Sabit disk olarak HDD seçenlere özel 7 adım!

HDD satın alacaklara 7 özel adım!

SSD'lere rağmen depolama alanı olarak HDD'den vazgeçemiyorsanız, bu rehbere mutlaka göz atın!

Bilgisayarın en önemli bileşenlerinden birini de kuşkusuz ki sabit diskler oluşturuyor. Her ne kadar artık sabit disk olarak sunduğu performans ve sessiz çalışması nedeniyle SSD tercih edilmeye başlansa da, HDD yerini kaybetmedi. SSD'lerin sahip olduğu yüksek fiyatlardan dolayı HDD kullanımı kullanıcılara halen daha mantıklı geliyor. Özellikle masaüstü bilgisayar kullanıcıları arasında SSD'ye terfi edenlerin büyük kısmı hem SSD hem HDD ile birlikte çalışıyor. Windows ve sık kullanılan programları SSD üzerinden çalıştıran kullanıcılar HDD'yi ise müzik, film ve diğer dokümanlarını yedekleyebilecekleri depolama alanı olarak kullanıyorlar. HDD'ler arasında TB'larca veriyi depolayabilen modelleri SSD'lerle kıyasladığımızda gayet makul fiyatlara bulabildiğimizi düşününce, tercih sebebi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Peki, yeni bir HDD satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Kapasite ve RPM'den fazlası var...

Peki, neden HDD?

Her ne kadar SSD'ler pek çok konuda HDD'leri geride bırakmayı başarsalar da, yıllardır özellikle masaüstü bilgisayar kullanıcıları olarak HDD'lerden vazgeçemedik, kolay kolay vazgeçebilecek gibi de görünmüyoruz doğrusu. Zira yüksek kapasite seçenekleri nedeniyle depolama ve yedekleme ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayan HDD'ler, SSD'lerle kıyaslandığında oldukça cüzi miktardaki fiyatlarıyla da dikkat çekiyorlar. Neredeyse diğer tüm kriterlerde SSD'lerin gerisinden gelen HDD'leri kendi içlerinde kıyaslayacak olursak, yüksek performans alabilmek için seçim aşamasında dikkat edilmesi gereken pek çok noktanın olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde istediğiniz ölçüde kapasiteye sahip, hızlı veya daha sessiz bir HDD sahibi olabilirsiniz. Bu noktalara geçmeden önce eğer dahili değil de harici bir HDD satın almayı düşünüyorsanız, bahsedeceğimiz adımların bu ürün gamı için de geçerli olacağını söylemeliyiz.

Disk tipi ve boyut ne olmalı?

Farklı boyutlarda disk tipleri bulunuyor. 3.5 ve 2.5 inçlik modellerden 3.5 inçlik olanlar masaüstü bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilirken, 2.5 inçlik modeller ince boyutları nedeniyle dizüstü bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. O nedenle eğer masaüstü bilgisayarınız için bir sabit disk arıyorsanız bakmanız gereken kategori 3.5 inçlik sabit diskler. Bu noktada dilerseniz NAS, yani Network Attached Storage desteği sunan sabit diskler de bulabilirsiniz. Bu sayede satın aldığınız dahili HDD'yi ağınıza bağlayabilir ve dosyalarınıza internet üzerinden istediğiniz an istediğiniz yerden erişebilirsiniz.

Ne kadar kapasite gerekiyor?

HDD satın almadan önce elbette karara varmanız gereken ilk konu kapasite olacaktır. Piyasada 4 TB diskler bulabilmeniz mümkün durumda. Elbette kapasiteyle birlikte fiyat da doğru orantılı olarak yükseliyor. Bu nedenle "olmuşken en iyisi olsun" mantığını bir kenara bırakıp, ihtiyacınız neyse onu almanız daha iyi olacaktır. Tabii ki büyük kapasiteli bir disk alıp gelecek yıllara yatırım yapmak da isteyebilirsiniz. Burada karar tamamen sizin... Ancak size yardımcı olabilmesi adına bu konuyla ilgili birkaç tavsiyede bulunacak olursak, eğer bilgisayarınızı yalnızca sıradan bir şekilde kullanıyor, sadece internete girip film ve oyun gibi yüksek boyutlu dosyalardan uzak duruyorsanız, size 160 GB disk alanı bile yetebilir. Eğer ortalama bir kullanıcıysanız ve ara sıra oyun oynamayı seviyorsanız 500 GB ila 1 TB arası disklere yönelebilirsiniz. Film ve müzik arşivi yapan ve hardcore oyun oynayanlara ise tavsiyemiz 3 veya 4 TB'lık disk almaları yönünde olacaktır.

Hangi arabirimi tercih etmeli?

Eski masaüstü kullanıcıların yakından tanıdıkları IDE'li sabit disk modelleri piyasada hala bulunabilse de artık pek kullanılmıyor. IDE'leri bitiren SATA'lar bile kendi içinde sınıf atladı ve artık yeni standartlarıyla daha yüksek performans vadediyorlar. SATA II'lerden SATA III'lere terfi eden HDD'ler yeni arabirimle 6 Gbps standardı benimsiyorlar. Elbette yeni nesil HDD'ler eski standartlara da uyum gösteriyorlar. Yani SATA II arabirimini kullanan bir anakartınız varsa ve satın aldığınız HDD SATA III arabirimiyle çalışıyorsa bile –veya tam tersi durumda- sabit diskiniz çalışacaktır. Ancak bu durumda sabit diskinizden SATA II performansı alacağınızı söylememiz gerekli. Eğer SATA III standartlarının nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız hem anakartınızdaki portun hem de HDD'nizin SATA III olması gerekmekte. Bunun için HDD seçimi yapmadan önce anakartınızı kontrol etmelisiniz.

Performans veya sessizlik...

HDD'lerin performansını yakından ilgilendiren değer RPM ile ifade ediliyor. Diskin dönüş hızını temsil eden RPM, en bilinen değerleriyle 5400 ve 7200 olarak karşımıza çıkıyor. Piyasada daha yüksek hızlarda sabit diskler de görebilmek mümkün. Tam 10000 RPM'lik SATA arabirimini kullanan HDD'lerin yanı sıra daha çok sunucular için kullanılan tam 15000 RPM'e sahip SAS arabirimli HDD'ler de piyasada mevcut. Ancak yükselen RPM değeriyle birlikte fiyatın da bir hayli arttığını söylememiz gerekli. Bu nedenle daha uygun fiyatlı seçenekler olan 7200 ve 5400 RPM'lik modeller arasından seçim yapmanızı öneririz. Yüksek hızlı veri transferi isteyen kullanıcılar 7200 RPM'li modelleri tercih edebilirler. Ancak dönüş hızının sese katkı sağladığını da unutmamak gerek. Ne kadar hızlı dönüş hızı o kadar yüksek ses... Eğer 5400 RPM'lik bir diski seçerseniz, 7200 RPM'e göre daha sessiz çalışan bir sabit disk sahibi olabilirsiniz. Seçim sizin...

Ön belleği geniş tutun

Son olarak HDD seçiminde değinebileceğimiz nokta ise ön bellek değeri. Sabit disk seçiminde pek çok kullanıcı tarafından dikkat edilmeyen, önemsiz bir ayrıntıymış gibi görülen bu değer, aslında performansa katkıda bulunma konusunda oldukça önemli. HDD üzerinden ulaştığınız her bir verinin size ulaşmadan önce ön belleğe uğradığını düşünürseniz, bu hanenin ne kadar geniş olursa o kadar çok veriyi alabileceğini ve o denli transfer hızı sağlayacağından emin olabilirsiniz. Piyasada 8, 16, 32 ve 64 MB ön bellek değerine sahip HDD'ler bulunuyor. 64 MB'lık modellerin alt modellere göre fiyat farkı çok yüksek değil. O nedenle HDD seçimi yaparken 64 MB ön belleğe sahip olanlar arasından tercih yapmanız yararınıza olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Yakın zamanda sdd'ye terfiye ettim ve çok memnunum, eskiden bilgisayarım açılınca kendine gelmesi dakikalar sürerdi şimdi sata II hızında yeniden başlattığımda 35 saniyede facebook karşımda :)

windows 7 yi hdd ile açması 45 sn iken ssd ile 15 sn. Bir de açmak istenilen oyunu ssd ye kurduğunuzu düşünün.

windows 7 yi hdd ile açması 45 sn iken ssd ile 15 sn. Bir de açmak istenilen oyunu ssd ye kurduğunuzu düşünün.

ssd'den vazgeçemiyorum.

@19 Eyl 2013 09:39 kimse vaz geçemez ama 128 gb fiyatları bile 300 küsür tl el insaf bir düşmedi fiyatı

hdd 7200 rpm notebookta ideal. ssd lerin kapasitesi hala çok düşük

ssd pek denemedim daha ama kesinlikle maxtor veya samsung almayın.

Harddiskte marka olarak kesinlikle seagate marka almayın

Sdd kullanıp hızını görseniz, 7200rpm Hdd yi hesap makinenize takarsınız ancak...

@20 Eyl 2013 21:53 Anakartınız SATA II değil de SATA III destekli olmak kaydıyla... Yoksa benim gibi yarı hızında kullanırsınız.

16 gb flash disk alıyorsunuz birsey oluyor ve aniden bozuluyor.fakat normal hdd bozulduğunda arkasındaki kart yanıyor gene değiştirip içindeki verileri kurtarabiliyoruz bence hdd daha güvenli

Tüm teknoloji sitelerinde hdd alabilirsiniz gibi haberler yapılmış. 1-2 sene daha durumu idare etmek için yapılmış bir reklam sanırım. ssd ler ezdi geçti hddleri. 1tb hdd alacağınıza 128gb ssd alın ondan on kat daha iyi karar yapmış olursunuz. Tamam ama hdd lerin de satılması gerek diyorsanız onları da çinliler filan kullansın. Niye eski teknolojinin faturasını biz ödeyelim.

@22 Eyl 2013 21:29 Bana en az 2 TB yer lazim. Tanesi 1200 TL den 2 tane 1 TB SSD alivereceksen bana neden olmasin! :D

usb 3.0 hız dışında (abartılıcak bir hızıda yok) özellik olmadığı için bence hddyiz çünkü ssd usb 2.0 kullanmanın anlamı yok.

@23 Eyl 2013 20:52 HDD için hız farkı da yok. Sata3'ün vaadettiği hızlara klasik bir HDD ile ulaşamazsın.

Sabit disk alacaklara tavsiye.... Almayın...

@26 Eyl 2013 16:48 Ne yapmamizi tavsiye edersin. 1 TB SSD 1200 TL. Hepimize birer tane alacaksan baska tabii. :D

laptop kullanıcıları için tavsiye; c:yi ssd yapmaları (min 120gb) d:yi de hdd kullanmaları (min 500gb) laptop kullanıcıları dvdrom kısmını çıkararak hdd takabilirler bunun içinaparatlar mevcut veya sadece hddyi ssd ile içinden değiştirerek, usb 3 bağlantısı kullanarak external hdde veya sadece kutu alarak mevcut hddlerini kullanmaya devam edebilirler.

Şad alacak arkadaşlar iki gün sonra ssd de yer kalmayınca ne yapacaklar merak ediyorum ssd hız bakımından fark acsada kapasite açısından hdd leri biraz zor geçerler suan piyasada 1tb ssd 1500tl e buna verecek olan varsa saygi duyarım ama bu parayla 4 tb hdd alırım....

HDD kadar rezil bir disk türü görmedim. En ufak darbede bile çalışmamaya başlıyorlar. SSD CANDIR!

Sen de yorum yaz