Zorla yüklenen Windows 10'a dava açtı!

Bir kadın, Windows 10'a kendi kendine yükselmeye çalışıp, yavaşlayan PC'si için açtığı davayı kazandı!

Zorla yüklenen Windows 10'a dava açtı!
Ücretsiz yükseltme fırsatı Temmuz'un sonunda bitiyor

Kaliforniya'da yaşayan bir kadın, Windows 10'a kendi kendine yükselmeye çalışan bilgisayarında çıkan sorunlar nedeniyle Microsoft'a dava açtı ve kazandı.

Sausalito, Kaliforniya'da yaşayan Teri Goldstein, bilgisayarının Windows 10'u yüklemeye çalıştığı güne kadar Windows 10 hakkında hiçbir şey duymadığını söylüyor. Otomatik güncellemenin bilgisayarı yükseltmeyi başaramadığı, bunun ardından PC'nin yavaşladığı, kilitlenmeye başladığı ve günlerce kullanılmaz hale geldiği söyleniyor.

Yaşadığı sorunlar üzerine Microsoft'un destek hattını arayan Goldstein, sorunu bu şekilde çözememiş ve Microsoft'u uğradığı zararlar ve yeni PC masrafı nedeniyle mahkemeye vermeye karar vermiş. Davada Microsoft'tan 10.000 dolar tazminat kazmasının ardından firma, bir itiraz hazırlasa da geçen ay bundan vazgeçmiş.

Bu davayla birlikte Microsoft, Windows 7/8.1'li bilgisayarları Windows 10'a yükseltmeye zorlamaktan dolayı belki de ilk davasını kaybetmiş oldu. Kullanıcıların isteği olmadan Windows 10'a geçen PC'ler daha önce de gündeme gelmişti. Mayıs ayında zorla yapılan bir güncelleme, bir Twitch kullanıcısının 9 saatlik canlı yayınını kesintiye uğratırken bundan bir hafta önce bir hava durumu spikeri, canlı yayında Windows 10'a yükseltme ekranıyla karşı karşıya kalmıştı.

Microsoft şu sıralar otomatik yükseltmeyi yapacağı günü kullanıcılara önceden bildiriyor. Kullanıcı güncellemeyi bu tarihe kadar iptal etmezse, güncelleme günü geldiğinde vazgeçmenin tek yolu, son kullanıcı sözleşmesini reddetmekten geçiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Aynısı bana da oldu. Kadını kutluyorum.

Neyse ki Ubuntu kullanıyorum, bu saçmalıklarla uğraşmakta zorunda olanlara sabır diliyorum.

ne güzel bir haber bu çok güzel olmuş

4. millenium faciası satmıyor çöp oldu...

Windows Me ile aynı kaderi paylaşan bir işletim sistemi Windows 10 (Windows 10 Wave 2 de geçerli). Windows 10 hem hatalı hem de diski ve işlemciyi % 100 kullanmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

Adamin laptop eski sen buna windows 10 yüklüyorsun tabiki o laptop calismaz bu adam garibansa nerden yani laptop alsin.windows kendi sonunu hazirliyor benim gözümde degeri olmayan marka .

çıkan uyarıda hayır istemiyorum var. ama karınca duası gibi olunca görünmüyor. evet yükle seçeneklerinin kolay erişebilirliği kadar hayır istemiyorum seçeneği de kolay erişilebilir olmak zorunda. ama gel görki durum hiçte öyle değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir