HTC Desire 828 incelemesi HTC Desire 828 alınır mı? Test ettik!

HTC'nin Çin'den gelen telefonu Desire 828'i test ettik. Peki, bu telefon alınır mı?

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
76
 • Kullanım (%30)75
 • İnternet (%20)80
 • Multimedya (%20)73
 • Telefon Fonksiyonu (%10)87
 • Fiyat / Performans (%20)72
Satın Al
 • Hafif
 • Şık tasarım
 • Uygun performans
 • BoomSound hoparlörler
 • İyi ışık koşullarında başarılı fotoğraflar yakalayabiliyor
 • Arabirim
 • Ekran – gövde oranı
 • Fiyatı daha uygun olmalı
 • Bokeh işlemi yavaş
 • NFC yok
 • Gece fotoğraf kalitesi düşüyor

HTC'nin ilk başta Çin pazarında satışa sunduğu, şimdi de ülkemizde satışa sunulan HTC Desire 828, ülkemize ayak basar basmaz elbette bize uğramakta da gecikmedi. Daha önce hatırlarsanız telefonun kutu açılışını yapmıştık. Eğer o videoyu izlemediyseniz, YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Orta segment kategoriye konumlanan HTC Desire 828, boyut ve teknik altyapıyla aslında kısa süre incelediğimiz bu yılki Samsung Galaxy A7'nin karşısına konumlanmak beraber, öte yandan yine daha önce incelediğimiz 6.0 inç ekran boyutunda Sony Xperia C5 Ultra ve Asus Zenfone 2 Laser'la da rekabet halinde olan bir akıllı telefon modeli. Elbette Asus'un Zenfone 2 Laser ailesinde 5.5 inçlik boyutlu modelini de göz önünde bulundurursak, onunla da tam rekabet içinde olduğunu söyleyebiliriz.

Telefonun tasarımından başlayıp teknik altyapısına ve performans neticelerine geleceğiz, ancak söze önce fiyatla başlayalım. HTC Desire 828'in fiyatı 1499 TL civarında. Bu fiyatla rekabet içinde olduğu modellerle yakın seyreden telefon, Zenfone 2 Laser'dan ise pahalı konumda. Burada da elbette tasarım çizgisi gibi konular devreye giriyor ve karar tüketiciye, yani sizlere kalıyor.

Şimdi, HTC Desire 828'e daha yakından bakalım...

Tasarım

HTC Desire 828, iki farklı renge sahip. Bunlardan elimizdeki beyaz renkli modelken, telefonun ayrıca koyu gri renk seçeneğine sahip modeli de mevcut. İnce kasasıyla dikkat çeken Desire 828, 7.9 mm kalınlığa sahip. Bununla Galaxy A7'yle neredeyse eşdeğer olan telefon, Xperia C5 Ultra ve ZenFone 2 Laser'dan ince. Telefonun en dikkat çeken yanı ise ağırlığı. Yalnızca 146 gram ağırlığında olan telefon, bununla üç rakibinden de hafif duruyor.

Telefon plastik yapıda, ancak malzemeden kaçınılmamış; dokusu, elde gayet güzel bir his bırakıyor. Telefonun çevresinde de krem renkli bir bezel kullanılmış. Böylece telefonun gayet şık göründüğünü söyleyebiliriz. Burada mini bir kıyaslamayı da geçememek gerekiyor elbette: Desire 828, Galaxy A7 kadar Premium durmuyor, ancak ZenFone 2 Laser'dan da güzel görünüyor. Bu konuda elbette seçim kişiden kişiye göre farklılık gösterecektir.

Desire 828'in kasası açılmıyor ve dolayısı ile bataryayı değiştiremiyorsunuz. Çevre bağlantıları arasında SIM kart ve microSD kart slotu solda bir kapak altına gizlenmiş. Elimizdeki model, telefonun tek SIM kartlı modeli, o nedenle buradaki SIM 2 slotu kapalı durumda; bunu da söyleyelim.

Telefonun üst kenarında kulaklık, alt kenarında microUSB yuvasını görüyoruz. Sağ kenarda da renk ve yapısıyla tasarıma yedirilen güç ve ses butonlarını yan yana görüyoruz.

Telefonun arka yüzeyinde köşede arka kamera, altında da LED flaş bulunuyor. Ön yüzde de dikkat çeken detay çift tarafa yerleştirilen BoomSound hoparlörler oluyor. Bu öğelerin performanslarından incelememizin ilerleyen adımlarında bahsedeceğiz.

Ekran ve işletim sistemi

Desire 828'in ekranı 5.5 inç boyutunda. Full HD çözünürlük sunan telefonun ekranı bu anlamda rakiplerinden geri kalmıyor. 401 ppi piksel yoğunluğuyla da Galaxy A7'yi yakalayan telefon, iyi görüntü sunuyor.

Telefonun ekranına yönelik eleştirimiz, gövde oranına ilişkin olacak. Ekranın iki tarafında bulunan anten alanlarını kapatan geniş siyah bant ve telefonun kendi çerçevesi derken iyice genişleyen gövde, ekranı yüzde 67 seviyesine öteliyor. Bu da yüzde 75'ler seviyesindeki Xperia C5 Ultra ve Galaxy A7 gibi modellerinden daha dar bir gövde – ekran oranı demek.

Desire 828'de Android 5.1 işletim sistemi yer alıyor. Arabirimde klasik Sense birimi mevcut. Bu noktada diğer HTC telefonlardan alıştığımız gibi bir deneyim sunuyor Desire 828 de. Temalardan farklı tema seçeneklerini kullanabiliyor ve ekranı sola çektiğinizde BlinkFeed ile karşılaşıyorsunuz. Sense arabirimi zaten fazlasıyla kolay ve kullanışlı. Daha önce kullanmadıysanız bile kısa sürede alışacak ve severek kullanacaksınız diyebiliriz.

Teknik kadro

Desire 828, teknik kadrosuyla orta segment içinde kendine iyi bir yer buluyor. MediaTek işlemciyi taşıyan telefon, 8 çekirdekli ve 1.5 GHz frekansta çalışan MT6753'den güç alıyor. 8 Cortex A53 yongasıyla iyi bir performans grafiği çizen telefon, orta segmentin ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede.

Sentetik testlerde Samsung'un Galaxy A7'de sunduğu Exynos 7580'i ardına alan Desire 828, daha çok MediaTek MT6752 ve Snapdragon 617 işlemcili modellerle çekişme içinde. Aslında iki işlemciden MT6752 selef model olmasına karşın daha sonra gelen MT6753 modeli, bazı noktalarda törpülenmiş bir model olmuştu. Her iki model de 28 nm mimarisinde ve 64-bitlik olmasına karşın burada üretilen frekanslarda bir farklılık var. MT6752'de 1.7 GHz frekansa kadar çıkılırken, elimizdeki Desire 828'de kullanılan MT6753'te 1.5 GHz frekans üretiliyor. Bu da test sonuçlarında bir iki basamak fark yaratıyor haliyle. Ancak iki işlemcinin de çalışma temposunun birbirine yakın olduğunu söylemek mümkün.

Grafik işlemciye gelecek olursak, burada da dolayısı ile bir farklılık mevcut. Elimizdeki modelde MaliT720 grafik birimi bulunuyor. MediaTek MT6752'de kullanılan MaliT760 kuşkusuz daha iyi bir grafik işlemci. Öte yandan uyguladığımız ve sizlerle az sonra paylaşacağımız sentetik test sonuçlarının grafik noktasında da ilginç bir tablo ortaya çıkıyor. Desire 828'in selef modeli Desire 820'de Adreno 405 grafik işlemci kullanılmıştı hatırlarsanız. Bu noktada Desire 820, elimizdeki Desire 828'den daha iyi bir grafik performansı sunuyor; bunu da ilave edelim.

Teknik kadroya devam edecek olursak, Desire 828'de 2 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı görüyoruz. MicroSD kart desteğiyle beraber bu alanı 200 GB daha arttırmak elinizde olduğunu da söyleyelim.

Teknik kadroya ilişkin kablosuz bağlantılara da değinecek olursak, telefonda mobil bağlantı için LTE Cat 4 sunuluyor. Burada Galaxy A7'nin LTE Cat 6 desteği verdiğini de atlamamak gerekiyor. Wi-Fi 802.11 b/g/n ile Bluetooth 4.1'in bulunduğu telefonda, NFC ise mevcut değil ne yazık ki.

Performans ve test sonuçları

Telefonla aldığımız performans notlarımızı ileteceğimiz bu adımda sentetik test sonuçlarını da sizlerle paylaşacağız. İlk etapta telefonun genel kullanımını değerlendirecek olursak orta segment kategoride değerlendirdiğimizde gayet akıcı bir deneyim sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Uygulamalar arası geçişlerde veya oyunlarda takılma veya donmayla kullandığımız süre içinde karşılaşmadık. Kaldı ki zaten artık piyasada ilk intibada böylesi sorunlar yaşatan pek model de kalmadı doğrusu. İşlemci güçleri arttıkça Android ekosistemi de buna doğru orantılı olarak daha performanslı çalışmaya başladı. Elbette burada telefonun içinde yüklü uygulama sayısı ve kullanılan launcher da önemli. Telefon için 2 GB RAM seviyesi de yeterli.

Eğer telefonun oyun performansını değerlendirecek olursak, bu noktada da telefonla Real Racing 3 deneyimimizde gayet olumlu bir deneyim yaşadığımızı söyleyebiliriz. Fakat grafik performansı çok etkileyici değil, onu tekrar belirtmekte fayda var. Epic Citadel'den aldığımız sonuç da Full HD'de 34 FPS civarındaydı. Gerçek kullanımda da oyunlardaki grafik kalitesi arttıkça bunu fark ediyorsunuz.

Telefonun multimedya başarımının en büyük desteği elbette geniş ekranın yanı sıra BoomSound hoparlörler. Desire 828'de çift taraflı bulunan BoomSound hoparlörler oyun noktasında iyi iş çıkarıyor. Müzik kısmında ise baslara oranla tizleri daha fazla hissettiğinizi söyleyelim. Bu nedenle bu performanstan çok etkilenmedik. Video, sinema ve oyun kısmında iyileştirilmiş ses performansı almak istiyorsanız Dolby kısmından gerekli mod ayarlarını yapmayı ihmal etmeyin.

Telefonun batarya performansı ise günü çıkartabilecek seviyede. Geekbench 3 skoruna göre 7 saati deviren telefon, bunun gerçek kullanıma yansıması neticesinde günü çıkartabiliyor. 18 ila 20 saatlik performans alabilirsiniz. 2800 mAh'lik bataryayı bu telefon için yeterli bulduk.

Şimdi Desire 828'e ait aldığımız test tablolarını kıyaslamalı olarak sizlerle paylaşalım...

Kamera

HTC Desire 828'in kamerası, önde HTC'nin "Ultrapixel" olarak da adlandırdığı 4.0 megapiksel, arkada ise 13 megapiksel olarak karşımıza çıkıyor. Telefonda arka kamerada optik imaj sabitleme mevcut. Ayrıca HDR desteği de burada karşımıza çıkıyor. Arka kamera LED flaşla desteklenmiş. Ayrıca yine arka kamerayla Full HD video kaydı yapabiliyorsunuz.

Telefonun kamera performansı, orta segment için pek çok modelle rekabet edebilecek ölçüde fotoğraflar kaydediyor. Kamera, uygun ışık koşullarında çabuk cevap veriyor, hızla odaklanıp iyi kareler yakalayabiliyor. Fakat ışık koşulları düştüğünde performansı sekteye uğruyor. Biz yaptığımız çekimlerde, iyi ışık koşullarında hem selfie hem arka kamera performansıyla telefondan memnun kaldık. Fakat gece yaptığımız çekimlerin çoğunda grenlerle ve pozlama sorunlarıyla karşılaştığımızı da söylemeliyiz.

Kamera arabirimi klasik HTC ailesinden tanıdığımız kullanışlı arabirim. Burada Selife, kamera, panorama, bölünmüş çekim, bokeh ve fotoğraf kabini modlarını görebiliyorsunuz. Bunlar arasında yer alan Bokeh, kısa zaman önce Huawei P9'da çok konuştuğumuz bir seçenekti hatırlarsanız. Öndeki objeye odaklayarak arka planı bulanıklaştıran ve böylece güzel kareler ortaya çıkaran bu mod, Desire 828'de mevcut. Fakat elbette Huawei P9'un çift kamerayla yaptığı çekimleri Desire 828'le karşılaştıramayız doğal olarak. Desire 828'le bu modda güzel kareler çekebilirsiniz, fakat bu mod çok seri çalışmıyor, onu da söyleyelim.

Şimdi sizlerle, Desire 828'le çektiğimiz fotoğrafları paylaşalım...

Özetle

HTC, orta segmenti boş geçmek istemiyor kuşkusuz ve buradaki rekabeti sıcak tutmakta haklı. Desire 828 de bu segmentte rahatlıkla rekabet edebilecek seviyede bir telefon. Çevresinde ondan daha kötüleri olduğu gibi daha iyileri de bulunuyor. Daha rekabetçi olması için bizce fiyatı daha uygun bir noktaya çekilmeli. Zira şu an Galaxy A7'yi piyasada Desire 828'le çok yakın fiyata görmek mümkünken, Asus ZenFone 2 Laser 800 TL civarında bulunabiliyor. Burada seçim size kalmış durumda elbette. Telefonun sunduğu tüm artı ve eksi yönlerini sizlere az önce aktardık. Son olarak Desire 828'in orta segment için yakından incelenmesi gereken bir model olduğunu da ilave edelim.

Kimler Almalı

Orta segment telefon modelleri arasında 1500 TL fiyat bandında bir akıllı telefon arayan kullanıcılar HTC Desire 828'yi tercih edebilirler.

HTC Desire 828 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli HTC Desire 828
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 76
Üretici HTC
Firma HTC     (212) 705 56 98
İşletim Sistemi Android 5.1
İşlemci Mediatek MT6753
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Boyutu 5.5 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 1920 px
Grafik İşlemci Mali-T720MP3
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 200 GB
Ön Kamera 4.0 MP
Arka Kamera 13.0 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Yok
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Boyutlar 78 × 157 × 7.9 mm
Ağırlık 146 gr.
Satın Al

Alternatifleri

Desire 828'e alternatif larak Samsung Galaxy A7 (2016) incelenmesi gereken bir akıllı telefon olarak görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

BoomSound disinda hicbir albenisi yok. 1300 TL ye LG G4 varken o da satin almakararini etkilemeye yeter mi tartisilir.

Telefonu aldım çok güzel tavasiye ederim

Bence güzel tel htc ekran çerçeveye daha dikkat etmesi gerek bence. ama siyah rengi çok hoş bence alinacaksa da siyah rengi mutlaka tercih edilmeli fiyat ise şuan 1199 tl olmuş bence çok makul bir fiyat. lg g4 güzel tel ama hem ithalat garanti hemde kronik sorun var forumlarda alanlar veryansın ediyor buyrun kendiniz bakın bence htc iyi boomsound bile herşeye Yeter...

Harika tavsiye ederim

HTC 828 bu güne Kadar kullandığım telefonlar içinde İnterneti En hızlı olanı. Gerçekten yaptığınız karsilastirmalarda çelişki Var. SES OLARAK Çok iyi. SAMSUNG modellerine göre zil Sesi çok yüksek SAMSUN Marka Telefon kullanıcısı olanlar bilimler gelen Arama Sesi çok yüksek seviyede olduğu hâlde gürültülü ortamlarda Sesini duymak çok Zor Dur. Tabi unutmadan herkesin telefonu Kendine İyi Gelir.

Bende htc 828 zi kullanıyorum gerçekten çok güzel bir telefon tavsiye ederim

HTC 828 arka kapağı açılımı ya

HTC özellikle sattığı telefonların güncellemesi konusunda çok aciz bir marka, telefonu aldığınız yazılım ile kullanmayı kabulleneceksiniz güncelleme beklemiyeceksiniz. o yüzden hiç kimseye htc nin hiç bir modelini almasını tavsiye etmem.

Sen de yorum yaz