ZTE, hedefe ulaşacağından emin

ZTE, dokuz aylık tahminlerinde üç haneli kar artış beklentisini koruyor.

ZTE, hedefe ulaşacağından emin

Telekomünikasyon ekipmanları, ağ çözümleri ve mobil cihaz tedarikçisi ZTE, iş birimlerinde yakaladığı güçlü ivmenin devam etmesiyle, net karının 2014 yılının ilk dokuz ayında üç kat artış kaydetmesini hedefliyor. ZTE tarafından açıklanan verilere göre, borsada işlem gören şirketin hissedarlarına dağıtılabilir net karının, yılın ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 208.2 ile yüzde 244.5 arasında artarak 1.7 milyar CNY ile 1.9 milyar CNY aralığına ulaşması bekleniyor. ZTE, 2014 yılının ilk altı ayında net karını yüzde 263.9 artırarak 1.13 milyar CNY'e ulaştı. Aynı dönemde ZTE'nin hisse başına geliri 0.33 CNY olurken, gelirler de 37.7 milyar CNY'e yükseldi.

ZTE'nin 2014'ün ilk 9 aylık finansal performans beklentisi, yılın ilk altı ayında ağ sözleşmelerinden elde edilen gelirlerin güçlenmesi ve Çin'de 4G şebekelerine tüketicilerin yaptığı yatırımların desteğiyle sözleşme karlılığında süregelen iyileşmelere bağlı. ZTE, ağ yönlendiricileri ve çip gibi önemli stratejik ürünlerine yaptığı yatırımların meyvelerini toplarken, yılın ilk dokuz ayında yıllık bazda gelirlerinde elde edeceği artışta daha etkin kur yönetiminin de etkili olacağını öngörüyor.

ZTE, çok büyük ölçekli 4G ağlarının kurulumuna yaptığı yatırımlarla 2014'ün ilk yarısında Çin'deki cep telefonu operatörlerinden elde ettiği işletme gelirinde hızlı bir büyüme kaydettiğini açıkladı. Şirket, daha yüksek karlılığa sahip ağ sözleşmeleriyle çalışma stratejisine bağlı kalması sonucunda brüt kar marjında da önemli bir iyileşme yaşadı. ZTE'nin operasyonel nakit akışı da son 10 yıllık dönemde ilk kez 2014'ün ilk altı ayında artıya döndü. İç pazarda telefon terminallerinden elde ettiği işletme geliri ise ilk altı aylık dönemde geriledi.

ZTE, yılın ilk altı ayında Çin pazarında 19.26 milyar CNY gelir elde ederken dış pazarlardan elde ettiği gelir 18.44 milyar CNY oldu. ZTE'nin iç pazardaki geliri toplam işletme gelirinin yüzde 51.1'ini oluşturuyor. 4G şebekelerinin yaygın bir şekilde kurulmaya başlamasıyla fırsatları değerlendirmek isteyen ZTE, mobil internet ve bulut bilişim gibi gelişmekte olan yeni alanlarda ticari faaliyetlerini ilerletmeyi hedefliyor. ZTE'nin ilk altı aylık finansal performans ürün bazında incelendiğinde, cep telefonu şebekelerinden 21.84 milyar CNY faaliyet geliri elde edildiği görülüyor. ZTE'nin telefon terminallerinden elde ettiği işletme geliri 10.41 milyar CNY olurken, telekomünikasyon yazılım sistemleri, servisleri ve diğer ürünlerden elde ettiği işletme geliri 5.46 milyar CNY olarak gerçekleşti.

2014'ün ikinci yarısına bakıldığında, yenilikçi güçlerin geleneksel kurum ve iş modellerini süratle değiştirmesiyle birlikte geleneksel telekomünikasyon sektöründe hem fırsatların hem de zorlukların olacağı öngörülüyor. Cep telefonu operatörlerinin şebekeleri konusunda, telekomünikasyon sektörü, özellikle Çin'de 4G lisanslarının verilmesi ve TD-LTE/LTE FDD hibrit şebekenin test sürecinin onaylanmasıyla birlikte tüm dünyada 4G şebekelerinin daha yaygın bir şekilde kurulması sonucunda yeni bir yatırım döngüsüyle karşı karşıya kalacak. ZTE, 2014'ün ikinci yarısında "inovasyon ve ürün odaklı" temel iş felsefesine uygun olarak kaynaklarını stratejik olarak entegre edeceğini belirterek, cep telefonu operatörlerinin ürünlerine, kamu sektörü ile özel ICT ve cep telefonu iş birimlerinin dikey entegrasyonunu güçlendirmeye odaklanmayı sürdüreceklerini açıkladı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış.

ZTE nubia z7 memnuniyetle almak istiyorum,fakat çin'de var.

Sen de yorum yaz