DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi

DSLR satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

DSLR fotoğraf makinesi almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için açıklıyoruz.

DSLR olarak adlandırılan modellerin artık kompakt gövdeler içinde sunulmaya başlamasıyla ve farklı özellikler kazanmasıyla birlikte fotoğrafçılığa olan ilgi de haliyle artış gösterdi. Halihazırda fotoğraf çekmekten keyif alanların yanı sıra fotoğrafa ilgi duyan (Instagram dışında) ancak bir şekilde hep uzak kalmış olan kullanıcıları da fotoğrafçılığa ısıtan DSLR makineler, sadece deklanşöre basıp fotoğraf çekmek yerine enstantane, ISO ve diyafram kavramlarıyla yoğrulmak isteyenlere hitap ediyor. Bunun yanı sıra kolay çekim teknikleri ile amatörler tarafından da tercih edilebilecek yapıda olan DSLR'ler, fotoğraf konusunda zamanla ustalaşmak için ideal. Zira şimdilerde en üst seviyedeki profesyonel modeller bile kendi içinde pek çok kategori bulunduruyor. Artık kompakt boyutlarda DSLR'lar ve Micro Four Thirds (4/3) adını verdiğimiz yeni bir kategori var. Bu kategori fiyatları itibariyle de uygun olmasıyla fotoğrafa ısınmak için iyi bir fırsat veriyor. Ancak DSLR fotoğraf makinesi satın almak için pek çok kriter bulunuyor. Özellikle bu işe yeni başlayanlardansanız bazı kavramlara aşina olmalı ve satın alacağınız makineyi temelde bunlara göre değerlendirmeniz gerekli.

Ne tür çekim yapacaksınız?

Az önce de söylediğimiz gibi DSLR fotoğraf makineleri içinde pek çok kategori bulunuyor. Ancak bunları hesaba katmasak bile piyasada halihazırda giriş, orta ve üst seviye kullanımlara yönelik profesyonel makineler sizleri bekliyor olacak. O nedenle kavram karmaşalarına girmeden önce ilk etapta ne çekmek istediğinize karar vermeniz ve buna göre bir makine arayışına girmeniz en doğrusu. Eğer profesyonel çekimler yapmak istemiyor ve sadece anı görüntülemek istiyorsanız bakmanız gereken kategori kompakt fotoğraf makineleri olacaktır. Aksi halde bir sonraki adımda yer verdiğimiz kategoriler arasından seçim yapabilirsiniz.

Seviyenizi belirleyin

Giriş seviyesi değiştirilebilir lensli kamera

Kompakt fotoğraf makinesinden daha iyi kalitede fotoğraflar çekebilen ve daha hızlı işlem gücüne sahip bir fotoğraf makinesi arıyorsanız giriş seviyesi değiştirilebilir lensli kameralar sizin için uygun kategori olabilir. Kompakt fotoğraf makineleri kadar küçük boyutlara sahip olan bu cihazlar, değiştirilebilir lenslerinin yanı sıra otomatik ve manuel fonksiyonları bir arada kullanmasıyla da dikkat çekiyor. Fotoğraf kalitesiyle giriş seviyesi DSLR'la karşılaştırılabilir ölçüde olan bu cihazları, video kalitesiyle de beğenmeniz mümkün.

Giriş seviyesi DSLR

Yine bir önceki kategoride olduğu gibi kompakt fotoğraf makinelerine oranla hız ve kalite anlamında daha iyi durumda olan bir fotoğraf makinesi arayanların bakabileceği bir kategori olan giriş seviyesi DSLR'lar, aynı zamanda optik vizör kullanarak çekim yapmak isteyenler için de ideal. Bu tür makineler diğerlerine oranla daha büyük yapıda olmalarının yanında APS-C sensör ile değiştirilebilir lensleriyle dikkat çeken modellere sahip. Yine manüel ve otomatik modlarıyla çekim imkanı sunan bu cihazlar, fotoğraf kalitesiyle bir üst kategoriye göre daha başarılı sonuçlar üretebiliyorlar. Ancak video kalitesi konusunda markadan markaya farklılık gösterdiğini de söyleyelim.

Orta seviye değiştirilebilir lensli kamera

Fotoğraf ve video çekimi yapmaktan keyif alan ancak mütevazı bir makine arayan kullanıcılar tarafından tercih edilebileceklerin bakabileceği bu kategori, lens ve ayarlara boğulmak isteyen kullanıcıların beklentilerini karşılayacak türde modeller içeriyor. Orta seviye DSLR fotoğraf makineleriyle kıyaslanabilir fotoğraf kalitesi sunan bu makineler, fotoğraf konusunda profesyonelleşmek isteyenler için iyi bir adım olabilir.

Orta seviye DSLR

Fotoğraf konusunda tecrübesi bulunan kullanıcıların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek ürünlere ev sahipliği yapan bu kategori, hız ve kalite açısından olduğu kadar bütçe anlamında da önceki kategorilere göre fark gösteriyor. Manüel kullanım için tasarlanmış modelleri, nispeten büyük APS-C veya Full-Frame sensörleri ile TTL optik vizörleri ile dikkat çeken bu cihazlar, iddialı fotoğraf kalitesi sunuyorlar. Bu makineleri hareketli sahneleri fotoğraflamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Profesyonel DSLR

Büyük gövdeleri ve yüksek fiyatlarıyla dikkat çeken bu cihazlar, sağlamlık ve dayanıklılık özellikleriyle öne çıkarken, aynı zamanda tamamen ayarlanabilir olmalarıyla da profesyonellere hitap ediyorlar. Yüksek performans beklentisi içinde olan kullanıcılar tarafından tercih edilen profesyonel DSLR'ler, fotoğraf kalitesinin yanında video kayıt ihtiyaçlarını da tam olarak karşılıyor.

Ne kadar bütçeniz var?

Herhangi bir kategoriye dahil olmadan önce elbette ilk bakmanız gereken nokta ayırabileceğiniz bütçe seviyesi olacaktır. Zira piyasada geniş fiyat aralığında ürünler bulabilmeniz mümkün. Ayrıca işiniz DSLR fotoğraf makinesi aldıktan sonra da bitmiyor. Fotoğraf makinesini satın aldıktan sonra ona uygun aksesuarları da toplamanız gerekiyor. Taşıma çantası ile hafıza kartı ilk sırada yer alan aksesuarlar olsa da, onu takip edenler arasında filtre, tripot, flaş, pil ve hatta bazen sualtı kılıfı da geliyor. Yüksek modellerde özellikle lens fiyatlarıyla el yakan DSLR'lar, sadece gövde fiyatlarıyla da bütçe yorabiliyorlar. Piyasada 1.000 TL civarında DSLR bulabileceğiniz gibi 9.000 TL'lik ve hatta bunun çok üstü modellere de rastlayabiliyorsunuz.

Çözünürlük sorunu...

Her ne kadar fotoğraf makinesi seçiminde çözünürlük önem taşısa da, daha fazlası fotoğrafın kalitesini belirlemede büyük etki yaratan algılayıcıda gizlidir. Algılayıcı ne kadar büyükse ve ne kadar ciddi bir teknoloji içeriyorsa o denli iyi sonuçların alınabildiğini söyleyelim. Ayrıca elbette objektifin de önemi büyük. Kalitesiz bir objektifin renk kayıpları ve keskin olmayan hatlar oluşturacağını unutmamakta fayda var. Özellikle DSLR sınıfının çoğu zaman vazgeçilmez olmasının sebebini de bu unsur oluşturuyor. Konuya dönecek olursak, gerçeğe en yakın ve doğal fotoğraflar çekebilmek adına yapılan yatırımı hak eden DSLR'de de, kompakt fotoğraf makinelerinde de çözünürlük ne kadar yüksekse o kadar iyi fotoğraf çekilebileceğine ilişkin bilgi pek doğru değil. Çözünürlük en azından iyi fotoğrafa ulaşmada tek başına yeterli değil. Aksi halde yüksek çözünürlüklü kameralara sahip akıllı telefonların bu denli yaygın olduğu bir ortamda, fotoğraf makinelerinin büyük kayıp vermesi gerekirdi. Ancak çözünürlükle ilgili size şu tavsiyeyi verebiliriz: Fotoğraf makinesi satın alırken optik çözünürlüğü göz önünde bulundurmanız daha iyi olacaktır.

Optik zoom mu, dijital zoom mu?

Optik zoom ve dijital zoom olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkan zoom konusu, özellikle dijital zoom değeriyle aslında büyük bir kandırmacadan ibaret. Temelde fotoğrafın kalitesini bozan bir etken olan dijital zoom, fotoğrafın kalitesini bozmak uğruna görüntüye daha fazla yakınlaşma imkanı sağlar. Farklı bir deyişle görüntüde yer alan karelerin çözünürlüğünü değiştirmeden büyütülmesini sağlayan dijital zoom değerini, bu sebeple satın alma aşamasında çok fazla ciddiye almamanız iyi olacaktır. Zoom konusunda dikkat etmeniz gereken değer optik zoom olmalı. Zira optik zoom değeri yükseldikçe satın almayı düşündüğünüz fotoğraf makinesinin fiyatı da doğru orantılı olarak yükselecektir. Diğer yandan bu değer makinenin gerçek yakınlaştırma değeri için önem taşımaktadır. Misal 3x optik zoom'lu bir cihaz aldığınızda, 30 metre mesafedeki bir objeye zoom yaptığınızda 10 metre mesafeye kadar yakınlaşabiliyorsunuz ve bu sırada bir görüntü kaybıyla karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca yüksek zoom değerine sahip DSLR satın almayı düşünüyorsanız mutlaka aksesuar olarak tripot almayı da unutmayın.

ISO her zaman önemli

Kısaca optik algılayıcının ışığa duyarlılığı olarak tanımlanabilen ISO, yüksek kalitede fotoğraflar çekebilmek için oldukça önemli bir kavram olarak DSLR satın alma aşamasında karşımıza çıkan bir diğer nokta. Işığın yetersiz olduğu koşullarda da fotoğraf çekebilen DSLR'lar, ISO değerini yükselttiğinizde almak istediğiniz kareyi size verebiliyor. Ancak yüksek kalitede fotoğraflar çekebilmek için ISO konusunda başarılı bir fotoğraf makinesi tercih etmeniz gerekiyor. Zira ISO'yu yükselttiğinizde görüntü kalitesi düşebiliyor, fotoğraflarınızda kumlama efekti belirebiliyor. DSLR'lar bu konuda başarı gösteren yegane platformdur. Ancak elbette farklı modeller ve farklı fiyat seçenekleri dolayısıyla yine de beklentinizi karşılamayan modellere rastlayabilirsiniz. Bu nedenle cihazı satın almadan önce mutlaka ISO başarımını yakından incelemeniz gerekiyor.

Diyafram ve odak uzaklığı

Fotoğraf makinelerinde diyafram olarak tabir edilen kavrama da en az ISO kadar dikkat edilmesi gerekiyor. f değeri ile ifade edilen diyafram değeri, makinenin yine düşük ışık koşullarında iyi fotoğraflar üretebilmesini sağlamaktadır. f değeri ne kadar düşükse, objektif içeri daha fazla ışık alarak sizi ISO'yu yükseltme mecburiyetinde bırakmıyor. Böylece düşük ışık koşullarında ISO'yu açarak fotoğraf kalitenizin düşme ihtimaliyle karşılaşmıyorsunuz. O nedenle diyaframı düşük cihazlara yönelmeniz düşük ışık koşullarındaki çekim performansınızı arttıracaktır.

Diyaframın yanı sıra bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise elbette odak uzaklığı konusu. Odak uzaklığı kadrajın ne kadar genişlikte bir alanı kapsayacağını ortaya koymaktadır ve odak uzaklığı değeri kapsama alanıyla ters orantılıdır. Yani odak uzaklığı arttıkça görüş açısı azalır, odak uzaklığı azaldıkça görüş açısı artar. DSLR satın alma aşamasında hangi odak uzaklığını tercih etmeniz konusunda karar vermeniz gerekiyor. Nasıl bir kadrajdan bakmak istiyorsanız piyasada ona uygun bir model bulmanız mümkün durumda. Odak uzaklığına ilişkin şöyle bir sınıflandırma yapılmış durumda:

Ultra ultra geniş açı: 12 – 16 mm
Ultra geniş açı: 17 – 21 mm
Geniş açı: 24 – 35 mm
Standart: 44 – 58 mm
Kısa Tele: 58 – 135 mm
Tele: 135 – 300 mm
Süper Tele: 300 mm'nin üzeri

Video kalitesine dikkat

Belki akıllı telefonların fotoğraf çekim kalitesi fotoğraf makinelerini öldürmedi ama DSLR'ların video konusundaki başarısı video kameralarını yakın bir gelecekte tarihin tozlu sayfalarına gömebilir. Zira video çekimi konusunda video kameralardan çok daha başarılı işler yapan DSLR'lar, 1080 piksel çözünürlükte, yani Full HD kalitede 24, 30, 50 ve 60 FPS değerinde videolar çekebilen modellere ev sahipliği yapıyorlar. Ancak unutmayın ki başarılı bir video performansı için okuma ve yazma hızı iyi bir hafıza kartına da sahip olmanız gerekiyor. Uzun süreli videolar çekebilmek içinse yine geniş bir hafıza kapasitesine ihtiyaç duyacağınızı da söyleyelim.

Son tavsiyeler

Beraberinde dahili flaş getiren modellerin de görüldüğü gibi, DSLR'ların daha profesyonel olanları dahili flaş bulundurmuyor. Flaş gece çekimlerinizdeki en büyük yardımcınız, ancak siz DSLR seçimi yaparken çekim performansını flaşlı çekimlere göre değil, doğal ışık koşullarına göre değerlendirin. Ayrıca Li-on pille çalışan DSLR'ları satın alırken mutlaka yedek bir batarya almayı da unutmayın ve alacağınız bataryanın orijinal olmasına özen gösterin. Paradan kaçarken orijinal olmayan bataryayla binlerce liralık fotoğraf makinenize zarar vermek istemezsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Ben her zaman SLR'ları tercih ederim ama bazı durumlarda DSLR'lar bize çok büyük bir avantaj sunuyor; çünkü fotografçılık anı yakalamaktır. Bazı durumlarda ayarlamaya vaktiniz olmayabiliyor. İşte bu noktada DSLR önplana çıkıyor... <Cleverman>

Manzara cekiminde hangisini onerirsimiz.kaliteli cekim icin. Profesyonelce cekim icin. Nikon d7000 mi canon d60 arasinda kararsiz kaldim.

@17 Eki 2013 08:52 Dış ortam çekimlerinde canon iyidir. D60'ı tercih ederdim. Renklerin canlılığı vs. Doğa çekimleri için birebirdir.

@17 Ekim 2013 08:52 doğru bilgi objektiff secimi

Canon 7d alternatifi hangi makine tafsiye edersiniz

@17 Eki 2013 08:53 Sony A7 daha iyi

Abi anlamadığım birşey var, bu dediğiniz şeylerin çoğunu lens değiştirerek yapamıyor muyuz? Yani diyafram değerini falan? Makinenin kendi diyafram değeri yok ki lense göre değişmiyor mu o?

bir de aynalı ve aynasız modeller arasındaki farklarla ilgili bir paylaşım yapsanız iyi olacak, sony nex serisi insanı tahrik ediyor.

@17 Eki 2013 11:21 Aynasızlar günümüz DSLR'larının yakın gelecekteki varisidir ve şuan da bile bir çok konuda ve özellikte dslr'ları yakalayıp geri de bıraktılar taşınmaları kolay bir dslr da yapacağınız (5 dk özel efekt ayarlarını tutturmakla uğraşana kadar bu makinelerde o modlar direkt bulunur mesela) Sony ve Canon iyidir. ( şahsi tercihim sony nex5 olurdu. )

@17 Eki 2013 11:21 Paran varsa Sony A7 al minik kasada FullFrame

Sensor boyutu ve iso basarimi makinenin degerini belirleyen en onemli iki unsur.ozellikle yuksek iso basarimi olan makineler alirsaniz vereceginiz rakam katlanarak articaktir. Nokta.

Canon 60d nasıl tavsiye edermisiniz?

nikon d7100 alacam nasil onerirmisiniz ayrica ben yeni oldugum icin lens ayri mi alinir.

@03 Oca 2014 19:35 Bir heves ile başlıyorsanız yanlış makina üzerindesiniz. Çözene kadar hevesiniz kaçar ayrıca yeni başlangıç için fazla maliyetli. D5100-d5200 bakın derim bunda hevesinizi giderirsiniz eğer ki gelip geçici bir heves değilse zaten bir kaç yıl sonra d7000 in bile yüzüne bakmaz daha iyi bir ürün bakarsınız.

Canon EOS 5D Mark III alacam tavsiye ediyor musunuz

Yeni basliyorum canon eos650 d uygun mu?

@24 Haz 2014 14:49 Uygun kardeşim orta seviye'ye de kafa tutan bir makinedir

@24 Haz 2014 14:49 Sony A57 al

Satilik sifir ayarında nikon d300s 70-300mm 18-105mm sb910. 2800tl

Hasselblad candır gerisi heyecandır. Aya giden kamera boru değil..

@20 Eyl 2014 23:39 fakirler eskilemiş siz canoon nikon çöpleri ile takılın

Bu aletler ya sanat yapmaya ya da meslek icra etmeye yarar. Özetle; yeteneğiniz ve teknik bilginiz yoksa düşünmeyin bile aldıktan bir süre sonra soğursunuz verdiğiniz paraya da yazık olur.

@31 Eki 2014 11:54 Aynen öyle

Adam Hasselblad yazmis. H4D200MS bu modelin Tr fiyati 139 bin tl.Yolda görse ufo gören masum köylü moduna girecek bi de candir diye yaziyor.

Merhabalar ağırlıklı menü cekimleri yapmayi planliyoruz. Bazı yemekleri afiş olarakta kullanacağız. Hangi makineleri veya makineyi onerirsiniz?

canon 750 d 18-55 başlangıç için nasıldır bilgi verirseniz sevinirim.

Ben kendi telefonumdan doğa fotoğrafları objeler fln çekiyorum ama hem doğal hem güzel aynı anda olmuyor güzlleştirmeye çalışırken doğallığı gidiyor nakine almayı düşünüyorum ama ne alıcağım hakkınde en ufak fikrim yok yardım edebilirmisiniz

Sen de yorum yaz