YouTube'dan "Gerçek Haber" Hamlesi

YouTube, sahte haberlerin önünü kesecek önemli bir programı resmi olarak duyurdu!

  • Ali Ruhi Öztürk
YouTube, Gerçek Haberleri Destekleyecek

Google, YouTube blog'unda paylaştığı yeni makalede bir çok yeni girişim planından bahsetti, gelecek yeni özellikleri tanıttı ve dürüst gazeteciliği promosyon ve yatırımlarla destekleme projesini YouTube'a da yayacağını açıkladı. Google News Initiative adlı proje dahilinde Mart ayında güvenilir haber kaynaklarına toplam 300 milyon dolar yatırım yapılmıştı. Şimdiyse bu paranın 25 milyon dolarlık kısmı "haberlerin geleceğini desteklemek" için YouTube'a ayrılacak ve sahte haberlerin önünün kesilmesi sağlanacak.

Bu para, habere özgü özellikleri geliştirmeye, 20 global pazarda sürdürülebilir video işlemlerini finanse etmeye ve YouTube'un dünyanın dört bir yanındaki haber kuruluşlarına eğitim ve destek vermeye yönelik mevcut destek ekibini genişletmeye yardımcı olacak uzmanların işe alımında kullanılacak.

YouTube'un mobil ve masaüstü sürümleri dünyanın bazı bölgelerinde bu yeniliklerle donatılmaya başlandı bile. YouTube'un Türkçe sürümü henüz bu özelliğe kavuşmuş değil, ancak Google dünyanın dört bir yanında uzmanlarla birlikte çalışarak özelliğe en kısa zamanda küresel erişim kazandırmayı umuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Haber videolarının etik dışı kullanımı ile ilgili de bir şey ler yapsalar iyi olacak. Şikayet etmek istenilen videoları, şikayet edebilecek doğru düzgün bir sorun listesi bulunmuyor. Mevcut liste çok kısıtlı. Daha geçen gün saatlerce bahsettiğim türde video ve pıtırak gibi çoğalan ve bu tip içeriklerin üzerinden bir de ne hikmetse para kazanmaya çalışan kanallarla yorgun düşünceye kadar uğraştım. Sonuç ne mi oldu ? Bildirdiklerimin yarısı için geçerli saydıkları bir sorun görmüyorlarmış !!!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play