Yüzde 20 performans artışı için en iyi reçete

CHIP Online, ekran kartından tam performans almak isteyen kullanıcılar için püf noktaları veriyor...

  • Halil Mollaoğlu

Biraz ücretsiz yazılım, daha iyi soğutma ve enerjik sürücüler: İnce ayar reçetemize uyun ve optimize edilmiş bir ekran kartına sahip olun. Eğer oyunlar hantal çalışıyor ve sürekli donmalardan ötürü zevk vermiyorsa, sizin için bir araya getirdiğimiz ince-ayar püf noktalarına bir göz atın.

Yüzde 20 performans artışı için en iyi reçeteYeni bir ekran kartı alanlar, önceki ekran kartlarıyla karşılaştırdıklarında büyük bir hız farkı hissederler. Fakat grafikler ancak bazı kurallara uyduğunuzda tatmin edici sonuçlar verecektir: Eğer iş ideal bir sistem hazırlamak ise sürücü, ince ayar ve püf noktalar size doğru yolu gösterecektir.

Meraklılar ekran kartları için çıkan ek yükseltmeleri yakından takip ederler. Sizlere kartınızı nasıl genişletebileceğinizi göstereceğiz - böylece çok keskin grafiklerde bile ufak bir şeyin eksikliğini hissetmeyeceksiniz.

Önce tespit: Modelinizi şu şekilde bulabilirsiniz

İşe başlamadan önce hangi modeli kullandığınızı öğrenmelisiniz. Bu iş için gerekli her türlü bilgiyi verebilecek birkaç araç tavsiye ediyoruz.

Hangi ekran kartını kullandığınızı tespit edebilecek birçok araç var. En basit yöntem DirectX'dir. Buna ulaşmak için başlat menüsünden "Çalıştır" a girin ve "dxdiag" komutunu verin. Alternatif olarak bütünleşik arama özelliğini kullanabilirsiniz. Yüklü olan sürücü ekran kartının ismini tanıdıysa, DirectX tanılama aracı bunu listeler.

DirectX'e güvenmiyor veya yeterli sürücüye sahip değilseniz, ekran kartınızın yonga setini size bildirebilecek çeşitli araçlar mevcut.

Önce tespit: Modelinizi şu şekilde bulabilirsinizGPU-Z: Ufak ve etkili
GPU-Z, ekran kartınızın içindeki grafik işlemciyi tanıyabiliyor. Program, önemli tüm bilgileri düzenli bir şekilde listeliyor. Techpowerup geliştiricileri, referans olarak alınan CPU-Z tasarımına yönelmişler. Bu tam da yerinde olmuş, zira araç bir bakışta grafik yongası hakkında tüm bilgilere ulaşmanızı sağlıyor. Bir diğer avantaj: Araç ücretsiz ve kuruluma bile ihtiyaç duymuyor; sadece ZIP arşivindeki EXE dosyasını çalıştırmanız yeterli.

CHIP Download: GPU-Z

Önce tespit: Modelinizi şu şekilde bulabilirsinizSiSoft Sandra Lite
Şu sıralar efsane haline gelmiş SiSoft Sandra seneler içinde değerini daha da arttırdı. Bugünkü sürümleri bile diğer ücretsiz alternatiflerin hayalini bile kuramayacağı kaliteyi sunuyor. Mesela program donanım ve yazılım ayarlarınızı nasıl optimize edebileceğinize dair öneriler sunabiliyor. Ekran kartına ilişkin bilgilerin yanında diğer tüm donanım bileşenlerine ait detaylı bilgileri de gösteriyor.

CHIP Download: SiSoft Sandra Lite

Reçetenin temeli: Sürücüleri güncelleyin

Yaratıcılığınızı konuşturmadan önce ekran kartınız için en güncel sürücüleri yüklemelisiniz. Bu iş için en iyisi, grafik yongası üreticinizin sunduğu referans sürücüleri kullanmaktır.

Eğer GPU-Z bilgisayarınızda bir Radeon grafik yongası bulursa, AMD/ATI ekran kartına sahipsiniz demektir. Geforce ise Nvidia firmasının tüm güncel modellere verdiği isimdir. Ama sadece bu iki üretici grafik yongaları üretmiyor; Intel de anakartlara entegre olarak gelen birçok yaygın Onboard-yongalar sunuyor.

Üreticinin ekran kartına ne isim verdiği önemli değil: Daima güncel olan bir sürücü ekran kartınızın en yeni oyunlarda geri kalmamasını ve hatalardan arınmış olarak çalışmasını sağlar. Modeliniz en yeni nesle ait olmasa bile sürücü güncellemesi yapmaya her zaman değer.

Reçetenin temeli: Sürücüleri güncelleyinAMD/ATI: Yeni Catalyst ile her zaman taze
AMD'nin ekran kartları için ürettiği sürücü paketinin ismi Catalyst'tir . Tüm yaygın işletim sistemleri için gerekli olan asıl sürücünün yanında firma bir de "Control Center" isimli yapılandırma aracını da sunar. AMD sürücülerini aylık rutinle günceller. Mesela 2007'nin 12. ayı için çıkarılan sürücünün numarası 7.12 dir - yani aralık.

Download: XP için Catalyst
Download: Vista için Catalyst

Nvidia: Sıcak Forceware'ler
Nvidia düzensiz aralıklarla Forceware paketlerinin yeni sürümlerini yayınlar. Yine burada da "Nvidia Kontrol Paneli" adında bir yapılandırma aracı mevcut. Deneyim meraklısı kullanıcılar ise düzenli olarak çıkan beta sürücü güncellemelerini severler, zira bu sürücüler daha sonraki sürümlerde olacak düzeltmeleri şimdiden içlerinde barındırırlar.

Download: XP için Forceware
Download: Vista için Forceware

Reçetenin temeli: Sürücüleri güncelleyinIntel: Zor bir reçete
Nvidia ve AMD de güncellemenin son derece kolay olmasına karşın, denizdeki kum kadar Intel yongası mevcut. Intel sadece bütünleşik (onboard) yongalar ürettiği için ilk önce anakart üreticinizin kullanım kılavuzundan bilgi edinmelisiniz. Sonuç olarak ilgili web sitesini ziyaret edin ve modelinizi arayın. Ancak orada başarılı olabilirsiniz.

Şunu unutmayın: Bir ekran kartı ancak geri kalan donanımın izin verdiği oranda hızlıdır. Bu yüzden geri kalan sistem bileşenlerinizin de sürücülerini güncelleyin. Bunun içine ses kartı, anakartın yonga seti ve önemli Windows güncellemeleri de giriyor.

Uygulama başlıyor: Ayarları optimize etmek

Tam anlamıyla işe girişmeden önce hiç bir şeyi yakmamak için gerekli malzemelere ihtiyacınız olacak. Size hem ücretsiz olan hem de işini stabil bir şekilde yapabilen bir araç tanıtacağız.

Gerçi sürücüler donanımınızı optimize etmek için gerekli fonksiyonları barındırır. Fakat en büyük problem daima eksik olan güvenliktir. Sürücüler ince ayar işleminden sonra sisteminizin stabilitesini ölçme işlemini yapamazlar. Bu iş için yine harici programlara ihtiyacınız olacak.

Uygulama başlıyor: Ayarları optimize etmekATI Tool: İnce ayarla uğraşanların yıldızı
Önceden uyaralım: Yükseltilmiş saat frekansları ekran kartınızın sıcaklığını doğrudan etkiler. En çok etkilenen de belleklerdir. Kural olarak bunlar soğutulmaz. Bu yüzden donanıma zarar vermemek için çok yüksek ayarlara çıkmayın.

ATITool programını kurun. Araç hem Nvidia hem de ATI kartlar için çalışacaktır. 0.26 numaralı sürüm oyuncular için geçerli olan tüm ekran kartlarını destekliyor. İstisna: Nvidia'nın DirectX 10 destekli Geforce 8 serisi ve ATI'nin Radeon HD 3000 serisi. 0.27 numaralı sürüm şu anda beta aşamasında ve eksik olan Windows Vista ve DirectX 10 ekran kartı desteğini getirecek.

İnce ayar yapma işlemi son derece kolay: Kurulumdan sonra sisteminizi yeniden başlatın. Sistem tepsinizde ATITool'un simgesini göreceksiniz. Üzerine tıkladıktan sonra bir menünün açıldığını göreceksiniz. Ayarlar ile grafik yongasının ve belleklerin saat frekanslarını belirleyebilirsiniz. MHz değerini bir miktar arttırın ve sonuç olarak değişiklikleri "Scan for Artifacts" ile test edin. Artifact diye adlandırılan kaplama hataları GPU veya bellekleriniz çok ısındığı zaman ortaya çıkar ve sistemin istikrarını kaybetmesine sebep olur.

CHIP Download: ATITool

Uygulama başlıyor: Ayarları optimize etmekMaksimum istikrarı sağlamak için ince ayar işleminden sonra yeniden test etmelisiniz. Mesela 3DMark'ın en güncel sürümünü indirin ve sisteminizi demo modunu açarak 2-3 saat arası çalıştırın. Eğer sisteminiz bu süre içinde bir hata veya sorun (mesela kontrol dışı yeniden başlatmalar) çıkarmazsa, rahatça oynamaya devam edebilirsiniz. Diğer türlü olursa frekans değerlerini aşağıya çekmelisiniz.

CHIP Download: 3DMark06

Sobayı yeniden yakın: Mantıklı yükseltmeler

İnce ayar demek büyü demek değildir: En iyi araçları ve en yeni sürücüleri kullansanız bile mucize yaratamazsınız. Sizlere her durumda almaya değer iki ekran kartı tanıtacağız.

Crysis'i bir Geforce 6 ekran kartında oynamak hiç de zevk vermez. Ne kadar çok ince ayar ve düzeltme yapsanız da oyunu akıcı bir şekilde çalıştıramazsınız. Sıradaki ekran kartları gelecek için donatılmış ve önceleri üst-seviye diye adlandırılan donanımların neredeyse yarı fiyatına satılıyorlar.

Sobayı yeniden yakın: Mantıklı yükseltmelerNvidia GeForce 8800 GT
Buna sahip olunmalı: GeForce 8800 GT yüksek performans ile uygun fiyatı bir araya getiriyor. Kartı yaklaşık 350 Dolara bulabilirsiniz. Performans değerlerine baktığınızda üst-seviye bir karta baktığınızı anlayabilirsiniz. 512 MB hafıza, yepyeni G92-GPU, 112 akışkan işlemci ve yüksek frekans değerleri herkesten önce oyuncular için görülmeye değer özellikler. İdeal: Nvidia SLI ile bu kartları kombine edip GT modellerden daha pahalı olan GeForce 8800 Ultra düzeyine ulaşabilirsiniz.

Sobayı yeniden yakın: Mantıklı yükseltmelerAMD ATI Radeon HD 3850
Multimedya fanlarına özel: AMD Radeon HD 3800 serisinin ufak modeli yaklaşık 220 Dolara satışa sunuluyor. Bunun karşılığında 256 MB GDDR3 hafıza ve şu an için ortada olmasa bile Windows Vista Service Pack 1 ile girişi yapılacak olan DirectX 10.1'e sahip olacaksınız. Nvidia'da olduğu gibi bu kartları Crossfire modunda birleştirebilirsiniz. Sonuç: Uygun fiyata yüksek performans ve buna ek olarak düşük enerji tüketimi. Elbette bu iş için uygun anakarta sahip olmalısınız. En ideali bu ekran kartını halihazırda PCI-Express 2.0 standardını destekleyen modern bir AMD anakart ile beraber kullanmak olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

muhteşem oldu ekran kartı süper çalışıyo ati radeon 9250 VARDI sürümü yükledim sistem vista aynen xp gibi çalışıo jet gibiiii teşekkürler chip!

atitoolu yıllardır kullanıyorum herkese tavsiye ederim

Ben Atitool'u zaten kullanıyordum Nvidia chipsetli ekran kartım var süper hız sağladım ve sorun yapmadan ekran kartını %41 oranında owerclock yaptım modeli Asus Gt 8500 Atitool'u Kullanmanızı öneririm

ati tool'u uzun süredir kullanıyordum ve çok memnunum

ati tool saphhire 1950pro ya hiç bir sey yapamiyor

his x1600 pro ICEQ ekran kartım vardı devamlı sorun (grafikleri birbirine karıştırıyordu)cıkartıyordu.servise götürüyordum.sorunu cözdük diye geri veriyorlardı bende tekrar terar götürüyordum en sonunda ya bunu çözeceksiniz yda yasal yollara baş vuracam dedim.30.iş günü beni bekletiler sonunda değişim oldu ve üzerine biraz para ekleyerek(power color hd 3850 ati 512mb 256bit) ekrankartı aldım.ve böyle birşey görmedim maniyak bir görüntü var şimdi

his ekran kartları performansa yatkın deıldır. saphire tavsiyendir

geforce 8600gt tek geçerim

ASUS ATI ekran kartımda (Smart Doctor ) yardımı ile overloc'ta tam performance Almak için Sürücüleri güncelleyerek,
Ayarları optimize etmek .Yeterli geldi...

valla ben asus ati radeon kulanıyom x700 diye bi modeli ve güzel çalişiyor ve o smart doctor ne işe yaradığını hala anlamadım

benıkm bilgisayarım ekranı bir turlu olmoyo bu konuda bana yardıncı olursanızı sevinirim...
expport@hotmail.com
msj atabilirsiniz

YAa beyler lütfen cvp verin benim herzt ayarlaması yapılmıyor aygıt yöneticisinde ekran bağdaştırıcısı bölümüde yok formatta attım olmuyo ltfen yardım..

PALIT 9600GT(256Bit)1GB DDR3 TV DVI 16X aldım sonucu size yazarım.

benim ki ati radeon HD 3850 modeli 512mb(256bit)DDR3 bit cok memnunum kesinlikle oneriyorum

nvidia geforce fx 5500 256 mb çok iyi olmasa da şuana kadar oyunların hiçbirinde donnma yaşamadım oyunlarda performansı iyi oyun için fazla masraf yapmadan bi ekran kartı istiyosanız öneririm.

benimkı nvidia pxi8600gt tv aut ddr2

kafay1 yiyecegüm :S 125 FPS aliyorum CoD4 te ama yetmyr :S 150 belki 200 almam laz1m :(

ben de iki ay önce ati sapphire radeon hd 3650 ekran kartı aldım crysis oyununu gonmadan yüksek ayarlarda oynuyorum

benmki nvidia geforce 7100 GS modeli :D

benim kartım winfast 6600le mmodeli 256mb

bende ati x1650 var bence güzel bir kart böyle bir riske girilmez

ben shappıre 3650 ddr3 256 mb 128 bit aldım 2 gb rem amd 4000 x2 islemci ile cod 4 ü full oynayabilirmiyim sizce

bende 3650 aldım full oynanmıo ama yüksek oynasak nolcak

ben solemeyım gulersınız

sapphire olan 3650 ddr 256mb 128 bit olmaz ve yetmez.bit en az 256 olcak ve ekran kartnın da memorysi 1gb olursa güzelce oynarsın iyi günler

arkadaşlar söyle ucuz ama performansı iyi bildiğiniz bir ekran kartı var mı?

chipim mart sayısında Ashampoo Core Tuner adlı programının tamsürüm anahtarını alamıyorum.email adresi ve zipcode çıkıyo ama zipcode ne yazacağım.ACİLLL .taşekkürler

200$ geforce 9600m gt 512 mb 8800 gt den sonra 2. gelio...

Silkroad Online'i en az sistem gereksinimleryle nasıl oynarım 256mb ram ile

bende atı mobility radeon hd 4650 turbocache 1gb 2gb a kadar çıkabiliyo sizce iyimi

arkadasım sana atı yi öneririm ama biraz pahallıdır benim ekran kartı ati 1gb

bende 64 mb var öhü öhü yazık bana

mrb chip ailesi ben ekran kartını değiştirmek istiyorum benim sistemime göre oyunlardan daha iyi bi verim alabiliceğim bi ekran kartı öneriminde bulunur sanız sevinirim sistemim intel core2 Q8400 @2.66GHz ( 2.67GHz ( 4 cb rem ekran kartı 9600 gt kullanıyorm ( önericeğiniz ekran kartı Nvidia çip setli olursa sevinirm ati kullanmıyorm şimdidn teşkkrler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play