Gigabyte GA-P67A-UD7 incelemesi Gigabyte GA-P67A-UD7: Sandy Bridge'e tam güç

CHIP ONLINE Notu
85
  • Ayın ürünü
Özetle

Sandy Bridge işlemcilerin güç gereksinimini mükemmel bileşenleriyle kararlı bir şekilde sağlayan P67A-UD7, yeni rekorlar kırmaya hazır.

Gigabyte kalite çıtasını Sandy Birdige ile daha yükseğe çekiyor.

Söz konusu anakart teknolojisi olduğunda Dünya'nın önde gelen firmalarından biri olan Gigabyte, kalite çıtasını Sandy Birdige ile daha yükseğe çekiyor.

Tick Tock stratejisi gereği kullandığı mimariyi sürekli değiştirmek zorunda olan Intel, anakart üreticilerinin de bu değişimle birlikte sürekli yeni ürünler piyasaya çıkarmasına neden olarak performans ve kalite çıtasının her yıl çok daha üst düzeylere çıkmasına zemin hazırlıyor. Intel'in yeni mimarisini taçlandıran anakartlardan biri de Gigabyte'ın P67A-UD7 modeli. Firmanın var olan teknolojilerine yenilerini eklediği P67A-UD7, hem oyuncular hem de hız aşırtma tutkunlarına hitap etmeyi amaçlayan bir anakart ve yine Gigabyte'ın ilk siyah PCB'li anakartı olma özelliğine sahip.

İşlemciye tam güç

Bilgisayarınızın işlemcisine güç veren Voltage Regulator Module ya da kısaltılmış haliyle VRM'ler, sistem performansını etkileyen anakart üzerindeki en önemli bileşenlerden biridir. Bu bileşenlerin kalitesi ve miktarı, işlemcinin ani performans gerektiren durumlardaki cevap süresini belirleyen kritik bir faktördür. P67A-UD7'ye baktığımızda piyasadaki en kaliteli VRM'lerin yanında çoklu kademe geçişi sunan Dual CPU Power ve Power Phase Boost teknolojilerini görüyoruz. 24 fazlı VRM tasarımına sahip olan ürün, işlemci yüküne göre fazlar arasında güç dağılımı yaparak daha serin ve kararlı bir çalışma sunuyor. Yine Dual CPU Power teknolojisi ile fazlar 12 + 12 olarak ikiye bölen firma, gerekmediği durumlarda 12 fazı kapatarak enerji tasarrufu sağlamayı da ihmal etmiyor. Yine bu teknoloji bileşenlerin gereksiz kullanımının önüne geçerek anakartın ömrünü artırıyor.

Yeni PWM kontrolcü

Gigabyte'ın 6 serisi anakartlarına gelen bir başka yenilik de Intel tarafından onaylanmış Intersil PWM kontrolcüsü. VRD (Voltage Regulator Down) 12 uyumlu bu kontrolcü, SerialVID (SVID) gibi işlemci ile voltaj düzenleyici kontrolcüsü arasında güç yönetimi bilgisi taşıyan teknolojilere ev sahipliği yapıyor. İşlemci ile kontrolcü arasındaki yeni dijital iletişim sayesinde de sinyaller daha sağlam iletiliyor ve bu da sistem kararlılığını artırırken güç tasarrufuna da yardımcı oluyor. Sandy Bridge işlemcilerin güç beslemesi üstüne epeyce çalışan Gigabyte, MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) tasarımını da yenilemiş durumda. Geleneksel bir VRM; boğucu bobin, kapasitörler, MOSFET'ler ve bir de sürücü yongasından oluşuyor. Yeni tasarımda MOSFET'leri ve sürücü yongasını Intel Driver-MOSFET standartlarına göre tek çatı altında birleştiren Gigabyte, Sandy Brige'in artan güç ihtiyaçları için daha yüksek güç transferi sağlarken verimliliği de artırmayı ihmal etmiyor.

Daha fazla kapasite ve hız

Gigabyte'ın çift BIOS çipi kullandığı DualBIOS teknolojisini bilmeyen yoktur. Bu teknoloji sayesinde ana yongada bir sorun olduğunda yedek yonga devreye giriyor ve sistem yine sorunsuzca çalışmaya devam ediyor. 6 serisi ile firma BIOS'a yeni bir özellik daha ekleyerek 3 TB ve üstü kapasiteli disklere destek sunmaya başlamış. Yaptığımız testlerde de 3 TB kapasiteli bir sabit diski, bölümlere ayırmadan, tek parça olarak kullanmayı başardık. Kapasite engelini aşan Gigabyte, hız konusunda da önceki modelleri geride bırakarak arkada 6 adet USB 3.0 portu sunuyor. Intel'in USB 3.0 konusundaki ısrarından dolayı ise bu destek yine NEC yongalar tarafından sağlanıyor. Fakat Gigabyte burada da kendinden bir şeyler katmayı ihmal etmiyor. Turbo USB3.0 teknolojisini gün ışığına çıkaran firma, eğer sistemde tek ekran kartı varsa, USB 3.0 yongasını boş olan PCI Express yuvasına bağlayarak performansı %10 daha fazla artırabiliyor.

Gigabyte GA-P67A-UD7 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Gigabyte GA-P67A-UD7
Ürün Türü Anakart
CHIP Online Notu 85
Üretici Gigabyte
Teknik Detaylar
Form faktör ATX
Yonga seti Intel P67 Express
İşlemci yuvası LGA1155
Bellek yuvası 4 x 1.5V DDR3 2133 MHz
Depolama 10 x USB 3.0/2.0, 4 x SATA 6Gb/s
Diğer SLI, CrossFireX

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yaparsa Gigabyte yapar ama o da pahalıya satar. :)))

o zaman msi a bak :) bileşenler daha iyi ve ekönömik :) araştırmak lazım tabi :)

valla anakartın en iyisini Gigabyte yapıyor. ama parasıda el yakar :)

gigabyte iyi ama fiyatlarda iyi en iyisi eskisine devam(inceldiği yerde yansın)

neden foxconn soket kullanırlar anlamış değilim. geçen sene çok sorun olmuştu oc yaparken. bi ra lotes kullandılar sonra yine ucuz foxconn kullanmaya başladılar...

gigabyte ın kendi web sayfasında çift pcı 16 yı desteklediği yazıyor pcı ex16 slotlar birbirine çok yakın bu slotlara 2adet asus6870DirectCu bağlamaya çalışırsanız yerleşmiyor.ayrıca kutudan sadece slı köprüsü çıkıyor crossfire köprüsü çıkmıyor ancak asus verdiği için problem olmadı ama buseferde pcı16 soketlerine malesef yerleşemiyor 8lere çok rahat yerleşiyor.16.1 ve 16.2 birbirine yakın.arada sadece pcı 8.1 var.
Diğer özellikleri çok iyi bios hatalarını gösteren bir display mevcut ayrıca kartın üzerinde yukarıda ram slotlarının sağında power butonu ve bios reset butonu var.özellikle power butonu büyük yapılmış mavi işiklı hoş görünmü var.Ayrıca arkasındakinden hariç üzerinde bol miktarda usb 3.0 soketi var sadece 2adet boş usb2.0 soketi var çift lan bağlantısı var.Hız kontrollu system fan soketi var ancak hız ayarını kendi yapıyor siz sadece cpu fanı kontrol edebiliyorsunuz 2600K ile çok iyi bir uyumu var gigabyte dvd ile gelen overclock programı ile rahatlıkla yönetebiliyorsunuz 2.kademeye kadar çıkarttım sorunsuz çıktı 3ü denemedim.

Sen de yorum yaz

 


İlginizi çekebilir