Yurtdışından bir siteye daha erişim kapatıldı

Bu sefer haklı: Uyuşturucu ticaretinin yapıldığı anlaşılan bir internet sitesi kapatıldı

  • Selim Öztürk
Yeni bir yasak daha

Hollanda'dan yayın yapan bir internet sitesinde bazı uyuşturucu maddelerin imalatı ve satışına ilişkin Türkçe yayınlar yapıldığı belirlendi. Antalya polisinin tespitleri sonucu mahkeme kararıyla siteye Türkiye'den erişim engellendi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği ekiplerince yapılan araştırmalar sonucu, Hollanda'dan yayın yapan web sitesinde, Türkçe olarak "Esrar Yetiştirme Kılavuzu" ve "Sihirli Mantar Yetiştirme Kılavuzu" adı altında bölümlerin bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, sitede Türkçe verilen bu tür bilgilerin yanı sıra, site aracılığıylan esrar ve ecstacy hap satışının online olarak yapıldığı da belirtildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün internet sitesine erişimin engellenmesi için mahkemeye başvurduğu kaydedilen açıklamada, müracaatı değerlendiren Antalya Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nin, siteye erişimin engellenmesine karar verdiği bildirildi.

Bu yasak aslında bir ilk

Mahkemenin kararının, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderildiği ve siteye erişimin engellenmesinin sağlandığı vurgulandı.

Açıklamada, 26.09.2004 tarihinde kabul edilerek 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 188, 189 ve 190'ıncı maddelerinin içeriğine yer verildi.
İlgili yasa maddeleri şöyle:

"Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal, ihraç edilmesi, satışının yapılması, başkalarına verilmesi, sevk edilmesi ve bulundurulması, madde kullanılmasını kolaylaştırmak için özel yer, donanım veya malzeme sağlanması ile madde kullanılmasını alenen özendiren veya bu nitelikte yayın yapılması yasaklanmıştır."

Polis yetkilileri, uyuşturucuya özendirme, imalat bilgileri ve satış yapılması gibi yayınlar yapıldığı tespit edilen bir siteye erişimin Türkiye'de ilk kez engellediğini kaydettiler.

Kaynak: Tübider

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"Polis yetkilileri, uyuşturucuya özendirme, imalat bilgileri ve satış yapılması gibi yayınlar yapıldığı tespit edilen bir siteye erişimin Türkiye'de ilk kez engellediğini kaydettiler." o kadar zaman içinde kapatılması gereken 1 siteyi kapatırken kapatılmaması gereken yüzlerce site kapattılar.. bu kanunu düşünebilen insanları susturmak için mi yoksa gerçekten insanları korumak için mi çıkardılar tartışılır..

en azından artık daha temkinli bir adım, umarım bundan sonraki adımlarınıda böyle atar o yüksek merciler ki haksızlıklar olmasın suçsuz kişilere de...

Böyle internet sitelerini hemen kapatıp duruyorlar internet denen hayata böyle güzel engellemeler ve hemen kesin kararları günümüz zamanında da alınmasından yanayim mahkemeler o zaman daha etkili olur.

Bu tip sitelerin kapatılması elbette memnun verici. Ancak birçok süre haksız nedenlerle kapatılıyor. Nerdeyse hergün bir yasaklanmış siteyle karşılaşıyorum. Mesela bugün:

http://www.slide.com/ ile tanıştım. Bu sadece bir tanesi, nedenini hala anlamış değilim. Yakında gizlice bütün siteler banlanacak. Bu bir proje mi ne? "Türkleri internetten uzak tutma projesi" gibi birşey olsa gerek. Böyle giderse apartopar bu ülkeden ayrılacağım. Bu ne yahu. Bu kimin işi devletin kendisi mi? Yoksa derin devlet kavramı mı? :D Yahu bunun altında Amerika/Avrupa olmasın mı? Birgün uyandığınızda bilgisayarınızı açacaksınız. İlk açılışta:

"BU BİLGİSAYARA ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

ÇİVRİL SULH CEZA MAHKEMESİ, 24/01/2008 tarih ve 2008/22 nolu kararı gereği bu bilgisayara erişim MICROSOFT TÜRKİYE BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.

Access to this computer is banned by "THE PRESIDENCY OF THE MICROSOFT TURKEY" according to the order of: ÇİVRİL SULH CEZA MAHKEMESİ, 24/01/2008 of 2008/22."

gibi bir yazı çıkarsa hiç şaşırmayın. Olmaz demeyin burası derin devlet ülkesi!!!! //ScienceNET

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play