Zararlılar Chrome'a diz çökertti!

Chrome kullanıcılarının başına sarılan bu yeni zararlı, bakın adınıza neler neler yapabiliyor!

Zararlılar Chrome'u teslim aldı

Güvenlik firması Bitdefender, Google Chrome kullanıcılarını uyardı. Chrome etkileyen yeni bir dolandırıcılık yöntemi sayesinde ya dolandırıcılığa alet oluyor ya da cinsel içerikli siteleri beğenmiş gibi görünüyorsunuz.

Dünyanın önde gelen güvenlik ve antivirus çözüm sağlayıcılarından Bitdefender, son günlerde yaygınlaşan ve sahte Adobe Flash Player eklentisi hakkında tüm internet kullanıcılarını uyardı. Google Chrome tarayıcılarına yüklenen sahte eklenti, sizin adınıza bazı Facebook sayfalarını beğenerek dolandırıcıların amaçlarına alet ediyor. Bilginiz dahilinde olmadan Facebook üzerinden beğenilen sayfalar daha sonra dolandırıcılık için kullanılıyor veya cinsel içerik sağlayıcılara satılıyor. Cinsel içerik sağlayıcıları da sizin adınızı da kullanarak Facebook' da reklam yapıyor ve yeni kullanıcılar edinmeye çalışıyor.

Sistem şu şekilde çalışıyor. Facebook veya herhangi bir internet platformunda komik kedi görüntüleri içeren bir video karşınıza geliyor. Siz bu videoyu oynatmak istediğinizde karşınıza Adobe Flash Player' in özel bir sürümünü yüklemeniz gerektiğini belirten bir mesaj geliyor. Yükleme için onay verdiğinizde ''Business Flash Player!'' adında, Facebook çerezlerine (cookie) erişen ve kullanıcının adına sayfaları beğenen bir eklentiyi bilgisayarlarına yüklenmiş oluyor. Bu eklenti sizin adınıza içeriği boş çeşitli sayfaları beğeniyor. Bu içeriği boş sayfaların beğeni sayısı arttığında sayfa bir dolandırıcılık çetesine veya cinsel içerik sağlayıcısına satılıyor. Sayfanın ismi de amacına göre değiştiriliyor. Sizin adınız ise Facebook reklamlarında arkadaşlarınızın önüne o sayfayı beğendiğinizi gösteren bir reklam olarak çıkıyor.

Bitdefender'ın Türkiye temsilcisi Kavi International Genel Müdürü Cüneyt Kavi, konuyla ilgili olarak bu yöntemin çok yeni olduğunu belirtirken, bu tip uygulamaların diğer tarayıcılara da çok kısa sürede taşınabileceğinden dolayı tüm internet kullanıcılarının dikkatli olması ve bilgisayarlarındaki güvenlik yazılımlarının güncelliğini kontrol etmeleri konusunda uyardı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Acik yazilimlarda boyle sorunlar olmasi normal. Daha guvenli tarayici kullanmakta fayda var. İnternet Expolorer hem hizli hem guvenli.

@20 Şub 2013 12:51 atma cahil asıl kapalı kaynak kodlu yazılımda olur bu sorunlar yazılımı yazan her türlü virüsü v.s. zararlıyı koyar ruhun duymaz...

yeni nesil IE 10 kullanın bu gibi komik saçmalıklarla uğraşmayın.....

İE demişler ya :D :D :D

Internet Explorer hızlı mı ? Mağaradan ne zaman çıktınız gençler siz ?

Sene olmuş 2013 hala ınternet explorer hızlı diyenler var.

@20 Şub 2013 16:29 Windows 8 deki mağzada bulunan ie yi denemeiş olan bir kullanıcı yorumu...

ie 10'u kullanmamış insanlar lütfen ie hakkında yorum yapmasın. ie 10 hız konusunda aşmış bir tarayıcıdır. Not: o yorum yazanlardan biri değilim.

Internet explorer diyenlere gülüp de gülünc olmayalim,belki de windows 8 yada windows 7 uzerinde calisan bir explorer 20 dan bahsediyorlardir :) yukaridaki iki sistem disinda explorer mantikli degil tabiki; konuya dondugmuzde chrome cekirdek yapisi olarak hizli fakat buyuk yol almasi gerekiyor gercekten...

İE miş peh gençler biraz çağa ayak uydurun

firefox 15 yıldır en hızlısı :)

Ipad 2 den nasil silerim bj virusu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir