YouTube'u kapatan kapatana!

Google, Müslüman dünyasını ayağa kaldıran YouTube videosuna neden tepkisiz kalıyor?

  • Zeynel A. Öztürk
YouTube'u kendileri engelliyorlar

Son zamanlarda YouTube'a yüklenen, Hz. Muhammed'i asla kabul edilemeyecek bir biçimde konu alan video, müslüman ülkelerden büyük tepki görmüştü. Mısır ve Libya'da halkın ayaklanmasına neden olan 13 dakikalık video, Libya'da ABD büyükelçisi Christopher Stevens ve birkaç diğer diplomatın öldürülmesi ile de ilişkilendiriliyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre bir kadın intihar bombacısı, videonun da etkisiyle Kabil'de 9 yabancının önünde kendini havaya uçurdu. Beyaz Saray, Google'a videoyu kaldırması konusunda uyarıda bulundu ancak Google, videonun "nefret söylemi" kurallarını çiğnemediği gerekçesiyle bunu reddetti.

YouTube'un açıklaması şöyle oldu: "İnternette yaygın bir biçimde bulunabilen bu video, açık bir şekilde kurallarımız çerçevesindedir, dolayısıyla YouTube'da kalacaktır."

Ancak Google, baskılara dayanamadı ve geçen hafta Mısır ve Libya'da videoya erişimi "geçici olarak kısıtladı". AP'ye göre Suudi Arabistan, Google'ı yerel kanunlara uymak konusunda zorlayan son ülke oldu. Bangladeş, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerin yönetimleri ise siteyi kendileri engellemek üzere girişimde bulundular.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Googledan prensip ayağına güzel reklam. Gören de diyecek ki google her sözünde sadık bir şirket. Sıra bilgi toplamaya gelince her türlü prensibi, anlaşmayı çiğnemekten geri durmuyorlar. Bir de tersinden bakalım. Google göründüğünden daha ikiyüzlü de olabilir. Olayı Amerikanın baskısına rağmen prensip icabı videoyu sakladığı yönünde algılıyoruz. Gerçekte ABD hükümeti perde arkasında tam tersini yapmasını telkin ediyor olması da muhtemeldir. Böyle şeylere takılmamak lazım, isteyen istediği videoyu yapsın rezilliği kendine. Atatürkle ilgili videolarda da bu kadar gürültü çıkmasa hiç duyulmayacaktı. Bu tepkiler yüzünden bin kez izlenecek videoyu milyonlar izliyor. Ön plana çıkmak için daha fazla art niyetli insanı, hassas olduğumuz noktaya saldırması için tahrik ediyoruz. Bunları aşmak lazım.

Biz'de Onların Dinlerini Aşalıyabiliriz , Küfür Edebiliriz , Ama Biz Bunu Yapmıyoruz Çünkü Onların Gelişmişlik Dediği Bu !

Hobaaa.. Videoyu niye kaldırsınlar ki? Zaten o kafada olan adamlar. O yüzden de videoyun silmezler. Videoyu çekende o siteyi yayınlayanda aynı zihniyette..

Türkiye YouTube'u yasaklasa hiç rahatsızlık duymam. Gerçekten hakkediyor...

hz. isa'ya veya onların dini değerlerine bişey olsaydı saniyede kaldırırlardı. atatürk hakkındaki videoya da aynısını yaptı google. küfür kabul edilmediği için edemiyorum ama o google her türlü küfürü hak ediyor. android kullananlara da yazıklar olsun.

@20 Eyl 2012 22:52 gülüm senin hiç bir yabancı dilin olmadığı belli olduğu için gidip İsa'ya veya onların dini değerlerine felan gibi şeyler söyleyebiliyorsun. İsa'dan daha büyük bir gırgır malzemesi yok be gülüm youtube'da. Onlar dini değerlerini milletin gözüne sokmuyorlar ve herkes saygı duymalı diye diretmiyorlar be gözüm. Arada gidip android mandroid de saçmalamışsın onu ayrı kefeye koyuyorum.

@21 Eyl 2012 00:14 Güzel kardeşim. Onlar kendi peygamberlerine saygı duymayıp onunla dalga geçilmesine izin veriyor olabilirler. Ben vermiyorum. Onlar kendilerini denize atıyorlarsa biz de atacağız anlamına gelmez. Biz peygamberimize hak ettiği değeri veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Bence de öyle olmalı. Google'ı çok seviyorum ama dini değerlerimize de gerektiği saygıyı göstermeli bence...

youtube nin neyini yasaklıyorlar be. izlemek isteyenler zaten başka yollardan yine izler. ne kadar akıllı zannediyorlar o ülkeler kendilerini. ha izlediler videoyu savaş mı çıkartacaklar izleyenler. yada o videoya mı inanacaklar. bilemiyorum yani.

ben youtube detekliyorum kaldırmasın hatta ana sayfaya koysun hakaret veya alay olabilir müslümanlar aşırı tepki veriyor zaten video amacı müslümanları hoşgörüsüz cahil banaz göstermek verilen tepki bunu destekliyor the simpsons ta TANRI ve isa esprisi yapıyorlar hiçbir protestan yahudi falan tutup fox kanalı taşlamıyor hz muhammette bir insan TANRI DEĞİL

Aman kimin umrunda. Youtube tebrik ederim. Böyle devam etsin.

Müslümanlar olarak abartıyoruz herşeyi. İsa'yı yerden yere vuruyorlar TV dizilerinde bile o küçülüyor mu hayır hala milyarlarca inananı olan bir peygamber. Yasaklarla bugüne kadar hiçbir sorun çözülmedi bundan sonrada yasakçılıkla çözülemeyecek.

Ben de tepki göstermiyorum, Amerikalı bir Ermeni dönmesinin çektiği abuk subuk bir kaç dakikalık saçma sapan şeye tepki gösterecek halim de yok, zamanım da...

Transformes taki çocugun A- aldıgı sahne galdi aklıma. Hani diyordu. İsa olsa ne derdi?

youtubenin kurallarını okuyun. Her türlü fikir özgürlüğüne izin var ama, din,ırk ve inanç gibi değerlere hakaret etmeye tolerans bile gösterilmez diye madde var. youtube kendiyle çelişiyor.

Yok "Youtube un anasayfasına koysun" yok "Türlü gırgır malzemesi" diye mızmızlanan sizleri, aslında ana sayfalara koyup sitelere malzeme, sofralara da meze etmek gerekiyor. Biraz olsun düşünemiyor musunuz, insanların bu kadar ölçüsüz tepki ve şiddet göstermelerinde, şeref ve haysiyetten yoksun "gugıl!"ın da payı var. Para için satamayacağı değeri olmayan, bilgi hırsızı, en birinci politikası piyasada ne kadar güzel ve tutulan bir şey varsa parayla satın alma politikasına sahip olan şirket, dünyada böyle bir şiddetin yaşanacağını bilmesine rağmen bunu yayınladı ve tepkilere rağmen kaldırmadı. Niçin? Aynen hollywood filmleri gibi. Yok bir de Beyaz Sarayı karşısına almış. Gel de dişleri sıkıp da gülme. Para için yenmedik halt bırakmayan şirket karaktersiz üç beş zibidinin hazırladığı bir video için ülkeleri ve de Beyaz Evi karşısına alacak. Sen de gel burada onun avukatlığını yapar gibi konuş. Sen = Gugıl oldun çıktın sayılır. Daha çok sözler söylenir de anlayana sivrisinek saz...

dini inançlara saygı duyulmamasından nefret ediyorum. başka arkadaşlar demiş yok isa'ya da böyle çirkin şeyler var onlar bişi olmuyo. saçmalamayın bunun ayrımı mı var. bir dine hakaret etmek, insanların kutsallarına saldırmak özgürlük değildir. zaten bunları yapanlar belli. karışıklıktan kazanç sağlayan kişiler. çünkü onlar savaş olunca güçleniyor, paraya doyuyor. bizim gibi saf insanlarda onlara dekstek veriyor. bırakın herkesin inancı kendine. nede olsa günün birinde herkes neyin ne olduğunu görecek.

Bunlar kendi görüşleri... zaten allah gerekeni verecek...

Sen de yorum yaz