Zombilere karşı ne kadar hazırlıklıyız?

Gerçek hayatta bir zombi salgını olursa, buna ne kadar hazırlıklı olduğumuzu hiç düşündünüz mü?

  • Levent Öztürk
Zombilere karşı ne kadar hazırlıklıyız?

Bir zombi virüsü, olası kıyamet senaryoları listenizin üst kısımlarında yer almayabilir. Ancak hazırlıksız yakalanmanın hoş olmayacağı da kesin. Ne yazık ki, şu anda bu senaryoya hazırlıksız gözüküyoruz. Sayısız film, TV şovu ve romanda gözüktüğü üzere toplum, zombilerle başa çıkmak konusunda oldukça hazırlıksız.

En azından Kent State Üniversitesi epidemiyolojisti Tara Smith'in Journal of BMJ'de yayınlanan oldukça ciddi araştırmasının sonucu bunu kanıtlıyor. Tedavi yöntemleri ve bulaşmanın engellenmesi hakkında sınırlı tıbbı bilgimizi özetleyen Smith, eğer benzer bir sağlık sorunu ile karşılaşırsak zamanında ve etkili müdahale edebilmemiz için çok daha fazla araştırmaya ve kaynağa ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Smith'e göre, şu anda bir zombi salgını, çaresiz çabalarla bizi baş başa bırakmaktan öteye gidemiyor.

Yine de toplumun herhangi bir salgın karşısında en güçlü silahının eğitim olduğu düşünülürse, Smith'in bütün araştırma makalesine ciddi bir gözle bakmakta fayda olduğu söylenebilir. Araştırmada, virüsün bulaşma yöntemleri, belirtileri, engelleme yöntemleri, tedavi yolları, aşılar ve benzeri konular tartışılmakta. Ayrıca 1.500'lere kadar uzanan bir zombi tarihi de anlatılmakta ve belgelenen örnekler gösterilmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bulaşıcı hastalıklarla savaş konusunda toplum bilinci oluşturmak için farklı bir yol olarak düşünülmüş. İlginç bir çalışma. Bilge Baykuş

Kene'ye bile kurban veren bir Türkiye, zombi virüsünde sanıyorum sadece her zaman yaptığı gibi dua edip, Allah'tan medet umar, kendisi kılını kıpırdatmaz.

Arkadaşlar insana bedenine can veren ruh tur asl olan zattır insanın ölümü ruh ve beden ayrımıdır ve hiç bir şekilde de ruh bedenden ayrıdıktan sonra o insan kıyamete kadar geri döndürülemez bu makaleyi yazan darwinci materyalist bilim adamları bunu göz ardı etmemelilerr :))))

@12 Ocak 2016 22:16 Bana hafiza kaybindan sonra insanlarin neden kisilik degistirdiklerini acikla senin ruh dedigin seye inanayim.

Zombiler sadece flimlerdeki hayal kahramanlarıdır,gerçek hayatta hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir olgudur.Amerikada o kadar çok zombi filmi çekilmişki Amerikalılar (Kızılderililer hariç) bu olguya kendilerini körü körüne inandırmışlar...

Zombiler olamaz felan diyosunuz aksine olur bilim adamlari oyle seyler yaparki oyle bi virüs bulurlar belkide vardır ve yuruyen ölüleri yapan bi virus bulabilirler bulmuşlardirda inaniyorum ben.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost