Zirve yine Microsoft'un Xbox'ına emanet!

Son dönemin en büyük çekişmesinde lider yine el değiştirdi... İşte listenin 1 numarasındaki isim!

Zirve yine Microsoft'un Xbox'ına emanet!
Esas noktayı yeni oyunlar koyacak

Xbox One piyasaya çıkıncaya kadar geçen sürede, Xbox 360 Amerikan pazarında 32 ay süren liderlik macerası yaşamıştı. Şimdiyse bu liderliği, Xbox One sürdürecek gibi gözüküyor.

32 ay süren birincilik tahtı, geride bıraktığımız Ekim ayında Sony tarafından ele geçirilmişti. PlayStation 3 satışlarıyla Ekim ayının en çok satan konsolu olmayı başaran firma, akabinde ürettiği PlayStation 4 ile de Kasım ayının en çok satanı olmuştu. Nitekim Xbox One'ın Kasım 22 ile yaptığı çıkışından, ay sonuna kadar geçen sürede 909.132 adetlik satışı, Sony'i yakalamaya yetmişti.

NPD'den yapılan açıklamaya göre, Aralık ayı içerisinde yapılan Xbox One satışları 908.000 adetti ve dokuz günde yaptığı satışı bir ayda geçememiş olmasına rağmen Microsoft, yine de Amerikan konsol sektöründe zirveye oturmayı başardı.

Pek tabi Microsoft'un en çok satan konsol markası olmasındaki bir diğer önemli faktör, Aralık ayı içerisinde yaptığı 643.000 adetlik Xbox 360 satışı ki bu miktar Xbox One ile birleştiği zaman pazar payının yüzde 46'sına tekabül ediyor. Pazarlama bölümünün kurumsal başkan yardımcısı Yusuf Mehdi, "Bir sonraki Xbox'larını alan ve ilk defa Xbox ailesine katılan hayranlarımızın bize olan desteğinden dolayı çok mutluyuz. Macera daha yeni başlıyor; 2014 ve sonrasında birbirinden farklı oyunlar ve eğlence platformları ile karışınızda olacağız." diyerek konsola olan yoğun ilgi karşısında teşekkürlerini sundu.

NPD'den gelen bir diğer veriye göreyse oyun severler, Aralık ayı içerisinde Xbox One konsoluna, oyunlarına ve yan ürünlerine toplamda 1.39 milyar dolar harcamışlar. Veriler içerisinde en çok satılan oyun listesinin başındaysa; Battlefield 4, Forza Motorspor 5, Dead Rising 3, Ryse: Son of Rome, Madden NFL 25 ve Call of Duty: Ghost bulunuyor. 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Microsoft şu Amerika dışındaki ülkelere urun pazarlama işini ve desteği azıcık becerebilse daha da çok satabilir ama garip bir inatları var. Türkiye de konsol alacak olsam Xbox almam çunku güvenemiyorum burada msft ye

Xbox One daha bütün dünyada satılmıyor bu da önemli bir nokta... Türkiye'ye geldiğinde ben bir tane Xbox One da ben alacağım. MS FTW!!!

Gelsin hepsini alırım

satış rakamları birbirine çok yakın yani kimin biraz önde olduğunun önemi yok. gelir olarak microsoft her türlü önde. microsoft daha ucuza mal edip daha pahalıya satıyor. yazılım kalitesi sayesinde öne geçiyor. sony gibi daha çok donanım ile yerinde saymıyor.

@22 Oca 2014 12:18 yıl olmuş 2014 heryerde 2k 4k dolaşıyor ama xbox full hd bile destekleyemiyor. Bravo böyle ne kadar güzel rekabet ederler pc oyunculuğuyla. Ps4 yine hiç olmazsa fullhd ile geliyor. Oyun konsolundan ilk beklenen oyun oynatma performansıdır.

@gcb1903 sallama Xbox one full hd destekliyor forza, ryse, halo 5,Tomb Raider, Fifa 2014, Nba 2K14

Oyunkonsolu almam kesinlikle onun yerine bir pc bile rahat toplayabilirim ve zaten oyun aparatı her türlü bir pc üzerine monte edilebilirbu yüzden böyle oyun konsolu almam

aptallar ve ergenler için yaşasın xbox :)

Xbox yıllardır bu işte en iyisi zaten

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir