YouTube'da VP9 rüzgarı esmeye başladı!

Google'ın yeni video kodeki VP9, YouTube üzerinde kendini hissettirmeye başladı!

Google'ın YouTube üzerinde bir yıl önce yayına aldığı VP9 video kodekinin, bugüne kadar 25 milyar saatlik video izlenme süresine ulaştığı ortaya çıktı. Google'ın raporlarına göre bu rakam, VP9'un H.264'ün yerini aldığını gösteriyor.

H.264'e göre daha yüksek performanslı ve daha hızlı çalışan VP9 şu anda YouTube'un HTML5 video oynatıcının standart kodeki olarak kullanılıyor. VP9 daha az bant genişliği kullanarak daha kaliteli video görüntüsü oluşturmaya imkan tanıyor. Bant genişliği kullanımını yüzde 35'e kadar düşüren VP9 sayesinde, Google büyük tasarruf sağladığı gibi kullanıcılar da kotalarından daha az kullanıyorlar.

Çok yüksek bant genişliği isteyen 4K videoların da VP9 sayesinde YouTube'da yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz. Ancak elbette 4K videoları çalıştırmak için aynı zamanda güçlü bir bilgisayar ve güçlü bir ekran da gerekiyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Kodek yerine çözücü desek olmazmi sayin Editorum.

@08 Nis 2015 17:02 olmaz......

İndirmeye kalktığınız videoların alitesinin de yüzde otuz düştüğünü görüyoruz ne hikmetse.vp9 dan önce indirdiğiniz video varsa tekrar indirip özellikle ses kalitesine bakın derim.

en iyisi sınırsız internet kafan rahat çözünürlük rahat kolay gessin aaabiii

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir