YouTube'un kullanıcı kayıtları tehlikede!

YouTube'da izlenen videolarla ilgili kullanıcı kayıtları, mahkeme kararıyla gizliliğini yitiriyor.

YouTube'un kullanıcı kayıtları tehlikede!
Medya devi, internet devine ağır basıyor...

YouTube, izlenen tüm videolarla ilgili tarih, izleyici ve IP bilgilerini medya devi Viacom'a vermek zorunda kalıyor. Amerikan Federal Mahkeme yargıcı Louis Stanton tarafından verilen karar göre Viacom, Google ve bağlı kuruluşu YouTube'a karşı açtığı telif ihlali davası kapsamında bu bilgilere ulaşma hakkına sahip olacak.

YouTube'da bir video izlendiğinde izleyicinin kullanıcı bilgileri, IP adresi, videonun izlenme tarihi bilgileri veritabanına kaydediliyor. Viacom'un bu bilgilere ulaşmak istemesinin nedeni, sitede yayınlanan telif haklarını ihlal eden videoları tespit edebilmek olarak açıklandı.

Sanal haklar savunucusu Electronic Frontier kuruluşu ise, bu kararın Amerikan gizlilik yasalarına aykırı olduğunu söylüyor. Kuruluşun sitesindeki açıklamada bu kararın YouTube kullanıcılarının çok özel bilgilerinin teşhir edilmesine sebep olacağı belirtiliyor.

Mahkeme Viacom'un Google ve YouTube'un kaynak kodları ve benzeri varlıklarını inceleme talebini ise reddetti.

Google, Viacom'dan kullanıcıların özel bilgileri konusunda hasssasiyet göstermesini bekliyor. Ancak ortada mahkeme tarafından alınmış bir karar var ve Google'ın bu karara direnip direnmeyeceği şimdilik belli değil.

Medya devi Viacom 2007 yılının Mart ayında 150,000'in üzerinde izinsiz video barındırdıkları için Google ve YouTube'a karşı 1 milyar dolarlık dava açmıştı. Viacom, Paramount Pictures, MTV, DreamWorks ve Nickelodeon'ı elinde bulunduruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

mahvolduk artık pop müzik dinlediğimizi herkes bilecek

böyle daha iyi en azından emek verilerek yapılan işlerin bedelini vermek gerektir sonuna kadar korsana hayır.....

yandık abi ya arabesk dinlediğim ortaya çıktı kızlar duymasın karizma gider valla =)

Yakın dönemde de facebook kullanıcı bilgilerini başka bir kuruluşa satacağını açıklamıştı. Bence çokda korkulacak birşey değil isteyen istediği bilgiye zaten ulaşabiliyor senin benim bilgilerimiz çok umurlarında değildir hele ki türkler zaten bilgide yazmalar account'larına çünkü üşenir bizim millet ismini bile kafadan atıp yazar :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir