YouTube: Yasak ama zirveye oynuyor!

Ülkemizde hala yasaklı olan YouTube, bakın en çok ziyaret ettiğimiz siteler arasında kaçıncı sırada?

Yasaklı YouTube zirve yarışında

Dünyanın en büyük ve en popüler görüntü paylaşım sitesi YouTube, yasaklı olduğu Türkiye'de, en çok ziyaret edilen siteler sıralamasında 5'inci sıraya kadar yükseldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ben giriyorum siz de girin" dediği YouTube'u, Türkiye'den her gün yaklaşık 2 milyon internet kullanıcısının ziyaret ettiği belirlendi.

Bu sonuç, internette 20 milyonun üzerindeki web sayfasını tanıtan ve bunların ziyaret edilme trafiği hakkında bilgi veren, sürekli güncellenen 'www.alexa.com'un verileri ışığında ortaya çıktı. Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nin 5 Mayıs 2008 tarihli kararıyla erişimi engellenen YouTube'un, Alexa'da yer alan Türkiye'den en çok ziyaret edilen siteler listesinde, Google Türkiye, Facebook, Google ve Windows Live'ın ardından 5'inci sırada olduğu görüldü.

2 milyon yasak delici

Türkiye, dünyanın dört bir köşesinden her gün ortalama 200 milyon kişinin ziyaret ettiği YouTube'a, en çok ilgi gösteren ülkeler arasında da 20'nci sıraya yerleşti. Siteyi ziyaret edenlerin yüzde 1'inin Türkiye'den olduğu belirtildi. Bu hesaba göre, Türkiye'den her gün yaklaşık 2 milyon kişinin yasağı deldiği, Youtube'a girdiği anlaşıldı.

YouTube'a ilk yasak, Mart 2007'de geldi. O dönem, Google'dan sonra 3 milyonu aşkın ziyaretçi sayısıyla Türkiye'den ziyaret edilen ikinci site olan YouTube'daki Atatürk'e hakaret videosu ortalığı karıştırmıştı. Yunanlı bir gencin yüklediği iddia edilen video, Türkler'in tüm tepkilerine rağmen kaldırılmayınca, İstanbul 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla siteye erişim engellendi. Bu yasak fazla sürmedi, bir gün sonra erişim yeniden sağlandı. Ancak, sanal alemde Türk- Yunan savaşına neden olan hakaret videoları yayından kaldırılmadığı gibi sayısı da artınca, Türkiye'nin dört bir yanından mahkemelere YouTube hakkında suç duyuruları yağdı. Site 5 mahkeme kararıyla daha kapatıldı. Ancak Bilgisayar kurtları, hala sürmekte olan Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nin 5 Mayıs 2008 tarihli kararıyla verilen erişim yasağını delmenin yollarını bulmakta gecikmedi. Bu arada, Haziran 2008'de yaklaşık 100 bin Türk internet kullanıcısının girdiği YouTube'un Türkiye'deki reytingi dip yaptı. Yasağı delmenin yollarını öğrenenlerin sayısı artınca, trend yeniden yükselişe geçti.

Başbakan Erdoğan'ın resmi ziyaret için Hindistan'a gittiğinde uçakta gazetecilerin "Youtube'a girilmiyor" demesi üzerine, "Ben giriyorum, siz de girin" diye konuşması, yükselişi hızlandırdı. 2009 başında Türkiye'den YouTube'a girenlerin sayısı 1 milyona ulaştı. YouTube, 'www.alexa.com'un Türkiye'de en çok ziyaret edilen 100 site arasında 12'nciliğe kadar çıktı. Çıkış hala durmadı, yılbaşından bu yana reytingini ikiye katlayan site, şimdi 2 milyon ziyaretçisiyle söz konusu listenin 5'inci sırasında.

Yasak böyle deliniyor

Google'un gelişmiş arama motoruna 'YouTube'a nasıl girilir?' veya 'YouTube'a girmenin yolları' diye yazıldığında 100 binden fazla sonuçla karşılaşılıyor. Bu bilgilere bakıldığında, Türk kullanıcıların, YouTube'un yanı sıra erişimi engellenmiş diğer sitelere ulaşabilmek için bilgisayarlarındaki DNS sunucusunu değiştirmeleri ya da ulaşılamayan web sayfalarını ekrana getiren 'proxy sunucusu' hizmeti veren siteler üzerinden ulaşmaları öneriliyor.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

canım ülkemin bilinçsiz yöneticileri. yasaklar delinmek içindir kavramını öğrenememişler.

İşte size acıklı ama içinde bir o kadar eğlenceli Türkiye' nin kendisini anlattığı bir hikaye.

artık baydı . youtube ye girilemiyor geyiği hakkettende baydı.giremeyende başka siteye girsin canım ..zorlamanın alemi yok.

birde FİREFOX VE OPERA,IE8 genel sıralaması ne olurdu TÜRKİYEDE merak konusu:)

Ne desem bilmiyorum ki, neyi kanıtlamaya çalışıyor mahkemelerimiz ? Engellediğine dair yazı çıkıyor sen girdiğinde, fakat bana çıkmıyor. Kendi kendini kandırmak, hukukun yapısına uyuyor mu ? Yada adaletin tek tarafa işlemesi ? :)

Devekuşu gibi kafamızı kuma gömmekten başka birşey değil internet sitelerine erişimi engellemek. Sadece youtube değil birçok site engellendi bunları gördükçe düşünüyorum aceba türkiye internete ne zaman alışacak diye

Bende Hergün Giriyorum YouTube Onlar Engellediklerini Sanıyorlar Bence

yaklaşık 2 hafta önce yorumlarımda belirtmiştim :))

Zaten biz yasal olan hiç bir işte iyi değiliz ki? Hep nerede yasal olmayan işler orada biz.

"Yasak böyle deliniyor

Google'un gelişmiş arama motoruna 'YouTube'a nasıl girilir?' veya 'YouTube'a girmenin yolları' diye yazıldığında 100 binden fazla sonuçla karşılaşılıyor. Bu bilgilere bakıldığında, Türk kullanıcıların, YouTube'un yanı sıra erişimi engellenmiş diğer sitelere ulaşabilmek için bilgisayarlarındaki DNS sunucusunu değiştirmeleri ya da ulaşılamayan web sayfalarını ekrana getiren 'proxy sunucusu' hizmeti veren siteler üzerinden ulaşmaları öneriliyor."

ya da en kestirmesi "you tube jacker 4" hemde eskisinden daha hızlı açılıyor videolar...

OpenDNS sen bizim her şeyimizsin :D

çok üzülüyorum bu durumda olduğumuza ama bizm ne hale geldiğimizi nasıl insanlar olduğumuzu bu site ve ona giriş yöntemimiz
süper bir şekilde açıklıyor.
üzülmemek elde değil açılsada kurtulsak yalan dolan işlerden

outube'u kaptmak yerine politik bir calisma yurutunki diger sitelerde veya daha sonra ayni olaylar tekrar ettigi taktirde,vatandaslarinizi madur etmek yerine,koltuklarinizdan karar verip mahkeme karari cikarip isin kolayina kacacaginiza,biraz is yapin,koskoca 70milyonluk bir ulkesin,ve aldigin karara bak.
yasak kalksin bir baskasi ekrar baska video koycak,ne olcak genemi kapanacak 4.5 milyarlik nufuslu 2 milyarlik internet kulanicisinin oldugu bir dunyada butun yapabildigimiz bumu cok komik.

Daha bu işi yapamyan milyonlarca kullanıcı var. Eğer yasak kalkarsa Youtube zirveye oynayabilir Türkiye'de.

aslında youtube eklenen her videoyu hemen inceleseler kapanmazdı.ATATÜRK'e hakaret videoları gerçektende çok saygısızcaydı.bu açıdan kapanmasını uygun buldum.youtube işini ciddiye alırsa yasak zaten kendiliğinden kalkar diye düşünüyorum.

Şimdi DNS ile de olmuyor ben denedim hostlu bişi var oraya youtubeun ip adresini felan yazıyorsun oluyor :D

youtube işin ciddiye alırsa ne olur almazsa ne olur sonuç ortada.
İnterneti tümden kaldırmak lazım o zaman ulaşılamaz
Ve ATATÜRK'ün Çağdaş millet arzusunu baltalayın.
Birkaç çapulcu bir şeyler yaptı diye ATATÜRK yaptıklarını kimse inkar edemez.

bu youtube işi tam bir komedi ve rezaletten başka bişi değil...ülkemiz için yazık...çok yazık...

Youtube yasağının nedeni birçok video sitesinde de mevcut olan birkaç video değil. Esas neden yasaklanmadan hemen önce youtubeun Türkiye yurtdışı bağlantısını zormalaya başlamsıdır. Yurtdışı çıkış hızını arttırmak yerine youtubeu kapatırsın böylece Telekoma kıyak çekmiş olursunuz. Peki youtube giremeyenler başka video sitelerine girmiyor mu diyeceksiniz. Sorunun cevabı Evet girmiyor. Hala birkaç yıl önceki internet trafiğine ulaşamamız olmamız bunun bir gösergesi...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir