YouTube, Flash'ı bıraktı, HTML5'e geçti!

Popüler video sitesi YouTube, beklenen büyük değişimin gerçek olduğunu ilan etti!

  • Zeynel A. Öztürk
YouTube, Flash'ı bıraktı, HTML5'e geçti!

Web'in Adobe Flash'ı yavaşça geride bıraktığı bilinen bir gerçek; ancak popüler video paylaşım sitesi YouTube onu kullanmaya devam etmekteydi. Ancak YouTube blog'unda yapılan bir açıklamayla YouTube'un tamamen HTML5'e geçtiği doğrulandı.

Böylece uzun süredir Flash'ın selefi olarak değerlendirilen HTML5'i IE 11, Safari 8, Chrome ve Firefox'un son sürümlerinde YouTube'un video oynatıcısında varsayılan olarak kullanmaya başlamış olacak. HTML5, akıllı telefonlar gibi günümüzün modern platformlarında Flash'a göre daha sık destekleniyor.

YouTube mühendislik yöneticisi Richard Leider'ın YouTube blog'unda yaptığı açıklamaya göre HTML5'in "uyarlamalı bitrate" (ABR) desteği, bu standarda geçişte en önemli etkenlerden biri oldu. HTML5 sayesinde YouTube, videonun kalitesini bant genişliğine göre dinamik olarak değiştirebilecek.

YouTube'un HTML5'e geçişi, 4K videoları 60fps'de oynatmaya izin veren VP9 codec'inin kullanımına da olanak tanıyacak. HTML5 aynı zamanda videoların daha hızlı yüklenmesi, kolay video paylaşımı ve yayını için WebRTV desteği anlamına da geliyor. Tüm bu gelişmelerden tek zararlı çıkan ise Adobe ve emektar ürünü Flash olmuş gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Yeni mi ki bu şimdi.Ben çok önceden seçmiştim html5 kullan diye seçenek geldimişti youtube de

Youtube'ta html5 resmen kotayı sömürüyor. Uzun videoları durmaksızın yüklemekte. AKK çabuk doluyor bu sebeple. Neyse ki Linux kullanıyorum, orada ki Firefox hala flash ile çalışmakta.

@28 Oca 2015 17:12 Sorun şu ki bu saatten sonra varsayılan oldu html5 oynatıcısı. Mecburi olarak html5 ile izlemek zorundasın ya da harici bir programla youtube'dan izleyebilirsin.(Örn: SMTube)

@28 Oca 2015 17:12 Linux kullanmak açık kaynak(open source) desteklemek demektir html5 açık kaynaklı bir sistem fakat flash 9 bile daha yeni yeni çözülebiliyor sen open source kullan ama kapalı kaynağı destekle

Flash kadar sorunlu başka bir şey yok. Zaten YouTube bunu bir süredir isteğe bağlı veriyordu. Varsayılan olarak gelmesi güzel oldu.

Adobe biraz akıllı olsaydı Flash'ı yeni teknolojileri göre geliştirebilirdi. HTML5 doğru olmuş.

Flashı değil flash playeri ve flash video formatını. Flash editor halen adobenin guclu geliştirme ortamlarından biri. Html5 air hatta ios için bile halen uygulama veliştiriliyor flashda.

Bir kez daha büyük üstat Steve Jobs un haklılığı ortaya çıktı. flash player net dünyasının en büyük garabetidir....

@28 Oca 2015 20:54 Babasına hayrı olmayıp, komşu çocuğunun babasına baba diyen çocuk gibisin, ayıp ya. Bu kadarıda fazla...

@28 Oca 2015 20:54 internete son 2 yıldır bağlanıyormuşsun gibi konuşma. flash webin gelişmesini sağlayan en büyük kilometre taşlarından biridir. şimdi onu emekli etme zamanı geldi :)

@28 Oca 2015 20:54 Steve Jobs neden boşu boşuna Flash'ı gereksiz bulsun bir düşünün bakalım?

@28 Oca 2015 20:54 Hatta Steve Jobs'un Flash'ın gereksiz olduğunu düşündüğü bir makale var uzuncana böyle. Bulursanız okumanızı tavsiye ederim. Adam körü körüne bir fikri desteklemez :)

Action script'e yıllarını harcayanlar düşünsün.

yuotube HTML5' Geçerek büyük beklenen değişimi derçekleştirdi. Html5 ile videolar daha hızlı yüklenmesi gerçekleşiyor. Ne zamandandır beri bu büyük değiime geçmelerini bekliyordum. Sonunda büyük değişiklik yaparak HTML5' geçişi gerçekleştirdiler :)

html5 in en büyük dezavantajı javascript yazarken bir ide sunmaması.bana göre adobe flash üzerinden bu açığı dolduracak.Flash AS ile yazılan kodları html5 e dönderebilirse insanlar yine flash tarafında çalışmaya devam edebilir.

@29 Oca 2015 15:06 Boşversene pcyi kasmaktan başka bir boka yaramıyor sürekli güncelleme güya hackırlar açık bulmuşmuşda.

Adobe Flash player'dan 10 yıl sonra eser kalmaz

@30 Oca 2015 10:56 ne 10u 2 yıla tarih olur

Steve jobs bir gün html5 flash playerin yerini alacak dediğinde belki 2015te olur diye dalga geçiyorduk gerçekten de öyle oldu bu mana kadar kaç iphone geldi geçti

Steve jobs bir gün html5 flash playerin yerini alacak dediğinde belki 2015te olur diye dalga geçiyorduk gerçekten de öyle oldu bu mana kadar kaç iphone geldi geçti

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play