YouTube: Google yeni gelir kapısını buldu!

YouTube'dan video indirmek isteyenlere bir iyi, bir de kötü haber: Yakında indirebileceksiniz ama...

  • Selim Öztürk
YouTube: Google yeni gelir kapısını buldu!
YouTube: Google'ın yeni altın yumurtlayan tavuğu mu olacak?

Birçok haberimizde dile getirdiğimiz üzere Google, gelirlerinin büyük bir bölümünü online reklamcılıktan kazanıyor. Ancak şirketin kullanıcılarına sunduğu onlarca servisi de bulunuyor ve bu servislerden de gelir elde etmek Google'ın bugün için en büyük hedeflerinden biri.

Bu anlamda Google'ın popüler servislerinden YouTube'da çok önemli bir adım atılmak üzere. YouTube ile ortaklığı bulunan kişi ve kurumların videoları bundan böyle indirilebilecek; ancak ücrete tabi olarak... Diğer bir deyişle, YouTube üzerinden bir videoyu bilgisayarına indirmek isteyen kullanıcıların, cüzi miktarda bir ödeme yapması istenebilir.

Henüz test aşamasında olan bu sistemin başarılı olması halinde ise Google, tüm ortaklarına videoları için kullanıcılardan belirli bir ücret talep etmesine izin verecek ve ortaklarının YouTube kullanıcılarından istediği ücretin bir kısmını kendisi alacak. Test aşamasında olan videoların indirme fiyatları ise şimdilik 1 Dolar seviyelerinde seyrediyor ve Google'ın bu fiyat üzerinden ne kadarında kesintide bulunacağı henüz bilinmiyor.

Google, bu konuda başarılı olabilir mi?

Henüz test aşamasında olan yeni sistemde videoların ücretleri 1 Dolar seviyelerinde bulunuyor.

Google'ın YouTube'da böylesi bir servisi sunmasının bir diğer nedeni ise Checkout isimli yeni servisi. Bu servisini kullanıcıları arasında popüler bir hale getirmek isteyen Google, YouTube'dan video satın almak isteyen kullanıcıları Google Checkout'a yönlendirecek ve satın alma işlemi bu servis üzerinden gerçekleşecek.

Bu konuda akıllara takılan önemli bir soru ise şu: Google, YouTube'daki videolar üzerinden gerçekten gelir elde edebilecek mi? Google yetkililerine göre yakın gelecekte TV programlarının, dizilerin ve filmlerin YouTube'da gösterilmeye başlanmasıyla birlikte kullanıcıların YouTube'dan video satın alma olasılığı daha da artmış olacak ve gelirlerinin büyük bir bölümünü online reklamlardan sağlayan Google da böylece YouTube'u kendisi için yeni bir gelir kapısı haline getirebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

yahu zaten indirebiliyoruz. realplayer kurun, videonun üzerinde biraz mouse bekletin yada sağ tıklayıp download this video diyin indirsin. yada orbitin grap++ grappro'sunu kullanın gene indirin. flash içine çakılı bütün videoları indirebiliyoruz, kim para verir.

daha kaliteli versiyonunu satacak belkide ama o daha kaliteli versiyon rakip sitede bedava dağıtılmaya başlarsa sorun olabilir.

DownTotalAll :)

yaa para vereceğine şuan internette bir sürü youtube den video indirme

aracları var onlardan bir tanesini kullanırız ki kullanıyoruz yani kim para

verir video indirmeye.....:=)

internet download manager la da indirilebiliyor......

Youtube un populer olmasinin en onemli sebeplerinden biri de Ucretsiz bir hizmet olmadsi.Hali hazirda milyonu bulan tiklamalarla oldukca yuksek bir reklam geliri elde ediyor.Bunun yanisira videolar icin para istemesi bana kalirsa uzun vadede tiklama sayilarinda dususe sebebiyet verecektir. gun gectikce populerlikleri artan rakiplerinin ekmegine yag surmus olacak ayni zamanda. Bazi ozel yuksek kalite videolar icin para talep edilmesi belki kabul edilebilir ama bunun otesine gecilmesi yarardan cok zarar getirecektir. Bakalim zaman ne gosterecek !!!

Legal olarak giremedigimiz bir site icin bile endise duyuyor olmamiz ise tam bir ironi degil mi?

bfirat

Yakında kimlik numaralarının yanına Google kullanıcı ID 'si ekleyip birde vergi bağladımı Google imparatorluğu tamamdır. Adamların el atmadığı ne gen haritaları kaldı ne dünya haritaları birde uydudan telefon takibi üzerine bide faturalar !! Yaşasın Google imparatorluğu !!

Gidip Google Hizmetlerinin Alternatiflerini kullanalım .Ms nasıl işletim sistemlerini tekeline aldı diyoruz avrupa ülkeleri haksız rekabetten mahkeme ustune mahkeme acıyor. Yakında Google da benzer davalara hazırlıklı olsun Sanırım interneti tekeline almasına cok fazla bir zaman kalmadı.

"Zaten indirebiliyoruz" diyorsunuz, ama ücretli indirme durumu olursa ona göre bir önlem alabilir Google.

Bence Büyük bir Kullanıcı kaybı ile karşı karşıya kalacaklar... bu durumu protesto edenler olacaktır diye düşünüyorum... Başkasının videosunu bir başkasına satmak ne demek...

Firefox un DownloadHelper eklentisini kurun istediğiniz videoyu indirin. Üstelik youtube la da sınırlı değil...

google gelir kapısı için bunu neden kullanıyoru anlamadım... şahsen çok zengin olsam dahi para vermem video indirmek için ....

tabikide başarılı olabilir ancak arkadaşında yazdığı gibi zaten indirilebiliyor kim ne için para versin ki?!?!?. ancak güvenlik derler kasarlar bunu engellerler. o ap ayrı bi konu ki google güvenliğe yatırıcağı parayı bu şekilde ne kadar sürede geri alır oda bilinmez...

firefox un video download eklentisi video dolduktan sonra videoyu rahatlıkla hdd ye kaydeder üstelik neredeyse her siteden...youtube için extradan kolaylıkta sağlar: http://i44.tinypic.com/nbvlh0.png

Yurtdışındaki bir arkadaşımla bilgisayarda dolaşırken, neden filmleri indirip arşivlediğimi sordu. Bende güya hava atacağım hepsini gösterdim senin yok mu böyle arşivin gibisinden de dalga geçtim. Adam neden filmleri arşivliyeyim ki istediğim zaman birkaç dakikada indirip seyredip siliyorum dedi. Biraz morarmayla birlikte hakverdim. Adamlarda hız 20-30 mbit olunca istediği dizi bölümünü, filmi, müziği saniyelerde indirip izleyip siliyordu.
Aynı şey youtube içinde geçerli neden videoyu indireyim ki? Videonun adresini arşivlesem yeterli.
Ayrıca başkalarının videolarını satması ne kadar etik ne kadar doğru?
Son olarakta Google istediği şekilde şifrelesin istediği şekilde siteye gömsün en kötü ihtimalle ekran görüntü yakalayıcılar ile videonun videosunu çeker onu saklarım.

sadece firefox indirin ve indirin :)

korkuyorum youtube videoları izlemek için de para isteyebilir

"Zaten indirebiliyoruz" diyorsunuz, ama ücretli indirme durumu olursa ona göre bir önlem alabilir Google.
----------------------------------------------------
hiçbirşey olmasa videolar siz izlerken temp dosyası içinde saklanır..oaraya gidip almak çok mu zor...olmadı ekran kaydedicisi kesin çözüm...

Opera arka planda hepsini kaydediyor.Sadece Youtube videolarını değil tüm flash player videolarını.Program bile yüklemeye gerek yok..

Valla Sony PS HOME betasında bir sanal ceket veya şapkaya 2-3 dolar isterken ve birde bunu hakikaten veren birini bulurken aklıma ITUNES kurulurken sorulan bir soru geldi 'Herkesin bedava indirebileceği bir şeye para vereceğini düşünüyormusunuz ?' cevap şimdi EVET olduğunu hayretle görüyoruz hemde nasıl EVET :) ITUNES aldı gidiyor nasıl a la carte yemekler dururken fastfood başarılı olduysa nasıl uçağa binerken bir ayrıcalık yaşarken şimdi minübüs muamelesi ile karşı karşıyaysak, Orjnali rafta tozlanırken çakması yok satıyorsa, nasıl satılıyor yahu demeden alamıyoruz kendimizi valla ne desem bilmiyorum biraz pazarlama biraz çabuk ve şuursuz tüketim birazda matrix galiba eminim tutacaktır hele ilerde bağlantı hızlarının 100 katına çıktığı zamanı düşünün yeni çıkan bir BluRayi günde 1M satıyorsun valla gelecek nette :) bende bir dükkan açıcam

beyler internet dowloand menager'ı ındırın alyını sömürün videoların :D

Adamlar dunyanin hizmetini sunuyor ve para almiyorlar birakin da biraz kazansinlar yazik degil mi topluma Google gibi hizmet eden sirket var mi dunyada??

Arkadaşlar benim de tavsiyem Orbit downloader site de gömülü olan videoları indirme de oldukça başarılı...

Sen de yorum yaz