Zuckerberg: "Bırakmayı Planlamıyorum"

Facebook CEO'su verdiği röportajda eleştirilere karşı kararlı bir tavır sergiledi

Zuckerberg: "Bırakmayı Planlamıyorum"

Facebook yine oldukça olaylı günler yaşıyor ve bir kez daha medya Facebook'un üst seviye yetkilileri televizyonlarda açıklamalar yapıyor. Bu seferki açıklama ise Sheyrl Sandberg yerine CEO Mark Zuckerberg'ten geldi ve ünlü işadamının CNN Business'a verdiği röportajda takındığı tavır, Cambridge Analytica skandalı sonrasında verdiği röportajlardaki endişeli havadan oldukça farklıydı.

Zuckerberg, önceki röportajlarında olduğu gibi Facebook'a dair iddialara direkt olarak değinmese de Facebook'un kişisel verileri değerlendirme şekline yönelik eleştirileri "yanlış söylemler" olarak niteledi. Zuckerberg, konuşmasında: "Bu raporların doğruluğu benim için net değil" ifadesini kullandı.

Bunun yanında Facebook şirketinin lideri konumundan ayrılmamakta kararlı bir görünüm çizen Zuckerberg'e şirketinin Baş Operasyon Yöneticisi Sandberg ise "Umarım kendisiyle önümüzdeki on yıllar boyunca birlikte çalışırız." sözleriyle destek vermişti. Bundan ayrı olarak TechCrunch'a ait bir raporda şirketin dış ilişkiler politikasının başında bulunan Eliot Schrage ise; Facebook'un rekabet pazarında müşterilerinin rakipleri hakkında olumsuz söylentiler yayarak tepki toplayan Definers isimli PR şirketi ile anlaşmasının olumsuz sonuçlarını ve tüm sorumluluğu üstlendiği söyleniyor.

Schrage'nin açıklamasının devamı ise şu şekilde:

"Definers ve benzeri firmalar ile yapılan anlaşmayı biliyordum ve onaylamıştım. Onların yetki alanının genişletilmesi kararından haberdar olmam gerekirdi. Geçtiğimiz yıllar boyunca bünyemizdeki ekiplerin bir proje hakkında yaşadıkları sıkıntıları raporlamalarına dayanan bir çalışma sistemi inşa ettim ancak bu sistem başarısız oldu. Beklentileri karşılayamadığım için üzgünüm. Buradaki başarısızlığım dolayısıyla pişmanım."

Söz konusu açıklamada "Definers'a benzer diğer firmaların" hangi şirketler olduğu ve bu şirketlerin görevleri açıklanmadı ancak Sandberg ayrıca "bu şirketlerin çalışmalarına ait materyallerin kendisine sunulduğunu ve Definers'a gönderme yapılan maillere ulaşıldığını" belirtti.

Facebook ise açıklamayı kendi sitesinde yayınladı.

CNN'in konu ile ilgili Tweet'i ise şu şekilde:

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz