Zindanlar ve Ejderhalar babasını kaybetti

Tüm RPG oyunlarının çıkış noktası Dungeons & Dragons'un yaratıcısı Gary Gygax vefat etti.

  • Selçuk İslamoğlu
Zindanlar ve Ejderhalar babasını kaybetti
Gary Gygax Fantezi oyunlarının babası olarak biliniyordu

1974'te bir anda tüm dünyayı saran Dungeons & Dragons masaüstü oyunlarının yaratıcısı Gary Gygax, bugün Geneva gölündeki evinde vefat etti. Gygax 69 yaşında, evli ve 6 çocuk babasıydı.

Role-Playing-Game (RPG) oyunları 1974'te Dungeons & Dragons ile başlamıştı. Masaüstü oyunlarda "ortaçağ" ve fanteziyi birleştiren bu oyun bir anda tüm dünyayı sardı. Yine aynı yıl Don Kaye ile birlikte bu dünyanın kurallarını düzenleyen "Tactical Studies Rules" adlı kitapla devam etti.

1979'da kurallar ile bu fantezi evreninin birleştiği "Advanced Dungeons & Dragons" ve "Monster Manual" (Yaratık Rehberi) ile hem sevenlerini katladı, hem de evrenin sıkı kuralları ile daha sağlam bir yapıya oturttu.

Dungeons & Dragons ve masaüstü RPG'ler değişik evrenlerde tekrar hayat buldularsa da, asıl Gygax kuralları ve yapıları hemen hemen aynı kaldı. Günümüze kadar masaüstü RPG'ler evrim geçirdi ve bilgisayarlara geçti. C-RPG'ler ve günümüzün en popüler oyunları olan devasa online oyunlar (MMORPG) halen Gygax'ın kurduğu ilk Dungeons & Dragons evreninin meyveleri sayılmakta...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Allah Rahmet Eylesin Daha ne oyun babaları gelir dünyaya

camianın başı sağolsun.

Asıl oyun şimdi başlıyor HallGate Zondon :D

Max_Real Qnx

Allah rahmet eylesin, kendisi öldü ama arkasında kalıcı pek çok şey bıraktı.

AD&D'nin nasıl bır oyun oldugunu bilseydiniz bu adama tapardınız. Mekanı cennet olsun. Benim ve benim gibi FRP'ye gönül vermiş ve yıllarını masaustu FRP oynayarak geçirmiş birisi olarak çok üzüldüm. Gerçekten eşi benzeri görülmemiş bir dünya bıraktı bize.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play