YouTube Kullanıcıları İstatistikleri Açıklandı

Youtube kullanıcılarının yüzde 60'ının "rahatsız edici" videolara rastladığı tespit edildi. Ayırca sahte ve yanlış içerikler de şikayetler arasında.

  • Yavuz Alp Şimşek
YouTube Kullanıcıları İstatistikleri Açıklandı

ABD'de bu yılın başlarında gerçekleştirilen ve 4.594 yetişkinle yapılan çalışma, her yaştan kullanıcının hemen her şey için YouTube'u kullandığını tespit etti. Bu kullanım, daha önce hiç yapmadıkları bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmeden, eğlenceye kadar geniş bir yelpazeye sahip. Ancak ne yazık ki YouTube kullanıcılarının çoğunluğu, platforma yaptıkları ziyaretlerde yanlış veya "rahatsız edici" videolara maruz kaldıklarını söylüyor.

YouTube, insanlar için harika bir kaynak. Pew'e göre, ankete katılanların yüzde 87'si YouTube'un yeni şeylerin nasıl yapılacağını öğrenmek için önemli bir kaynak olduğunu söyledi. Bu fayda, tüm yaş grupları için geçerliydi. Öyle ki 18 ile 29 yaşlarında kullanıcıların yarısından fazlası, 65 yaş ve üstü kullanıcıların yüzde 41'i yeni beceriler öğrenmek için YouTube'u kullandığını söyledi.

Ve şimdi YouTube madalyonunun diğer yüzü var. Pew, beş kişiden üçünün, tehlikeli veya sorunlu durumlarda insanları gösteren videolarla karşılaştığını tespit etti. İnsanların üçte ikisi, bazen yanlış ve sahte videolarla karşılaştıklarını ve bu videoları tüm platformunun yüzde 15'i olarak tahmin ettiklerini belirtti.

YouTube, bir süredir rahatsız edici içerikle mücadele ediyor. Platform, bu yılın başlarında trend olan ve Florida'daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi'nde toplu katliama kurban giden öğrenciler hakkında bir komplo teorisi anlatılan bir video nedeniyle ateş altına alınmıştı. YouTube, şartlarını ihlal eden herhangi bir içeriği isteden uzaklaştırmaya devam etmek için çaba göstermeye devam edeceğini açıkladı.

Örnek olarak şirket, 2018'in sadece ilk yarısında, politikaları ihlal eden 17 milyondan fazla videoyu kaldırdığını ve çoğunluğun makine öğrenim sistemleri tarafından tespit edildiğini açıkladı. YouTube ayrıca, özellikle büyük etkinlikler sırasında güvenilir haber kaynaklarını üst sıralara çıkaran özellikler geliştirdiğini de açıkladı. İkinci madde Temmuz ayında 25 milyon dolarlık yatırımın bir parçası olarak geliştirilmeye başlanmıştı.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play