ZTE'nin 8 çekirdekli cebi Apache geliyor!

Dünyanın ilk 8 çekirdekli cep telefonu geliyor; hem de hiç beklemediğimiz bir yerden...

  • Zeynel A. Öztürk
ZTE'nin 8 çekirdekli cebi Apache geliyor!

Mobil teknoloji o kadar hızlı evrimleşiyor ki, sonunda sekiz çekirdekli ceplerden de bahsetmeye başladık. Çinli bir web sitesinin iddiasına göre cep üreticisi ZTE, Apache adında 8 çekirdekli bir cep üzerinde çalışıyor.

China Times'ın haberine göre ZTE, MediaTek ile bir araya gelerek ZTE Apache adını taşıyan, deyim yerindeyse bir "çekirdek canavarı" meydana getirecek. Bu işlemciler, telefonun full HD ekranı, 13MP'lik kamerası ve 4G bağlantısı ile bir araya gelerek inanması güç bir cihaz ortaya koyacak.

Geçtiğimiz günlerde Samsung'un da sekiz çekirdekli cep işine önümüzdeki sene girişebileceği iddiaları ortaya atılmıştı. ZTE hakkındaki bu rapor doğru ise şirket, Samsung'dan önce de davranabilir. Ancak China Times'ın iddialarının her zaman gerçeğe dönüşmediğini hatırlamakta da fayda var.

MWC 2013 ve CES 2013, 8 çekirdekli cepler hakkında biraz olsun merakımızın yatışmasına vesile olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Ekran işlemci ve ağ geliştirmeleri yerine artık biraz da pil geliştirmeye çalışsanız???

üzgünüz samsung çinlileri geçemedin

gereksiz o telefon yaptıgı her seyi 2 cekirdekli bir telefonda yapar hemde sarjı iyi gider.

4 çekirdekten fazlası gereksiz. Telefon tasarım ve bataryalara önem verseler daha iyi olacak

ben tek çekirdek 5 mp 4inç telefona razıyım yeterki batarya uzun gitsin ömrüm çürüdü hergün şarj etmekten

evet pil teknolojisi hala yerinde sayıyor

ismi kötü :) ayrıca pili 5000 mah olmalı

pil isterük

Dört çekirdek cortex-A15 mimarisini temel alıyor.Yani üstün performansa yönelik çekirdekler bunlar. Oyun gibi ağır işlemlerde bu çekirdekler görev alacak. Diğer dördü cortex-A7 mimarisini temel alacakki bu güç tüketimini minimuma indirmek için. Tegra üçte nasıl 4çekirdek +1ninja çekirdek varsa buda onun gibi çalışacak ve düşük işlem gücünde bu çekirdekler kullanılıp pilden tasarruf sağlanacak. Yeni nesil exynos işlemcilerde de bu teknoloji kullanılacak. ZTE duyuruyu erken yaptı sadece bu. Ayrıca bu işlemcileri çıkması -arz-talep sıkıntısı sebebiyle- 2014 yılına yakın olacaktır büyük ihtimalle. Burda a7 olan dört çekirdekten çok a15 olan 4 dört çekirdek önemli. Eğer onların mimarisi üzerinde güzel bir geliştirme yapamazlarsa samsungun a15 mimarili exynos işlemcilerini yada qualcommun işlemcilerini performans olarak geçebileceğini sanmıyorum. Erdem552

Mtk reis herşeyimiz

Sen de yorum yaz