını YouTu.be olarak girdiğimizde erişim engeli kalkıyor mu/kalkacak mı?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir