YouTube yine yasaklandı!

Video paylaşım sitesi YouTube, özgürlüğün tadını çıkartamadan bir kez daha yasaklandı.

YouTube bir kez daha yasaklandı

Video paylaşım sitesi YouTube'a erişim bir kez daha yasaklandı. Bir önceki yasağın ardından henüz günler geçmişken yeni bir yasak kararının gelmesi şaşırtıcı gibi görünse de aslında hiç kimsenin bu karar karşısında şaşırmaması gerek.

Bir açılıp bir kapanmasına artık alıştığımız YouTube'a uygulanan yasak umarız çok uzun sürmez. Zira Türk internet kullanıcılarının YouTube gibi popüler bir video paylaşım sitesinden, özellikle son zamanlarda sadece tadımlık olarak yararlanabilmesi son derece üzücü bir durum. Üstelik bu yasakların ülkemizi dünya vitrininde ne kadar kötü durumlara düşürdüğü de açıkça ortada...

Siteleri yasaklamak çözüm olabilir mi?

CHIP Online notu: Kapanma yazısı akşam üstü geldiği için servisin hangi videodan dolayı neden kapandığı meçhul. Google yetkilileri de hukuk departmanına henüz detayların ulaşmadığının altını çiziyorlar. CHIP Online olarak araştırmalarımız sürüyor, Youtube'u kapatan videoyu öğrenir öğrenmez size bu sayfalardan duyuracağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 59 Yorum

doğru değil

Artık alıştık normal geliyo hatta benim için iyi oldu youtube yüzünden kotam çok çabuk doluyordu.

Hem Dünya'da en pahalı 2. interneti kullanan ülkesiyiz hem de o interneti özgürce kullanamıyoruz. Open DNS kullanın arkadaşlar özgürlüğün keyfini çıkarın.

Bu kacıncı Yasakk Valla Sayısını Unuttum :)

Sitenin tamamını değil sadece istenilmeyen videoyu yasaklamayı neden denemiyorlar acaba.

Kendimizi rezil etmede üstümüze yok..! Çok yazık.

eeee kabak tadı verdi bu iş artık....

sürpriz olmadı açıkası... çok açık kalmıştı zaten..acaba hangi savcı dava açtı yine (: zaten elin ecnebisi videoyu koyar cefasını biz çekeriz..bu ne kıt bi anlayış...yeter artık engellemekten başka çözüm üretin artık...

Komedi ne denilebilinirki, mahkeme sadece yasaya uymayan sayfaları yasaklasalar daha iyi olmaz mı ???

Artema'yla anlaşma yapmışlar herhalde. Aç-Kapa Artema, Aç-Kapa YouTube.

Bravo...

komple kapatsalar barı bı daha hıc acılmasa ac kapa ac kapa tadı kactı

Valla DNS degistirdim,istedigi kadar yasaklasınlar kardesim,ha yaptıgım yanlis mi? Yanlıssa adamı yanlısa yonlendirmesinler.

ohooo iyice cıvkı çıktı bu işin ha.

Ne yapıyor bunlar ya

arkadaşlar bilmiyorum sizler ne dersiniz ama bunda bir kasıt olduğu gerçektir.bi ara türk telekomun yurtdışı sunucularının dolmasından dolayı kestiği söyleniyodu(tam hatırlamıyorum).ama fazla şaşmıyorum artık.ülkemizdeki birçok şey gibi youtube da birileri tarafından kasıtlı olarak engelleniyor.

sanki komunist rejimle yonetilen ulkede yasiyoruz

haber almanın lüks sayıldıgı bir ülkede normal böyle şeyler

muhahahaha!!!... yok yani ne desem boş!

youtube'a bi fermuar yaptıralım böyle zor oluyo :-))

HaberTürk'de Atatürk'e hakaret eden videolar bulunduğundan yazıyor...

Kapatanlara "Bu ne mallık!" demek istiyorum ama ayıp olacağı için demiyorum...

Yater artık bu ne yaaa kökten kapatsınlarda kendileri de rahat etsin biz de rahat edelim, başka alternatiflere yönelelim. Ama bana öyle geliyor ki artık bu kadar yasaklamadan ve yasaklamaya alternatif bişeyler getirmemelerinden dolayı kasıt var...

dns işe yaramıyor direk ip den banlandı..

Bilinçli olarak bazı halkın özgür bilgiye ulaşmasını engellemek oradaki eğitim olsun değişik videolar olsun kendini geliştirmesini engellemek için yapılan bu olayı haince bir davranış olarak nitelendiriyorum...
yoksa atatürk için miş türkiye içinmiş yalan Gitsinler google a yazsınlar youtube taki video ya gelene kadar milyar tane türk-yabancı site var onları kapatsınlar yasaklasınlar.bir iki saçma şey için olacak iş değil öyleyse de çok şey değişmesi gerek bu ülkede buda teknoloji ve chip gibi tarafsız sitelerle olacağı kanısındayım...

biraz bilgisi olan dns lerini değiştiriyo zaten kime ne kapıyo bunlar

youtube u bu kadar sık engelleyen tek ülke olarak tarihe geçeceğiz az kaldı :) bir sanatçı için açtığım fan sitemde klipleri youtube a yükleyerek yayınlıyorum. ne olacak şimdi ? başka bir video sitesine yöneleceğiz. sonra ne olacak :) 2 gün sonra açılacak , tekrar düzenle :)

ben bıktım artık düzenlemekten ya :) ellemeyin youtube umu :)

yeter artık!!!bu ne ya ben eğitim amaçlı kullanıyorum youtube u.Yasaklamayla nereye varacaklar anlamıyorum.

YouTube'a erişimi engellemek bence yapılan ciddi mânâda acınası durum.
Bu digital alemdeki cehaletimizin ürünü bence.

başka ülkede bulunan bir proxy ile istediğiniz sayfayı açıyorsunuz. bunu bir çok kullanıcı biliyor. dns felan değiştirme zahmetiyle uğraşmayın.

arkadaşlar dns adresinide değiştirmek artık faydalı olmuyor çünkü youtube.com doğrudan site ip numarası kilitlenmiş. ama üzülmeyin !başka bir yolu var ! http://www.hide-ip-soft.com/download/hideipng.exe linki kopyalayın adres çubuğuna yapıştırın, entere basın, indirin programı, kurun, çalıştırın, sağ altta köşede esrarengiz bi adam simgesi olacak, o adamın üstünde sağ tuş klik yapın, hide ip tıklayın, hide ip on yazısını gördünüzmü, o zaman youtube girebilirsiniz iyi seyirler. ha unutmadan program kısıtlı sürümü.ama işinizi bi süre görür.

en iyi alay edilen ülkeler sıralaması Türkiye 1 çin 2

arada sırada kapandıgı iyi oluyo. bu rezalet hizmetle yurt dışı download larda 50kb/s görmek hayalken. youtube bi kapatıldı 113.7kb/s sabit download yapıyorum.

bence iyi oldu, net hızlandı. haftasonu da kapalı kalırsa iyi olur, rahat rahat bişeyler indiririm.

Ben bu siteyi kullanıyorum. Hızlı ve sorunsuz çalışıyor bende:

http://www.guardster.com/subscription/proxy_free.php

Bu yasaklar, Internet (daha doğrusu YouTube) kullanıcılarının "sadece 5 Dk.larını zayi etmelerine" sebep oluyor. Bu zayi olan 5 Dk.yı (ip-proxy) telafi etmeyi sağır sultan dahi biliyorken, yasaklar pek işe yaramıyor artık. Durum kısaca "Deve kuşunun başını kuma gömmesi" dir; zira YouTube "Kum Havuzu"ndan da izlenebiliyor artık. :)

Yasaklama kararını veren mahkemeler ne yapsın ki. Başvuru karşısında bakıyor kitabına ,ona göre veriyor kararı. Zaten hukuka uygun olanı da bu. Bizi yönetme iddiasıyla bizlerden oy alıp parlamentoya girenler,kanun yapıcılar toplumumuzu, varolan bu ceberrut kanun maddelerini günümüzün şartlarına ve insanlarımızın mutluluğuna uygun hale getirmedikleri sürece bizler daha çoook yakınırız, arkadaşlar.

Arkadaşlar alın size kesin çözüm: http://anon.inf.tu-dresden.de/download_en.html

Burdan programı indirin! Sanıyorum birçoğumuz bu programı duymuştur. JAP!

JAP çok hızlı. Daha ne diyeyim kullanın ve görün. Ben şuan youtube'tayım. Artık rahat uyuyabilirsiniz. //ScienceNET :)

Wikinews'teki haber: http://en.wikinews.org/wiki/YouTube_banned_in_Turkey_once_again

Ayrıca Wikipedia'daki youtube engellemeleriyle ilgili başlık: http://en.wikipedia.org/wiki/Blocking_of_YouTube

Bu makaleye göre youtube'u engelleyen ülkeler; Ermenistan, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonesya, İran, Fas, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Tayland, Türkiye ve Birleşmiş Arap Emirlikleri.

Bu tutumla ancak bu ülkelerle birlikte anılmaya ve kategorize edilmeye devam edeceğiz. Sorarım size bu ülkelerden kaç tanesi ile birlikte anılmak, hoşunuza gider? Eğer bu sayı gerçekten yüksek ise ve böyle düşünenler çoğunlukta ise ne mutlu bizlere. Benim için bu sayı ne yazık ki oldukça küçük.

Kesinlikle yanlış anlaşılmasın; bu yorumu hiçbir halk veya herhangibir ülkenin vatandaşıyla ilgili zıt ve/veya olumsuz bir yargı vermek adına değil; bunu daha çok yönetim şekilleri, bilim&teknolojiye yönelik yaklaşımları, ayrıca vatandaşlarına ve yönetimleri altında tuttukları halklara sundukları haklar açısından değerlendirmek üzere belirttim.

Youtube'da ve daha pek çok sitede Türkiye'ye, Türk İnsanı'na, Türklük'e, Atatürk'e ve daha nicelerine hakaret eden "iç ve dış mihraklar" herzaman olacaktır. Bunu engellemenin yolu ise Türkiye'yi bu platformlardan uzak tutmaya çalışmak değil, olsa olsa bunu yapanları bu platformadan uzaklaştırmaya çalışmak olmalıdır.

Bu işi yapanların aynı tutumu sürdüreceğimizi bilerek, Türk insanının internet'ine ket vurmak için kasıtlı olarak bunu yapmadıklarını; bizlerinde bu gün youtube'u; yarın belki google'ı (daha geçende groups.google.com engellendi) sonra yahoo'yu; msn'i; hotmail'i derken bütün dünya ile aramızdaki internet iletişimini kapatmamız için çanak tutmadıklarını veya daha bunu akıl etmedilerse bile bunu yarın yapmayacaklarını kim iddia edebilir. Biz ise bu oyuna düşerek sadece ama sadece bu amacı güdenlerin ekmeğine bal süreriz.

Youtube'a erişimi engellemek, deve kuşu gibi kafamızı kuma gömmekten farksız geliyor bana (tabii ki bazı kesimlerin de işine gelicektir bu). Türk insanına yakışan ise başını kuma gömmek değil, karanlıktan çıkıp zorlukların ve kendine dil çıkaranların karşısında dikilmektir.

Mutlaka bu gibi durumlarda Türkiye tavrını belli etmelidir ama bunun yolu-yordamı, yasak adı altında kendi kendimizi biyerde cezalandırırcasına internetin fişini çekmek olmamalıdır. Türkiye youtube'a giremese de bu tip videolar youtube'dan gelip geçmeye devam edecektir. İşin kötü tarafı bizler o platformda varlığımızı sürdürmezsek, burada yeniden peydahlanacak olan bu videolara kim dur diyecek?

aah aah bi tekelci zihniyetden kurtulsaydı bu ülke bunlar hiç başımıza gelmezdi.Ama bizim ülkemizin her alanda düzeni böyle.Birileri kolay para kazanacak,kimse birşey diyemeyecek.Sonra da matbaa niye geç geldi bu ülkeye deriz.Kendi kendimizi geri kalmışlığa itiyoruz sonra AB bizi niye almıyosun diyoruz.Nasıl bir yasakçı zihniyet,ilkel anlayış anlamak mümkün değil.Hiçbirşey değişmiyor ülkemde.Bu kafa bu anlayış ile yıllar önce Nazım Hikmet'in düşürüldüğü durumdaki kafa ve anlayış aynıdır arkadaşlar. Ne zaman medeniyet gelecek özgürlük göreceğiz merak ediyorum.Her alanda fikir ve düşüncelerin özgür olması gerekir,katılmasak da.

Ben Türkiyenin yurtdışı internet bağlantısının kaldırmadığından el altından bahanelerle bu işin yapıldığından şüphelenmeye başladım. Yapmak çok basit koyarsın videoyu verirsin mahkemeye bi bakmışsın internet trafiğin düşmüş. Türkiyede neler dönüyor

Tek çözüm: TTNET'i komple terk etmek...

İşin en komik yanlarından biride YouTube'ün neden kapatıldığını google bile bilmiyor. birisi bişeyden rahatsız oluyor bunu google bildirmek yerine mahkemeye başvuruyor. Google sürekli olarak Bizimle iletişim kurun sorunu çözelim diyorlar ama kimsenin google şu videoyu kaldır, suç unsuru içeriyor demek gelmiyor.

kapatın nasıl olsa giriyoruz hehehehe

süper oluyor kapatılması nasıl olsa youtube a giriyoruz birde net hızlanıyor o açıdan güzel bir durum iyi yanından bakın..net hızlandı..

Bir ülke bu kadar küçük düşürülmemeli kendi kendimizi dünyaya rezil ediyoruz

Ne diyeceğimi bilemiyorum, iş velet oyuncağı oldu, yalamaya doğru gidiyor! :D Sanırım duvarda bir düğme var! ve bu düğme ile youtube'a erişimi açıp kapatabiliyorsun... başında da bir memur :D arkadan biri her seferinde içeri giriyor ve diyorki ahmet yine birşeyler yüklemiş elin gavuru düğmeye bas! ahmette akışkan tabi, oturduğu sandalyedeki istifini bozmuyor, deneyimli ya! daha önce 4-5 kere yapmış hafif kayıp ayağı ile dürtüyor düğmeyi... :D hehe

Şu youtube'a yüklenen ve yüklenmemesi gereken video olayı için bizi engellemeden bir çözüm bulun artık! ilk akla geleni yapmayın! Onu ben de düşünebiliyorum :D biraz daha çalıştırın saksıyı ;)

hayır youtube mu ıncelenıyor sadece sasasırım
google vıdeo kurcalansa emınım kı aynı vıdeolar fınk atıyordur
nasıl olsa tum ınternet alemıne el koyamazlar sallayın takılsınlar ac kapa ac kapa

Arkadaslar içinde spyware dolu proxy programlarını indirip kullanmaya çalışmayın, en güzel çözüm openDNS.com.
DNS adreslerinizi aşağıdakilerle değiştirin, bütün siteler serbest :)
208.67.222.222
208.67.220.220

Ben yabancı olsam koskoca ülkenin siteye erişimini engelleme olayıyla dalga geçmek için bilerek böyle video koyardım. Yaşımı da 6 olarak not düşerdim ki "6 yaşındaki 1 velet koskoca ülkenin internetini parmağında oynatıyor" desinler. Tabi anlayana... Türkiyede başımızdaki insanlar bunu anlayamıyor ki yasaklıyor ama tüm dünya anlıyor, rezil olması için bu yeterli...
Bu eski yerinde sayan, teknoloji denen kavramı daha idrak edememiş, sindirememiş zihniyetten inşallah emekli olup çekip gittiklerinde kurtulacağız. Emekli olup gidin başımızdan ayak bağı olmayın artık...

ELİN GAVURU YOUTUBE VİDEO KOYSUN . sonra arkadaslarına TÜRKİYENİN YOUTUBE BARONU BENİM KARARLARI BEN VERİYORUM DESİN

haberde aksama ustu servıslere geldı arastırmalara suruyor yazıyor hala yenı bır haber alınamadı mı ?

ayrıca bence artık youtube kapatma saatlerı falan olsun arada bı kapatıp acalım degısıklık oluyor hep baskaları el attı actı kapattı
arada bız kendı ırademızle kapatıp acalım :D

biz Chip okurlarına yasak mı söker
onlar kendilerini ve bazı çevreleri yasaklıyor sadece

ben kapatma konusunda haklı buluyorum türk mahkemelerini. neden deseniz aynı site cinsel içerikli ve telif hakkı içeren videolarda çok hassas olmasına rağmen türkiye ye yapılan hakaret konusunda aynı hassasiyeti göstermiyor. internette yasak sökmüyor zaten isteyen yine girebiliyor...

ben kapatma konusunda haklı buluyorum türk mahkemelerini. neden deseniz aynı site cinsel içerikli ve telif hakkı içeren videolarda çok hassas olmasına rağmen türkiye ye yapılan hakaret konusunda aynı hassasiyeti göstermiyor. internette yasak sökmüyor zaten isteyen yine girebiliyor...

yazık ya, sakıncalı bi video yu izlemeyelim diye bize kapalı olan youtube,dünyaca izleniyor,bu çözüm mü?ne alakası war video yu kaldırın biz de izlemeylm,diğer ülkeler de,bu kadar olur yani...

evet banada cok saçma gelio..sonucta insanlar gene bir sekilde o siteye girebilio..sadece kendılerini kandırmıs oluyorlar..onemli olan burda videonun içerigi deil bence..insan kendını bilsin yeter...hiç bir turk evladı vatanına ihanet etmez...içlerinde turk evladıyım die gecinenlerde var tabi ama onlar gercek deillllll fakeeeeeeee...
bu nedenle 1-2 video yuzunden kapanmaması lazım...en azından baska yöntem bulunması lazım...buu cok kokten bi cozum olmus:)

ARKADASLAR BİZİM ÜLKE NASIL DÜZELİR BİLİYOR MUSUNUZ?İLK ÖNCE KAFA YAPISI DAHA SONRA BİZLERİ YÖNETECEK İNSANLARIN BEN BUGÜN ÜLKEM İÇİN NE YAPTIM ÜLKEYE BUGÜN NE KAZANDIRDIM
BEN HALKIMI KAZIKLARSAM BUNUN BEDELİNİ ACABA ÖDER MİYİM ÖDEMEZ MİYİM OLMALI AHLAK YÖNLERİNİZ NERDE KALDI GEVUR BİLE BİZDEN DAHA AHLAKLI YA YALALAR DOLANLAR HEP BİZİM ÜLKEMİZDE AYIPTIR VE YOUTOBEN DE KAPATILMAMASINA SASMAMAK LAZIM ABİLER YAAA DÜNYANIN NERESİNDE %1500 İNTERNETE FAZLA PARA VEREN VAR YA BİZİM ÜLKEMİZİN İNSANLARI COK MU ZENGİN COK MU REFAH TA BİZİM HABERİMİZ YOK BİZ MAĞARADA MI YASIYORUZ BUNLARI HEP GÖRÜYORUZ KARSIMIZA SIK SIK İNSANLARDAN HABER GELİYOR ABİLERİM YA DEVLET BÜYÜKLERİ SİZLERE SÖYLÜYORUZ SUNU HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYIN !!! YAPACAK VARSA GELSİN YAPAMAYACAK VARSA ÇEKSİN GİTSİN KENDİ KENDİNİ YÖNETSİN BİZİ YÖNETMESİN!!!!!!!!!!!!!

Hayır bu ne saçmalıktır ya, videoyu koyup terbiyesizlik yapanlar başkaları, cezasını çeken biz!! fatura niye biz türklere kesiliyo anlamıyorum. millet koysun videoları hakareti etsin bize, egosunu tatmin etsin, rahat rahat girsin özgürce dolaşsın nette, bide benim koyduğum videolardan türkiye yine yasaklanmış diye biyerleriyle gülsün!!!

telekomun kendi dns leri ile şu an internetteyim ve youtube açılmış gördüğüm kadarıyla...

bu youtubeye girmek ve video izlemek için ayrı bir dns şifresi varmı varsa biri yazsın ltfn

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir