YouTube: Masrafı büyük, geliri küçük...

YouTube video portalının sahibi Google, YouTube'un geleceğini anlatıyor: Para kazanmaya başlıyoruz!

Google yatırımından umutlu
Bundan sonra yayına başlamadan önce reklam gelecek

Google'ın açıklamasına göre dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube yakın gelecekte karlı hale gelecek. İnanılmaz boyutlarda bant genişliği, depolama ve işletme giderleri olan YouTube'un kar etmesi için cidden büyük miktarda reklam alması gerekiyor.

"YouTube artık bizi mutlu eden bir rotaya oturdu." Bu sözler Google CEO'su Eric Schmidt'e ait. Google'ın 1.65 milyar dolara 2006 yılında satın aldığı YouTube, şimdilik Google'ın cebinden yiyor. Yüksek çözünürlüklü yayınla birlikte masrafları da iyice artmış durumda ve artık kar etmesi gerekiyor. Şu anki yayınların çok azında reklam var.

Google yöneticileri son zamanlarda YouTube'un gelirlerini artacağı yönünde pek çok açıklama yapıyor. Bu açıklamalara göre Google'ın da yardımıyla pazarlamacılar ve reklam ajansları YouTube için kolaylıkla "Harika reklamlar" yaratabilir. Yeni gelecek reklam formatları arasında video başlamadan önce izlenecek reklamlar da önemli bir yer tutuyor ve büyük bir gelir getirmesi bekleniyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Al işte... Eski reklamlar zaten yeterince sinir bozucuydu

Bazı video sitelerinde var bu, youtube bunu görmüş iyi olmuş.

Bazı video sitelerinde var bu, youtube bunu görmüş iyi olmuş.
------
arkadsşım neresi iyi olmuş video başlamadan once 30 saniye reklam izlmek zorundamıyım ben.gunde 40 tane video izlesem 20 dakka reklam izlemiş olcam gercekten sınır bozucu. şimdi düşün bakalım iyimi olmuş.

Bu tarz gelir kazanma şekilleri zaten tv kanallarının yaptığı şeydi.Gelecekte youtube gibi video paylaşım siteleri dizi ve film yayınlarını da satın alıp tv kanallarının yerine geçecek.

:) Youtube, Google 'ın elindeyse problem yok demektir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir