ZX Spectrum'daki bilmece 33 yol sonra çözüldü

Efsanevi oyun PC'si ZX Spectrum'un kullanım kılavuzundaki "bilmece" nihayet çözüldü!

  • Cem Şancı
Spectrum ZX'in 33 yılık bilmecesine cevap bulundu

1982 yılında ortaya çıkan ve evlerin salonlarında, televizyona bağlanılarak kullanılan, oyun ve ders bilgisayarı olarak lanse edilen Spectrum ZX'in kullanım kılavuzunda yer alan bir problem ancak 33 sene sonra çözülebildi.

Spectrum ZX, kullanıcıların programlama yapmasına izin veriyordu ve bu sayede, bilgisayar üzerinde bulunan minik hoparlörden bip sesleri almak mümkün oluyordu. Programlama sayesinde, farklı notaları küçük bip seslerine dönüştürebilen kullanıcılar için kullanım kılavuzunda bir de örnek bulunuyordu. Cenaze marşının nasıl kodlanacağını gösteren kılavuzda, örnek olarak marşın küçük bir kısmı kodlanmıştı ancak dileyenlerin tüm marşı bilgisayara çaldırabileceği söylenmişti. 

Ne var ki, cenaze marşı aynı anda birçok notanın çalınmasını gerektiren bir melodiye sahipken Spectrum ZX'in hoparlörü her defasında sadece bir nota verebiliyordu. Üstelik marşın tümünü kodlamak da mümkün değildi çünkü tüm marşın büyüklüğü cihazın hafızasına yetmiyordu.

33 yıl sonra bir tekonoloji müzesinin çalışanları, "beep" ismi verilen bu bilmeceye cevap buldular.

Piyasada sağlam kalmış Spectrum ZX'leri bulup toplayan görevliler, modern teknolojinin yardımıyla bu bilgisayarları birbirine bağlayarak senkronize çalışacak hale getirdiler ve yazdıkları marş programının her bir parçasını farklı bir bilgisayara yükleyerek bunları aynı anda çalmalarını sağlayabildiler. Sonuçta, 33 yıl önce Spectrum ZX bilgisayarının, kullanıcılarına yönelttiği bir bilmece daha, bir kaç bilgisayar bir araya gelerek çözülmüş de olsa, nihayet çözüldü!

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

hehehe dik koyun üstüne oturun ne diyelim artık :D

33 yıl sonra o aleti kullanan kalmismidir diye sormazlar mı adama

Efsanevi oyun PC si demissiniz ama spectrum PC değildi, yalnızca computer di sanki?

@07 Mayıs 2015 22:26 Sen biraz terim sözlüklerini gez bence. PC ne demektir açıklamasını arama motoruna yazarak başlayabilirisn :)

@07 Mayıs 2015 22:26 kıt zeka pc açılımı personel computer demek...

@07 Mayıs 2015 22:26 PC'nin açılımı personal computer olduğu için olabilir mi?

@07 Mayıs 2015 22:26 PC - Personel Computer yani kişisel bilgisayar. Siz diyorsunuz ki Spectrum kişisel bilgisayar değildi bilgisayardı. Mantıksız ...

Ne kadar kompleksli adam var bu memlette . Allah ruhsağlıgı versin . İyi ki bir hata gördünüz . Vurun abalıya . İlk taşı günahsız olanınız atsın .

hehehehhe paralel processing

Yav, bu işi yapan adamlar, adı üstünde teknoloji MÜZEsi çalışanları. Yok kullanan kaldı mı diye amma geyik yapmışlar geyikler.... İyi ki bu zihniyet devlet yönetmiyor. Yoksa şimdikinden de beter olurduk...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play