ZoneAlarm: Güvenlik duvarı şakaya gelmez!

Önde gelen güvenlik duvarı yazılımlarından ZoneAlarm ile maksimum güvenlik...

  • Selim Öztürk
İnternet ve Güvenlik

İnternetin hızla yaygınlaşmasıyla beraber interneti olmayan bilgisayar kullanıcılarının sayısı oldukça azaldı. Hal böyle olunca günlük hayatta gerçekleştirilen pek çok aktivite internete kaymaya başladı. Alışveriş yaparken, gazete haberi okurken, kaçırılan TV dizilerini ya da filmlerini izlerken, müzik dinlerken ve daha pek çok aktiviteyi artık internet sayesinde bilgisayarlarımızın başında gerçekleştirebiliyoruz.

İnternetin kullanım alanı bu denli zengin ve derin olması, elbette interneti güvenilir bir ortam haline getirmeye yetmiyor. Maalesef internete korumasız girmek çok ciddi güvenlik zaaflarına neden olabiliyor. İnternet, virüsler, spylar, trojanlar ve daha uzun uzadıya sayabileceğimiz pek çok olumsuz faktörü içinde barındırıyor.

Bu nedenlerden ötürü internete ve ağa bağlanan bilgisayarların mutlaka bazı koruyucu yazılımlara ihtiyaçları var: anti-virüs, güvenlik duvarı, spyware yazılımları gibi.

Başarılı bir güvenlik duvarı yazılımı: ZoneAlarm

Güvenlik duvarı, kullanıcıların hangi programların internete bağlanacağına ve hangi bağlantının internetten bilgisayara erişimine karar vermesine olanak tanıyan yazılımlardır. Güvenlik duvarı yani firewall olmadan bilgisayar kullanmakla savaş meydanında zırhsız veya kalkansız savaşmaktan hiçbir farkı yok.

Durumun hayati önemde olmasından ötürü, internete bağlı olan bilgisayar sahibi her kullanıcı, ihtiyacına göre işlevli bir güvenlik duvarı yazılımı sisteminde mutlaka bulundurmalı.

Bu yazımızda güvenlik duvarı yazılımlarının önde gelen isimlerinden ZoneAlarm'ı inceleyeceğiz.

ZoneAlarm sürümleri

ZoneAlarm, internette bulunduğunuz süre zarfında istenmeyen trafikleri engellerken, kullanıcıların internetten maksimum oranda faydalanmasına olanak tanır.

ZoneAlarm'ın piyasada şu ürünleri bulunuyor:

ZoneAlarm Free (Ücretsiz sürümü): Bu ücretsiz olan ZoneAlarm sürümü, yerel ve web güvenlik duvarını içerisinde barındırarak kullanıcıları internetin zararlı saldırılarından koruyor.

ZoneAlarm Pro: ZoneAlarm'ın en pahalı ikinci ürünü olan ZoneAlarm Pro, içerisinde pop-up engelleyicisi, adware denetleyicisi, kimlik koruma ve cookie engelleyicisi gibi özellikleri bir arada bulunduruyor. Ancak ZoneAlarm'ın bu sürümünde anti-virüs özelliği bulunmuyor.

ZoneAlarm Anti-Spyware: Zone Alarm Pro'nun tüm özelliklerini içerisinde barındıran ZoneAlarm Anti-Spyware, Pro'dan farklı olarak kimlik hırsızlığının önüne geçerken, kullanıcıların gizlilik korumasını daha da sağlamlaştırıyor.

ZoneAlarm Antivirus: ZoneAlarm'ın bu sürümünde diğer sürümlerden farklı olarak güvenlik duvarının yanında anti-virüs özelliği de bulunuyor.

ZoneAlarm Internet Security Suite: ZoneAlarm'ın bu bölüme kadar saydığımız hemen her özelliğini bulabileceğiniz ZoneAlarm Internet Security Suite, aynı zamanda IM yani hızlı mesajlaşma güvenliği ve anti-spam filtresi gibi özellikleri içerisinde barındırıyor. Tüm sürümlerin karakteristik özelliklerini tek çatı altında toplayan ZoneAlarm Internet Security Suite, ZoneAlarm'ın aynı zamanda en pahalı ürünü.

ZoneAlarm'ın Kurulumu (1)

Ücretli ZoneAlarm sürümlerini bir yana bırakacak olursak, temelde güvenlik ihtiyacımıza cevap veren ZoneAlarm Free'yi daha yakından inceleyelim.

ZoneAlarm Free'yi indirmek için tıklayın.

ZoneAlarm'ı sisteminize indirdikten sonra indirmiş olduğunuz dosyaya çift tıklayın. Karşınıza gelen yükleme penceresinde ilk olarak yüklemenin nereye yapılacağını göreceksiniz. 'Browse' ile ZoneAlarm'ı bilgisayarınızda dilediğiniz bölüme kurabilirsiniz. Bu adımdan sonra 'Next' ile devam edin.

ZoneAlarm'ın Kurulumu (2)

Bir sonraki adımda 'Please type your name' kısmına isminizi, 'type your e-mail address' kısmına ise kullanmış olduğunuz bir e-mail adresinizi girin. E-mail adresi kısmını doldurmak zorunda değilsiniz, ancak ZoneAlarm'ın yeni bir sürümü çıktığında ilk ağızdan bu haberi öğrenmek ve hemen yüklemek istiyorsanız bu kısmı doldurmanızda fayda var.

Bu pencereyi geçmek için 'Next' butonuna basın. Karşınıza gelen yeni pencerede 'License Agreement' yani Lisans Anlaşması'nı göreceksiniz. Burayı okuduktan sonra 'I accept ...' ile başlayan cümlenin yanındaki kutucuğu doldurup 'Install' butonuna tıklayabilirsiniz.

Sonraki pencerede ZoneAlarm'ın kullanıcılara yönelik bir anketi söz konusu. Bu bölümün üzerinde durmak zorunda olmadığınız için 'Finish' ile ilk yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemin ardından 'Setup is complete. Do you want to start ZoneAlarm now?' soru penceresi ile karşılaşacaksınız. 'Yes' butonuna basarak devam edin.

Ardından gelen yeni pencerede ise ZoneAlarm Pro'yu yüklemediğiniz için 'Select ZoneAlarm'ı seçip 'Next' ile bir sonraki aşamaya geçin ve sonraki ekranda 'Finish' ile yükleme işleminin ikinci perdesini de kapatın.

ZoneAlarm'ın Kurulumu (3)

Bir sonraki adımda 'Welcome to ZoneAlarm!' başlıklı pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencereyi 'Next' ile geçin. Ardından resimde de görmüş olduğunuz pencere karşınıza çıkacak.

ZoneAlarm, ayarları yapılmadığında normal aktivitiler bile söz konusu olduğunda alarm verebiliyor. Özellikle amatör kullanıcıları oldukça korkutan bu alarmların gereksiz yere karşınıza gelmemesi için 'Don't alert me at all - protect my computer silently'i seçebilirsiniz.

Sonraki pencerede ise 'No' ibaresiyle başlayan cümleyi işaretleyerek 'Finish' butonuna tıklayın.

Yükleme işlemini tamamladıktan sonra ZoneAlarm, bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir. 'OK'a basarak ya da kendiniz 'manuel' olarak bilgisayarı yeniden başlatın.

ZoneAlarm'a genel bakış

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ZoneAlarm'ın otomatik olarak açıldığını fark edeceksiniz. Windows saat'inin yanında bulunan ZoneAlarm simgesine çift tıklayarak ZoneAlarm'ın ayarlarına daha yakından bakalım.

'Overview' kısmında genel olarak ZoneAlarm'ın durumunu görebilirken, Firewall kısmında güvenlik duvarı ayarlarınızı değiştirebilir, Program Control kısmında hangi programlara ZoneAlarm'ın izin verip vermeyeceğini ayarlayabilir, Alert & Logs kısmında ise bilgi niteliğindeki alarmları açıp kapatabilirsiniz.

Internet Zone Security ve Trusted Zone Security

'Overview' kısmından 'Firewall' kısmına geçtiğimizde'Internet Zone Security' ve'Trusted Zone Security' seçeneklerini göreceğiz.

Internet Zone Security'de çubuğu 'High' kısmına, Trusted Zone'de ise eğer bağlı olduğunuz bir network varsa bu ayarı 'Medium'da bırakabilirsiniz.

ZoneAlarm'un Pro sürümünde bu ayarların çok daha derinlerine inebilme şansınızın olduğunu da hatırlatalım.

ZoneAlarm > Firewall > Zones

'Firewall' kısmındayken 'Zones' bölümüne girin. Burada güvenlik zaafının oluşturmayacağını düşündüğünüz IP adreslerini ya da sitelerini girebilirsiniz. Aksi taktirde ZoneAlarm, ağdaki diğer bilgisayarlara erişiminizi ve diğer bilgisayarların sizin bilgisayarınıza erişimini engelleyebilir.

Alternatif Firewall yazılımları

* Comodo Firewall Pro Free

* McAfee VirusScan with Firewall 2008

* Online Armor

* PC Tools Firewall Plus 3

* Ashampoo FireWall Free

* AVG Anti-virus Plus

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

ben comodo firewall pro 'yu Kullanıyorum acaba güvende olurmuyum?

Elbette mitokondri, En iyisi Comodo!

Güvenlik duvarı deyince geçenlerde ilginç bir şey farkettim. Ashampoo Firewall ile AVG antivirüs birbiriyle uyumlu değiller. Aynı anda kullanmayın.
Özgür ZEYDAN

ben su an avastın son surumunu kullanıyorum ve gayet memnunum.acaba bu onerilen virüs programı daha mı iyi?

zone alarm bir anti virus degil, bilmeyen arkadaslar yanlis anlamasin.Bi guvenlik programi.Guvenlik duvariyla alakali,pc deki guvenlik trafigini kontrol eder.

ornegin, pc nin portlarinda asiri yuklenme olunca, ki bu pc e birinin girdigine isaret olabilir.zone alarm hemen duruma mudahale eder.

gercek anti virus programlarini tercih edin bence.

kaspersky,norton,trend micro,bit defender,nod32 gibi mesela...

Comodo Pro 3 daha gelişmiş özellikler var ve daha kaliteli, ayrıca ücretsiz. Zone Alarm Free tarihte kaldı, testlerde de hep sonlarda.(Pro sürümüne lafım yok)

C-O-M-O-D-O + AVIRA PE PREMIUM vazgeçilmezlerim bunlar. şu an ikisi de bayağıdır son testlerde birinci. kaspersky diyen kişilere kasp. kaç kere spyware uyarısı vermiş çok merak ettim. ben 1 yıla yakın kullandım bir kere olsun hop ne yapıyon sen demedi. hep 3. destek programlarla temizledim. kaspersky eski şaşalı günlerinden şu an çok uzakta.ilk 5 e giremiyor. hatta bazı kategorilerde ilk 10

arkadasımm kasper 2009 kullandınmıda konusuyon kasper 2009 la zone alarmı kurr bakgor guvenlıgı ayrıcaaa kasperrın 06 ve 07 surumlerındee spyboot secenegıı yoktuu 2009 yukledee gor

Bence virüs programlarının en önemli özelliği virüsü sildiğinde iz bırakmamasıdır. şimdi siz diyorsunuz avasttır ashampoo firewall avgmiş miş miş bunlar kayıt defterinde bi dosya sildiğinde sistemi çökertebilirler. Bence en iyisi kaspersky internet security 7.0 nortonda iyi ama cok kasıyor.

kaspersky i şu an için savunmak fanatizm den başka birşey değil. bağımsız test kuruluşlarının sonuçlarını incelerseniz neyi savunduğunuzu daha iyi kavrayabilirsiniz. (bkz. av-comparatives.org kaspersky sitesinde bile bu sitenin eski sonuçları mevcut 02/07 ) tabi isteyen istediğini kullanır.

kaspersky hakkında arkadaşların bazı yanlışlarından bahsedelim önce
1 -avcomparative.org daki testleri iyi incelediyseniz değişik faktörler ele alınarak incelenmiştir. virüs tanıma konusunda en başarılı iki yazılım avira ve kasperskydır. kasperskyın yeni versiyonunda proactive özelliği denen kayıtlı bi veri tabanı olmadan virüs tanıma becerisi olarak adlandırabileceğimiz özellik oldukça düşüktü. 8 versiyonuyla birlikte bu sorun ortardan kalktı ki av.comparatives de konu hakkında bid ek bilgi verildi ve değerlendirme sonucunu advanced olarak değiştirdi.
2) kasperskyın spy uyarısı verdiğini gören varmı sorusuna ben gördüm diye cevap veririm bir sebepten ötürü kabsperi deactive hale getirdikten sonra oldu bu ama spylar konusunda etkin bi başarı istiosanız kav değil kis kullanmanız lazım. zira kavda olmayan bir yığın ek koruma kiste bulunmakta. ayrıca kasperskyın 6 versiyonundan beri antispyware özelliği mevcuttur.
3) güvenlik duvarı konusunda versiyon 7 gerçekten sorunluydu ancak 8 versiyon belkide diğer güvenlik duvarlarını bile geride bırakmasını sağlıycak özellikler içeriyor. en önemlisi bir programı otomatik tanımlayıp üç farklı kategoriye koyuyor güvenilir,limitli, güvensiz güvensiz olarak gördüğü programın ağ erişimine hiç bir şekilde izin vermiyor. tabi siz ayarları değiştirmedikçe. tanımlama bilgisinde varolmayan programları ise kendiniz belirleyebiliyorsunuz. limitli kategorisi belkide güvenlik duvarı alanında bir ilk.
4) kaspersky nod32den sonra en az ram tüketen programdır. bilgisayarınız yavaşlatmaz. hele nortonla kıyaslanamaz bile:)

en iyi firewall Comodo dur hem kasmıyo

valla ben uzun zamandır nod32 kullanıyordum.yanında da kaspersky anti-hacker vardı.eset in güvenlik paketini kurdum bu aralar.hem hiç kasmıyor hem de güvenlik duvarı vs her şeyi içinde barındrıyor.kaspersk hakkında çok fazla yorum yapmak istemiyorm ama eset e göre çok ağır bi program. çok da başarılı bulmuyorm..

kotalı kullanıcılar comodo nuz varsa kotanızdaki artışı farkedersiniz herhalde . çok harcıyor kotayı

ben zone alarmdan şaşmam kaspersky eset avast bahane zone alarm şahane:)

Ben lisanslı norton internet security kullandım.Ama zone alarm internet security deki gibi rahat olamıyorsunuz.Kurun zone yi siz keyfınıze bakın virusmus hackermis vs.. derdiniz olmasın.

Zone alarm'ı kurdum ama internet explorer 8 ve mozilla firefox'u müthiş yavaşlattı. Mecburen Zone Alarm'ı kaldırdım.

Sen de yorum yaz