YouTube; işte bu kadar büyük!

İnternetin en popüler sitelerinden YouTube'un ulaştığı boyutlar, sizi de şaşırtacak!

  • Zeynel A. Öztürk
YouTube; işte bu kadar büyük!

İnsanlara kısa videolarını paylaşma olanağı sunarak yola çıkan YouTube, bugün birçok kişinin içerik oluşturduğu ve bu şekilde geçindiği bir hizmet haline geldi. Aşağıda YouTube'un hangi seviyelere ulaştığını gösteren rakamları (Ocak 2014 itibariyle) bulacaksınız. YouTube'daki içeriğin miktarı ve firmanın kazandığı para adeta inanılmaz.

- YouTube 2007'den beri çok büyük bir hızla büyüdü ve popülaritesinin gerilediğine dair herhangi bir işaret yok.

- Site, ayda 1 milyarın üzerinde eşsiz ziyaretçi alıyor ve para kazanmayı bilenler için tam bir para makinesi.

- Her ay 6 milyar saat video izleniyor. Bu, dünya üzerindeki herkesin ortalama 1 saat video izlediği anlamına geliyor.

- Üye sayısı önceki güne göre her gün 3 kat, kanal takipleri ise 4 kat artıyor. Günde 4 milyar video izleniyor.

- Her dakika 100 saatlik video YouTube'a yükleniyor.

- Kullanıcıların yüzde 60'ının görüntülemeleri, kendi ülkesinin dışından geliyor.

Şaşırtan YouTube gerçekleri

- YouTube, 75 ülke için yerelleştirilmiş yayın yapıyor. 61 dilde sunuluyor.

- Sitenin 18-24 yaş arasında 27,9 milyon erkek, 34,9 milyon kadın izleyicisi var. YouTube'daki tüm erkeklerin yüzde 62'si 18-24 yaş aralığında. Sitedeki tüm kadınların yüzde 55'i 18-24 yaş aralığında.

- 18'in altındaki gençlerin sayısı ise 21,6 milyon.

- YouTube Partner Program sayesinde YouTube'daki içeriklerinizi paraya çevirebiliyorsunuz. 2007'de oluşturulan program, bugün 1 milyon içerik üreticisi tarafından kullanılıyor.

- YouTube'un 1 milyondan fazla reklam vereni var.

- En çok üyeye sahip kanalların başında 34,8 milyon kullanıcıyla PewDiePie, 22,7 milyon kullanıcıyla YouTube ve 21,3 milyonla holasoygerman geliyor. Bu üçlüyü sırasıyla smosh, RihannaVEVO, OneDirectionVEVO ve KatyPerryVEVO izliyor.

- YouTube'dan en çok kazanan ününler arasında yılda 7 milyon dolarla PewDiePie, yılda 6,7 milyon dolarla BlueXephos ve yılda 5,7 milyon dolarla smosh var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

"Sitenin 18-24 yaş arasında 27,9 milyon erkek, 34,9 milyon kadın izleyicisi var." Birde şunu bizim kekolara söylesekte küfür etmeyi bıraksalar.

@15 Kasım 2015 01:45 Malesef o kadın üyelerin bir kısmı aslında erkek olan fakat kadın adıyla trollük peşinde olanlar. Diğer kısmının yarısı da en az erkekler kadar küfür ediyor.

@15 Kasım 2015 01:45 O küfürleri yazanlarda o yaş aralığındakiler zaten, ihtiyarlar değil.

Bu rakamların içinde gerçek olmayan üyelerin(bot yazılımların{YouTube'un kendi yaptıkları dahil}) ve biyolojik kölelerin de olduğunu unutmayalım. Ha bu şimdi çekemiyor diyen paralı elemanlar olacak. Gözümle görmediğim şeyi yazmam ben ! You tube da azıcık bir üye artışı gösterin size reklam verin abone kazandırayım önerisi yapmaya başlar.Parayı vermezseniz de videolarınızın izlenme sayıları ne hikmetse düşer ! Botları anlamak için aktivitelerine bakın. Sadece beğenileri ve saçma yorumları vardır.

@15 Kasım 2015 05:01 Adam haklı Ama . . .

@15 Kasım 2015 05:01 evet youtube kendi sitesinde video izlemek için bot yazılımı yazacak çünkü kendi elindeki databaseteki değeri arttıramıyor değil mi..

@15 Kasım 2015 15:41 Ben ne diyorum sen ne diyorsun ? Bunların da sayılar içine katılması gerektiğini söylüyorum. Aloo beyin orda mı ?

@15 Kasım 2015 15:41 Bunun ortaya çıktığında, ödeyeceği tazminatı sen düşün ??? Öyle yaparlar mı...

Katılımcının biri daha aynı konuya dikkat çekmiş youtube'a ihtiyaç halinde tıklıyorum fakat yorum adı altında aşağıdaki sinkaflı küfür hakaret vb. görünce kanım donuyor. Türkçe olduğu için mi fark etmiyorlar, şikayete bağlı mı bunları engelliyorlar bilmiyorum fakat yukarda müzik ziyafeti altta insanlık onurunu hiçe sayan aptalca primitif söylemler hiç değilse gençleri muzır yayınlardan koruma kapsamında bir el atsalar hiç fena olmayacak.

evt okadar büyükki fransada terör saldırısı oldu fransız bayrağı logo oldu ama ankara saldırısında tık yok

@15 Kasım 2015 12:28 aynen kardeşim Ankara katliamı olurken aklı neredeydi youtube'un

@15 Kasım 2015 12:28 "gelişmekte olan" ülkeleri kimsenin taktığı yok. sen hiç filistin bayrağı ya da yıllarca israilin zulmü altında kalan ülkelerin bayrağını gördün mü hiçbir sitede? bizim de geleceğimizin onlardan farklı olacağını bilemeyiz. kendilerine kimse dokunmasın da diğer ülkeler işgal edilse umurlarında olmaz. zaten onu istiyorlar ya..

@15 Kasım 2015 12:28 Fazlaca alınganlığa gerek yok! Google'a ait değil mi youtube, ülkemizin milli ve ulusal bayramlarını uluslararası ünvan yapmış insanlarımızı hassasiyetle logo yapıp defalarca giriş sayfasında andılar. Hayat devam ediyor, Ankara ile Paris arasında bir ayrım yaptıklarına inanmıyorum abartmayı da insafsızca buluyorum.

Geçen kafamı dinlemek için, gönül yorgunluğumu unutmak için cepten açtım YouTube u. Böyle yağmur sesi filan dinlemek, yaşadığım dünyadan uzaklaşmak ister ya insan işte o ruh hali ve yorgunluğundaydım. Müziğin ortasına gelir gelmez, bağıra bağıra ve okadar saygısızca bir reklam girdi ki cebimden çıkarıp baktığımda YouTube nin 'kendi' reklamı olduğunu ve geçilemediğini görünce artık YouTube uygulamasına gerek kalmadığını anladım ve sildim. Rakamlar istediği kadar büyük olsun.

Bukadar kötü yönetilmesine rağmen, bukadar çok reklam vereni olmasına rağmen yinede doymayan bir Google var karşımızda. (YouTube Red)

Hele o materyal dizayn diye yutturmaya çalıştıkları boş beleş tasarım yok mu? Dünyayı aptal yerine koyma çabasından başka birşey değil.

Eskiden iOS versiyonu teldeki en iyi uygulama idi, ne zaman materyal dizayn güncellemesi geldi, hani derler ya başkası adına utanmak diye! İşte o durumu yaşıyorsunuz.

Google hiçbirşeyi android dahil beleş yapmaz arkadaşlar.

@15 Kasım 2015 14:08 Keşke bunları herkes anlayabilse...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play