Overclock ile daha fazla işlemci gücü

CHIP Online ile işlemcinizin overclock potansiyelini bir kaç adımda ortaya çıkarın...

Intel Core 2 Duo E8200: Overclock potansiyeli bol

Core 2 Duo E8200'ü BIOS üzerinden overclock ediyoruz. İşlemci frekansı FSB ve çarpanın birleşimiyle elde edilir; E8200'de çarpan değiştirilemiyor, bu yüzden FSB'yi değiştiriyoruz.

Intel Core 2 Duo E8200: Overclock potansiyeli bolIntel Core 2 Duo E8200 (2,66 GHz) bir Penryn-işlemcisidir. Bu işlemci uygun fiyata harika bir performans sunar. Özellikle bu işlemciyi tavsiye etmemizin sebebi büyük overclock potansiyeli oluyor. Altyapı olarak Intel P35 veya P45 yonga setini kullanan bir anakart seçmenizi tavsiye ediyoruz, mesela çok ucuz olan MSI P35 Neo-F gibi.

Overclock'a başlıyoruz
İşlemciyi overclock etmek için BIOS'a girmelisiniz. Genellikle PC açılışı sırasında Windows başlangıcından hemen önce "Delete" tuşuna bastığınızda mavi arka planlı BIOS'u bulursunuz. Anakartınızın kullanım kılavuzunu alıp hangi alt menüden FSB hızını (Frontside-Bus) arttıracağınızı öğrenin. Güncel anakartların çoğu AMI BIOS kullanır ve bu BIOS tipinde "Cell Menu"de FSB hızına dair tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Core 2 Duo E8200 standart olarak 333 MHz FSB hızını kullanır. CPU'ya zarar verme riskini minimize etmek için FSB'yi sadece birkaç MHz arttırın. Bunu yaptığınızda anında işlemci saat hızının nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Saat hızı artırımını 10'ar MHz adımlarla yapmanızı tavsiye ediyoruz. Her değişiklikten sonra PC'nizi yeniden başlatıp stabilite kontrolü yapmalısınız. Bu işi de sıcaklığı kontrol eden Core Temp aracı ve hem CPU'yu hem de GPU'yu iyice ısıtan FurMark ile yapabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

intel işlemciye stok fan, amd ye ayrı soğutucu...
ondan sonra amd daha iyi sonuç vermiş oluyor öylemi...
kıyaslama yapmak için eşit şartlar kullansanız daha iyi olurdu...

Her Haliyle AMD İnteli geçer Dostum,Sen merak etme...

intel işlemciye stok fan, amd ye ayrı soğutucu...
ondan sonra amd daha iyi sonuç vermiş oluyor öylemi...
kıyaslama yapmak için eşit şartlar kullansanız daha iyi olurdu...

amd zaten normalde daha sıcak eşit şartlar kullanmışlar yani ısıyı eşitlemişler daha ne istiyorsun =)

ona bakarsanız intelde high k metal ama amd de yok farklar değişik dediğin gibi kuruwa geçerken uğradı

epey adil bir test piyasadaki en sağlam sogutuculardan birine karşı stok fan

bendeki yüzde 75 oc oluyor

e7200 e ifx14 le 2533 olan cpu yu 5000 günlük kullanıyorum.

Arkadaşlar 7750 işlemci almayı düşünüyorum. Sizce en uygun anakart hangisi hem uygun hemde stabil olarak 3.0 calıştırabilcegim bi anakart tavsiye edebilir misiniz?

AMd nin ölüsü bile yeter intele

herzaman amd gerisi yalan...

Bazı seyleri zorlamamak gerekiyor.Bir arabayı dusunun 3. viteste 90 km hız istersek ne olur sizce motoru hasat olur.

ben acaba amd işlemcim için overdrive ile overclock yapsam problem olurmu yoksa biosa gerek varmı yardım eden olursa sevinirim.sadece overdrive yeterlimidir.

Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler Chip.
Benim sormak istediğim birşey var intel P8400 işlemcide bunu deneyebilirmiyiz yanıtlarsanız çok sevinirim değerli Chip Ailesi

Bazı seyleri zorlamamak gerekiyor.Bir arabayı dusunun 3. viteste 90 km hız istersek ne olur sizce motoru hasat olur.
---------------------------------------------------------------
arkadaşım şakamı yapion 3.viteste araba 90 değil 130 rahatlıkla yapar motorada bişe olmaz 1. viteste demek istedin galiba :D

önce işlemciniz yeterlimi diye bakın sonra overclok sınırnı bulun mesela benim işlemci intel p4 3066 mhz üst sınırı 4400 mhz,peki işlemcim beni yolda koyuyormu hayır, o zaman overclok yerine hız düşürme bile yaparak işlemci ömrünü artıra bilirim öyle değilmi,oyun oynamıyorsanız vede programcılıkla ugrasıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Bazı seyleri zorlamamak gerekiyor.Bir arabayı dusunun 3. viteste 90 km hız istersek ne olur sizce motoru hasat olur.
---------------------------------------------------------------
arkadaşım şakamı yapion 3.viteste araba 90 değil 130 rahatlıkla yapar motorada bişe olmaz 1. viteste demek istedin galiba :D

------------------------------------------------------------------

arabasına göre değişir..

Benim işlemcim E8200 İşlemci Sogutucum:Cooler Master HYPER UC problem olurmu ısı konusunda?

Yöneticiye:
Hocam bendede x2 7750 var ve ben 1.5v vermeme rağmen 3.3ghzde stabiliteyi yakalayamadım.Siz nasıl 3.3ghz 3.4 ghze çıkabildiniz ? Bi cpu-z ss koaysanız çok sewinirim.Olmazsa birisi paylaşırsa çok iyi olur.

Not:Mesajı onaylayamayabilirsiniz ama en azından söylediklerimi dikkate alın.İlginiz için çok teşekkürler....

ücretsiz güç mü elektrik faturası ne olucak?

Yakalaşık 1.5 yıldır E8200 işlemci kullanıyorum ve daha overclock etme fırsatım olmadı.Hep merak ederdim acabanasıldır diye.Hiç fena değilmiş.Teşekkürler...

7750 3.3ghz den sonra stabil kullanamadık, f/p işlemcisi olmasına rağmen 790fx yonga setine sahip bir anakartta denedik bizi uzen ve sasırtansa 3.2ghzde e2140@3.2(p35 anakartta) ve 7750@3.2 everest(son surum) testlerinde e2140(1mb L2!) dan %8-10 gibi daha dusuk performans gosterdi. Kesinlikle bu işlemci e5200le yarışamaz fakat görüyorum ki siz e8200le karsılastırmıssınız ve amd daha performanslı demişsiniz ustelik 3.4ghz de stabil overclock oldugunuda belirtmişsiniz belkide yazım hatası yaptınız. Sistem bileşenleri ve biosda ne gibi ayarlamalar yaptınız biraz bilgi verseydiniz bende tekrar bi karsılastırma yapsaydım.... Saygılar.

amd 5200x2 2mb cache işlemci kullanıyordum, 690g ve nf570-sli anakartlarla kullandım. sattım e7200 intel aldım ve p35 anakart. fark ne biliyormusunuz bu core 2 duo lar uuçuuuyoooor. 3d marklarda nasıl tek çekirdekli işlemciyle çift çekirdekli işlemci farkı puanda fark ediyor. amd den intele geçincede böyle farkediyor. çok az voltajla: 1.1 den 1.2 ye çıkardım 3.55ghz de tamamen stabil (ortos vs..) çalışıyor. 7 senedir amd kullandım, şimdi intelde nasip oldu, performans olarak tartışmasız intel üstün fakat fiyat performans amd de. intel işlemciler ciddi oalrak pahalı, ayrıca anakrtlarıda pahalı.

ama zorlayınca ömrü kısalıyor aynı işe geliyor

"bendeki yüzde 75 oc oluyor"

senin işlemci ne

(amd 5200x2 2mb cache işlemci kullanıyordum, 690g ve nf570-sli anakartlarla kullandım) DİYEN ARKADAŞTAN ALINTI YAPIYORUM:
Hocam sen mercedesle murat 124 ü kıyaslamışsın. E doğal olarak
mercedes üstün gelecek. İki eşit gücü kıyaslamanı tavsiye ederim.
AMD 7750 3.3MB ALT BELLEK 2.71 GHZ. BU İŞLEMCİYLE SENİN ELİNDEKİ İNTEL İ METRO 2033 OYUNUNDA KIYASLA. ARADAKİ FARKI GÖR VE İNTELE GEÇTİĞİNE PİŞMAN OL. BENDE İNTEL KULLANICISIYIM VE İNTEL E GEÇTİĞİM GÜN AKLIMA GELİNCE ÇOK ÜZÜLÜYORUM.
BENCE İNTEL İNTERNET, AMD İSE OYUN BAKIMINDAN YÜKSEK PERFORMANS VERİYOR.
(SAYGILAR...)

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir