YouTube, gerçek zamanlı sohbeti deniyor!

Mesajlaşma alanında bir türlü başarılı olamayan Google, şimdi YouTube'ta ilginç şeyler deniyor!

  • Zeynel A. Öztürk
YouTube, gerçek zamanlı sohbeti deniyor!

Google'ın mesajlaşma alanındaki denemeleri şimdiye kadar pek başarılı olmadı. Geçen yıllar içinde ortaya çıkan ve kaybolan Wave, Chat bir yana, hayatını sürdüren Hangouts'un kullanıcıyla dolup taşmadığı biliniyor. Google, son çareyi YouTube'a gerçek zamanlı sohbet özelliği ekleyerek bulmuş görünüyor.

Wired'ın raporuna göre bir grup kullanıcı, bugünden itibaren "native sharing" adında yeni bir deneyimle karşı karşıya geldiler. Bu yeni özellik, YouTube'un mobil uygulamasındaki kullanıcıların videolar (ve muhtemelen başka konular) hakkında sohbet etmelerine izin veriyor. Sohbet ederken uygulamayı terk etmek gerekmezken yazılanlar, ayrı bir sekmede saklanıyor. Karşınızdaki kişiye kopyala-yapıştır yapmadan video bağlantıları gönderebiliyorsunuz.

Kullanıcıların YouTube üzerinde sohbet etmesi, onların sitede daha çok zaman geçirmesi, muhtemelen daha çok video seyretmesi anlamına geliyor. Bu ise Google için daha fazla reklam gösterimi ve sonuç olarak daha fazla reklam geliri demek. Bu işlevle birlikte Google, kullanıcıların Snapchat ve Facebook gibi uygulamalarda geçirdiği zamanın bir kısmını kendi üzerine çekmeyi de başarabilir.

Deneme aşamasındaki yeniliğin herkese ulaşıp ulaşmayacağı henüz belli değil. Bunun olup olmayacağı, muhtemelen işlevi test eden kullanıcıların memnuniyet seviyesine bağlı. Yenilik için her şey yolunda giderse, birkaç hafta sonraki Google I/O'da daha fazla bilgi edinme şansımız olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bence en cok Whatsup ve Viber etkilenir. Cunku ikisinde de karsidaki insana telefon numarasi vermek gerekiyordu. Burada oyle bir seye gerek kalmiyacak. Google'in Android N'e splitview ozelligini eklemek istemesinin altinda da bu olabilir. Tutturabilirse en buyuk sosyal platform olacak.

@M3ric Ne alaka arkadaş, saydıkların sadece mesajlaşma değil konuşma, dosya paylaşım hizmetide sağlıyor. Haberde yazılmış çalacağı yerler. Whatsapp ile Youtube rakip değiller, çünkü aynı kulvarda değiller!

Youtube'dan yürüme devri başlayacak desene

@13 Mayıs 2016 11:05 Aklınız fikriniz orada zaten, cahiliye dönemini atlatamadınız bir türlü. Rönesans'ı biz geçtik 500 sene oldu hatta geçeli, yıl kaç senin orada?

Bence video sahiplerine sadece video nun sahibinin görebileceği şekilde yazı yazma olsa güzel olurdu ve buna da video nun sahibi karşılık verebilsin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost