Zararlılar hakkında 5 efsane!

Virüsler hakkında bu 5 şehir efsanesinin gerçek olduğuna inanıyorsanız, başınız dertte olabilir!

Zararlılar hakkında 5 efsaneyi ortaya çıkarıyoruz

Zararlılar neredeyse her yandan karşımıza çıkıyor. Bu sayede "zararlı", "virüs", "güvenlik riskleri" gibi terimleri çoğumuz yakından tanıyor. Ancak ne yazık ki çoğu kullanıcı, güvenlik konusunda bazı yanlış bilgilere de sahipler. Bir güvenlik yazılımı kullansanız dahi doğru davranmamanız halinde riskte olabilirsiniz. İşte sisteminizin zararlıların ele geçmesine neden olabilecek 5 yanlış inanış.

1. "Virüs bulaştığında bunu fark ederim"

Modern zararlılar sessizlikleriyle dikkat çekiyorlar. Bazı tür zararlılar PC'nizi yavaşlatabilse de bu durum, artık her zararlıda gerçekleşmiyor. Hatta bazı zararlılar kendilerini normal yazılımlar gibi gösterebiliyorlar.

2. "Garip siteleri açmıyorum, o yüzden bana bir şey olmaz"

Dosya paylaşımı, yetişkin içerik siteleri gibi sitelerde zararlılar bulunabileceği doğru. Ancak normal web sitelerinde de zararlı bulunabiliyor. Bunun nedeni, parolalarının zayıf olması veya güvenlik sorunları nedeniyle hack'lenmiş olmaları. Bu yüzden "karanlık" siteleri ziyaret etmemek, artık zararlılardan ve saldırılardan kurtulmak için yeterli değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

mac kullanıyorum bir tane lanet olası sahte yazılım yüzünden bilgisayar kafayı yemişti. Siz siz olun mac kullanıyorsanız korsan yazılım eğer ki erişim istiyorsa şifrenizi girmeyin. Zaten şifrenizi girmezseniz zararlılar hiç bir şey yapamaz.

@09 Nis 2014 09:53 Söylediklerinizin son kısmı yanlış olmuş. "Malesef " şifrenizi de girmeseniz aynı şeyi yapabiliyorlar...

Bir ekleme de ben yapayım: E-posta ekindeki dosyaları açmadığım sürece bana virüs bulaşmaz efsanesi (Outlook için). 2001 yılında Badtrans virüsü ile bu efsane de yıkıldı. Bu virüs, e-posta ekindeki dosya açılmadan Outlook veya Outlook Express'teki güvenlik açıklarını kullanarak kendisini kopyalamayı başarıyordu.

nekadan sacma bir yazi ..

güzel olmuş emeğiniz için teşekkür eder devamını dileriz

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Zararlılar hakkında 5 efsaneyi ortaya çıkarıyoruz
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir