"Zararlı yazılımın merkezi Türkiye oldu!"

Trend Micro, merkezi Türkiye ve Romanya olan böyle bir saldırı keşfettiğini duyurdu!

"Zararlı yazılımın merkezi Türkiye oldu!"

Trend Micro uzmanlarının ortaya çıkardığı saldırıda, BLYPT adı verilen bir "arka kapı ailesi" keşfedildi. İkili büyük nesneler (Blob) şifrelenmiş olarak kayıtlara sızdığı için bu adı alan zararlı yazılım, Java açıklarını kullanarak sahte web siteleri üzerinden kullanıcıların sistemlerine sızmaya çalışıyor.

Trend Micro uzmanlarının gözlemlerine göre, saldırıların arkasındaki sunucular Türkiye ve Romanya'da yer alıyor. Birçok ülkedeki kullanıcıları hedef alan saldırı sonucunda sisteme sızan yükleme yazılımı, her üç saniyede bir üç sunucuya bağlanmaya çalışıyor. Java açığını kullanarak sızan yükleme yazılımı arka kapıyı oluşturana kadar denemelerini sürdürüyor. Sızdığı sistemle ilgili verilerin zararlı sunuculara aktarılmasını sağlayan bu arka kapı, kullanıcıların tüm bilgilerine erişilmesine olanak tanıyor.

Doğu Avrupa'dan çıkan saldırılar Türkiye'ye sıçradı

Zararlı sunucunun Türkiye'de olmasıyla ilgili görüşlerini açıklayan Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, "Son dönemde azalsa da Türkiye'de istenmeyen mesajlar (spam) büyük bir sorun oluşturuyordu. Konuyla ilgili düzenleyici kurumların çalışmaları sonucunda ülkemiz bu kötü itibardan kurtuldu. Daha önce raporlarımızda da yer verdiğimiz Doğu Avrupa kaynaklı saldırıların Türkiye'ye taşındığını üzüntüyle görüyoruz. Uzmanlarımızın araştırmalara göre, saldırıların yapıldığı sunucuların %65'i Romanya, %18'i Türkiye merkezli." dedi.

Trend Micro Smart Protection Network zararlı yazılımı sistemlere yüklemeye çalışan sahte web sitelerini engelledi ve zararlı yazılımı tespit etti. Bununla birlikte, Trend Micro Deep Discovery zararlı sunuculardan gelen yazılımı tespit ederken Deep Security Java ile ilgili açıkların kapatılmasını sağlıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

trendmicro bence bu işi bıraksın böyle berbat bi antivirüs ve sistem görmedim onu geç facebookda siteme yönlendiriyorum hiçbir zararlı yazılım olmadığı halde sitede zararlı yazılım var diyor bu firmanın hiç bir dediğine inanmıyorum

oranımız gerçekten çok az eğitim sisteminde yazılım geliştirme derslerine önem verilmeli.

ne o trend micro eleştiren yorumları sildirtiyor mu? niye eleştiren yorum yok?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir