Zararlılar hakkında 5 efsane!

Virüsler hakkında bu 5 şehir efsanesinin gerçek olduğuna inanıyorsanız, başınız dertte olabilir!

"Mac'lere zararlı bulaşmaz"

"Mac'lere zararlı bulaşmaz"

3. "Mac'lere zararlı bulaşmaz"

Listemizdeki en tehlikeli efsanelerden biri de bu. Apple, bu iddiayı web sitesinden kaldıralı yıllar olsa da, Mac kullanıcıları hala bilgisayarlarına zararlı bulaşmayacağını düşünüyorlar. Zararlıların Windows işletim sistemi için daha büyük bir sorun olduğu doğru, ancak suçlular Mac'i unutmuş değiller. Son senelerde Mac'e özel zararlıların ortaya çıktığına rastladık. Bazı zararlılar ise hem Windows'u, hem de Mac'i etkileyebiliyor.

4. "Bilgisayarımda çalacak bir şey yok"

PC'nizde önemli bilgiler depolamasanız da suçluların işine yarayacak birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Adres defterinizdeki herkes, spam e-postalar için iyi bir potansiyel oluşturur. Web tarayıcınızla bağlantınız arasına bir zararlı yerleştirilerek oturum açma bilgileriniz çalınabilir. Suçlular için çekici bir hedef olmak için çok zengin olmanıza gerek yok, genelde sadece kendiniz olmanız yeterlidir.

5. "Bilgisayarı formatlayıp, yedekten geri alabilirim"

Çoğu kullanıcı, zararlılardan bilgisayarı sıfırlayıp, işletim sistemini baştan kurup, yedekteki dosyaları geri alarak kurtulmanın en iyi yol olduğunu düşünüyor. Bu çok iyi bir plan olsa da, dikkatli olmazsanız işlerin karışmasına neden olan zararlı dosyayı da geri yükleyebilirsiniz. Yedek de olsa dokümanlarınızın ve verilerinizin virüslere karşı tarandığından emin olun.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

mac kullanıyorum bir tane lanet olası sahte yazılım yüzünden bilgisayar kafayı yemişti. Siz siz olun mac kullanıyorsanız korsan yazılım eğer ki erişim istiyorsa şifrenizi girmeyin. Zaten şifrenizi girmezseniz zararlılar hiç bir şey yapamaz.

@09 Nis 2014 09:53 Söylediklerinizin son kısmı yanlış olmuş. "Malesef " şifrenizi de girmeseniz aynı şeyi yapabiliyorlar...

Bir ekleme de ben yapayım: E-posta ekindeki dosyaları açmadığım sürece bana virüs bulaşmaz efsanesi (Outlook için). 2001 yılında Badtrans virüsü ile bu efsane de yıkıldı. Bu virüs, e-posta ekindeki dosya açılmadan Outlook veya Outlook Express'teki güvenlik açıklarını kullanarak kendisini kopyalamayı başarıyordu.

nekadan sacma bir yazi ..

güzel olmuş emeğiniz için teşekkür eder devamını dileriz

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir