Doğru işlemciyi seçme rehberi

İşlemci seçiminin incelikleri

PC performansında doğrudan etkili olan işlemcileri seçerken nelere dikkat edilmeli?

"AMD mi almalı, yoksa Intel mi?" sorusunu, kendisine şimdiye dek hiç sormamış bir bilgisayar kullanıcısı yoktur. Gerçekten de özellikle masaüstü tarafında yıllar süren bir AMD ve Intel rekabeti oldu. Sanıyoruz ki bilgisayar kullanmaya devam ettikçe ve sistemimizi yenilemeyi düşündükçe, yine aynı soruyu kendimize sormaya devam edeceğiz. CHIP Online olarak yeni konumuzu işlemcilere ayırıyoruz ancak kesinlikle oflayıp puflamayın. Yazımızı mümkün olduğunca sade bir dille kaleme almaya gayret gösterdik ve piyasadaki mevcut farklı işlemci ailelerinin hangi kullanıcı gruplarına hitap ettiğini kıyaslamalarla ele aldık.

Söylediğimiz gibi AMD ve Intel rekabeti masaüstü bilgisayar tarafının bir değişmezi. Ancak taşınabilir tarafa baktığımızdaysa ne yazık ki AMD'nin esamesinin henüz tam anlamıyla okunmadığını görmekteyiz. Gerek taşınabilir bilgisayar, gerekse tablet arenasında firmanın geliştirdiği çözümler yok değil ancak Intel hem teknolojik, hem de medyatik yönden çok daha üstün. Kimse mutlaka AMD işlemcili bir ürün almak için mağaza mağaza dolaşmıyor çünkü her mağazada istekleri karşılayan ürün bulmak mümkün değil. AMD'nin mobil taraftaki durumu ne yazık ki sıkıntılı. Örnek vermek gerekirse AMD'nin Intel'in Ultrabook akımına Ultrathin konsepti ile yanıt vermeye çalıştığından kaçımız bu satırı okuyana kadar haberdardık? Microsoft Windows 8'li ürünler için geliştirilen AMD APU'ların da ürünlerde doğru düzgün olmadığını görüyoruz. Yazımızı yazarken yaptığımız kısa araştırmada Ultrabook, netbook ve tablet olarak piyasada henüz birer tane AMD işlemcili modellerin olduğunu gördük. Microsoft Windows 8'li ürünler daha da revaçtayken AMD'nin bir an evvel atakta bulunmasını diliyoruz. Çünkü diğer türlü herhangi bir rekabet ortamının varlığından bahsetmek mümkün değil.

AMD'de güncel soket yapıları

Gelelim bizi asıl olarak ilgilendiren masaüstü bilgisayar tarafına. Yazımızı çok fazla uzatmak istemediğimiz için, güncel olan soket yapılarında görev yapabilen işlemcileri ele alacağız. Tarihin tozlu raflarından bahsetmeye pek fazla gerek yok. AMD tarafına baktığımızda masaüstü ve son kullanıcı tarafında güncel üç farklı soket yapısı olduğunu görmekteyiz. Socket AM3 / AM3+, Socket FM1 ve Socket FM2.

2009 yılındaki Şubat ayının başında tanıtılan Socket AM3, o tarihe kadar güncel olan Socket AM2 ve Socket AM2+'ın yerine geldi. Üzerinde firmanın Sempron, Athlon II ve destekleyen Phenom II modellerini çalıştırabiliyordu. 941 tane temas noktası bulunan soketin en önemli avantajı güncel AM3 işlemcilerle birlikte DDR3 bellek kullanımına izin vermesiydi. Hatta AM3'ün gündeme geliş nedenini ağırlıklı olarak DDR3 kullanımı için diye özetleyebilmek mümkün. İlginç şekilde AM3 işlemciler AM2+ anakartlarda DDR2 belleklerle kullanılabiliyor ancak AM2+ işlemciler AM3 soketlerde -özel çözümler dışında- görev yapamıyordu. Socket AM3+ ise asıl olarak AMD'nin Bulldozer mimarisi için geliştirildi ve daha hızlı bir seri bağlantıya sahip. Daha çok elektriksel bir güncelleme olarak düşünülebilir ve çok çekirdekli platformları hedef alıyor. Halen daha güncelliğini sürdüren bir soket ve 942 tane bağlantı noktası içeriyor. Mevcut AM3+ soket yapısının firmanın bu yıl ve 2014'te yapacağı olası değişikliklerde de sürdürmesi bekleniyor. AMD, soket değiştirmekten hoşlanan bir firma değil ki zaten kullanıcıların en çok dikkat ettiği yönlerden biri de bu.

Firmanın ilk nesil A serisi işlemcileri için geliştirdiği (Llano) işlemci soketi FM1'den de biraz bahsedelim. 2011'in Haziran ayında kullanılmaya başlanan soket pek eskimiş sayılamaz ancak yerini artık Socket FM2'ye sahip Trinity işlemcilere bıraktı. Socket FM2 ise 2012'nin son çeyreğinin başından beri bizlerle ve şu anda A serisi işlemciler için en güncel seçenek. Socket FM1 ve Socket FM2'ye sahip anakartlar, işlemcilerinde entegre grafik çözümü içermesi nedeniyle özellikle fiyat / performans sistemleri için ideal.

Intel'de ne var ne yok?

Aslında AMD tarafında artık geçerli olan sadece Socket AM3+ ve Socket FM2 var. Intel'de de durum çok karışık değil. Zamanının en iyi işlemcilerini ağırlamış olan LGA 1366 için artık eski diyebiliriz. LGA 1156 ise işlemcilerin daha uygun fiyatlı oluşu nedeniyle biraz daha uzun ömürlü oldu ancak Intel artık tamamen LGA 1155'e odaklanmış durumda. Tüm Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 -hatta bazı Core i7'ler bile- işlemciler LGA 1155 üzerinde çalışabiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse LGA 1156 / LGA 1366 döneminden şimdiki LGA 1155 / LGA 2011 dönemine geçiş pek bir keskin olmuş ve can sıkmıştı. Neyse ki Intel'in de yol haritasında şimdilik bir soket değişikliği yok.

LGA 2011 soketi ise az önceki cümleden de anlayabileceğiniz gibi LGA 1366 yerine geldi. Pahalı ve en yüksek performanslı işlemcileri destekliyor. Dört kanal bellek kullanımı gibi ayakta alkışlanacak özelliklere sahip. Her iki işlemci üreticisi de aslında soket değişimleri yaparken işlemcilere ek yetenekler kazandırdı. Bir dönemler hatırlayacağınız üzere AMD işlemcilerin temel farkı bellek denetleyicisini bünyesinde barındırmaları oldu. Sonrasında Intel de bellek denetleyicisini köprüden çıkararak işlemci içine aldı. Derken AMD tarafında işlemci içine grafik çekirdeği alındığı haberleri de geldi ve güzel örnekler görmeye başladık. Benzer şekilde Intel'in de bir süre sonra AMD'nin izinden gittiğini gördük. Dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Kimse kimseden kopyalamıyor ancak aklın yolu bir. Böylece işlemciler daha yetenekli hale geldi ve anakart üreticilerinin işi kolaylaştı. Doğal olarak işlemci üreticilerinin ettiği kar da yükseldi. Artık işlemci ailelerinden bahsedebiliriz. Öncelikle AMD'nin yetenekli A ailesini ele alalım.

AMD A4, A6, A8, A10 işlemciler

Merak etmeyin Audi'den bahsetmiyoruz. Firmanın isimlendirmesi böyle. AMD'nin ATI'ı bünyesine katmasından sonraki en büyük meyvesi Fusion oldu. Fusion aslında bir işlemci değil ve APU (hızlandırılmış işlemci) olarak adlandırılıyor. Yani CPU (işlemci) ve GPU (grafik işlemci) güçlerini bir araya getiren apayrı bir yetenek. Piyasada gördüğümüz A4, A6, A8 gibi modellerin tümü APU. Bizi daha çok Virgo platformunda APU'nun adını Trinity (A10), Weatherford (A8, A6) ya da Richland (A4) olarak duyuyor olacağız. Çok da kafa karıştırıcı değil. A8 ve A10'lar dört çekirdekli işlemciler barındırıyor. A4'te sadece çift ve A6'da ise çift, üç ve dört çekirdekli modelleri görüyoruz. Yeni APU'larda bağlantı önceki nesil Socket FM1 yerine Socket FM2 yani anakart değiştirme şartı var ki bu durum gerçekten de can sıktı denebilir. Yeni Soket FM2 anakartlar için AMD A85X serisi yonga setleri hazırlanmaya başlandı. Önceki nesil AMD A55 ve AMD A75 yonga setli anakartlarda hem Socket FM1, hem de Socket FM2 modellerle karşılaşabilmek mümkündü ancak en yeni AMD A85X'te sadece Socket FM2 işlemcilerin kullanımı mümkün olabilecek. Serinin amiral gemisi olan AMD A10 işlemciler için zaten Socket FM2 dışında şansınız yok.

Fiyat aralıklarını ele alacak olursak piyasada şu an AMD A4-3300'ü 89 TL'ye rahatlıkla temin edebilirsiniz. Çift çekirdekli ve 32 nm teknolojisi ile üretilmiş olan işlemci 2.5 GHz hızında çalışıyor ve Llano mimarisinde. Uygun fiyatlı bir sistem kurmak isteyenler için eşsiz seçenekler arasında çünkü bir de bünyesinde 444 MHz'lik (Radeon HD6410D) bir grafik çekirdeğini barındırıyor. Doğal olarak 1 MB gibi düşük bir L2 önbellek içeriyorlar. Serinin en önemli özelliği çift çekirdekli olması ve kullanıcıları ek bir ekran kartı maliyetinden kurtarması. Amiral gemisi konumundaki dört çekirdekli AMD A10-5800K'da ise –buradaki K takısı çarpan kilidi açık anlamına geliyor- 800 MHz'lik Radeon 7660D'yi içeriyor. İşlemcinin hızı 3.8 GHz gibi yüksek bir değerde ve 4.2 GHz'e anlık hız artırımı yapabiliyor. 4 MB önbellek bulundurması da işlemciyi performans seviyesine yaklaştırıyor. Seçim yapabileceğiniz onlarca işlemci var ve bütçeniz bu noktada önemli. En pahalı işlemci bile 299 TL olduğundan küçük oynamalarla daha iyi bir işlemci tercih edebilme şansı var.

AMD A serisi işlemciler ilk etapta bir grafik kartı gerekmeyen sistemler için kesinlikle mükemmel. İşlemcilerdeki grafik çekirdekleri son derece yetenekli ve birçok oyunun tadına bakmanızı sağlayabilecek türden. Elbette iyi bir oyuncu sisteminde iyi bir grafik kartı olmalı ancak sonradan bir grafik kartı ekleseniz bile yüksek seviye bir AMD A işlemci ile birçok işi başarabilirsiniz. Fiyatına göre performansa odaklıysanız mutlaka tercih etmenizi öneririz. Seri, düşük güç tüketimi nedeniyle birçok ev ve ofis bilgisayarı için de hayat kurtarıcı nitelikte.

AMD Sempron, Athlon II ve AMD Phenom II'ye dikkat

Dediğimiz gibi fazla kafa karıştırmadan işlemci ailelerini size basit şekilde anlatmaya devam ediyoruz. Uygun fiyatlı Sempron'lar artık pek tercih edilmiyor çünkü Athlon II gerçekten iyi bir konumda. Piyasada tek çekirdekli ve 2.8 GHz'lik Sempron 145 işlemciyi 50 TL'ye alabilirsiniz ancak üzerine biraz daha ekleyip Athlon II'ye yükselmek çok daha akıllıca. Firmanın Athlon II ve Phenom II modelleri fiyat / performans odaklı ancak Phenom II, ağırlıklı olarak performans seviyesi modelleri kapsıyor. Hatta Phenom II'lerin tümünün performans amacıyla geliştirildiğini söyleyebilmek mümkün. Zirvede ise FX serisi var. Athlon II ailesinde çift, üç ve dört çekirdekli işlemciler var. Masaüstüne hitap eden seçenekler 65W ile 100W'lık güç değerlerine sahip. Enerji tasarruflu yani model kodunun bitişinde "e" içeren modelleri saymazsak güncel Athlon II X2 modellerinin 2.8 GHz'den başlayarak, 2.9 GHz hariç 3.4 GHz'e kadar 100'er MHz'lik artırımlı modellere sahip olduğunu söyleyebiliriz. AM3 uyumlu olan Athlon X2'ler 2 MB önbellek içeriyorlar ve 45 nm üretim teknolojisine sahip. 250 modelinin (3.0 GHz) fiyatı 89 TL seviyesinde. 3.4 GHz'lik 270 modeli ise 109 TL. Gördüğünüz gibi çok büyük farklar yok. Üç çekirdekli Athlon II X3 modelleriyse fazla sayıda değil. 95W güç tüketimi ve 1.5 MB önbellek işlemcilerin ortak özellikleri. 450 modeli 3.2 GHz frekansa sahip. 455'te değer 3.3 GHz ve 460'da değer 3.4 GHz oluyor. 450 modeli 132 TL'ye alınabiliyor. 460 ise 187 TL. Athlon II X3'ün bir çekirdeği fazla olsa da düşük önbelleği yüzünden pek sevemiyoruz. En çok tercih edilen dört çekirdekli Athlon II X4'lerde ise 2.6 GHz ile 3.1 GHz arasında değişen modeller var. AM3 soketini destekleyen modeller 95W güç tüketiyor ve 2 MB önbelleğe sahip, dahası 45 nm tekniği ile üretiliyor. Yeni nesil Socket FM1 uyumlu olanlarsa 100W tüketime sahip ancak 4 MB önbellek içeriyor ve 32 nm üretim tekniğine sahip. Athlon II X4 641'i 152 TL'ye alabilirsiniz. 3.0 GHz'lik 651 modeliyse 179 TL'ye alınabiliyor. Gördüğünüz gibi dört çekirdek artık çok daha mantıklı.

Phenom da FX serisi ile Athlon II arasında bir deneyim yaşatıyor. Ürün ailesinde çift, dört ve altı çekirdekli modeller var ve tüm modeller Socket AM3 destekli. Güç tasarruflu modelleri göz ardı ediyoruz ve çift çekirdekli olan iki farklı model var. 45 nm tekniği ile üretilen modeller 1 MB önbelleğe sahip ve 80W güç tüketimine sahip. 560 modeli 3.3 GHz saat hızında ve 565 modeli de 3.4 GHz saat hızında. Şu anda piyasada bulmak oldukça zor. Hatta altı çekirdekli modellerle karşılaşmak da zor. Baktığımız zaman sadece dört çekirdekli 945, 955 ve 965 modellerinin varlığını görüyoruz. 3400 MHz'lik Athlon II X4'ü yaklaşık 200 TL'ye edinebilirsiniz. 6 MB önbellek içeren ve 3.7 GHz'e kadar uzanan frekanslar başarılıydı ancak 125W değeri ve overclock sıkıntısı işlemcilerin satışını biraz kesti. AMD'de artık Bulldozer mimarisindeki FX işlemcilere odaklandı. AMD'nin 990FX yonga setli anakartları ile iyi bir ikili olabilirler.

Zirve noktası: AMD FX

Firmanın en çok üzerine düştüğü işlemciler yeni nesil FX ailesi. Aile dört, altı ve sekiz çekirdekli işlemcilerden oluşuyor ve toplam 12 farklı modeli içeriyor. Elbette hepsini her an piyasada bulamayabilirsiniz. Dört çekirdekli olan FX 4100 ve FX 4170'te 4 MB L2 ve 8 MB L3 önbellek bulunuyor. FX 4100 3.6 GHz ve FX 4170 4.2 GHz frekanslara sahip. FX 4170 şu an itibariyle ülkemizde yok ama FX 4100'ü 219 TL'ye alabilirsiniz. Model kodunda geçen "4" işlemcinin dört çekirdekli olduğunu ifade ettiğinden işimiz biraz daha kolay. 3.8 GHz'lik FX 4130 ve 3.8 GHz'lik FX 4300 de iyi işlemci ancak L3 önbelleğinin 4 MB olması diğer modeller karşısında şansını zora sokuyor. Altı çekirdekli olan FX 6100, FX 6200, FX 6300 modellerinin tümü 6 MB L2 önbellek ve 8 MB L3 önbellek içeriyor. Sadece 3.8 GHz'lik FX 6200 125W'lık tüketime sahip. FX 6100'ün frekansı 3.3 GHz ve FX6300'ün de 3.5 GHz. Fiyatlarsa sırasıyla 239 TL, 287 TL ve 291 TL. Sekiz çekirdekli modellerdeyse L2 ve L3 önbelleklerin ikisi de 8 MB. Sadece FX 8100 95W güç tüketimine sahip ve diğerleri 125 MB. Tüm FX ailesinin 32 nm teknolojisi ile üretildiğini ve AM3 soket olduğunu unutmadan söyleyelim. Modeller sırasıyla FX 8100 (3.1 GHz), FX 8120 (3.1 GHz), FX 8150 (3.6 GHz), FX 8320 (3.5 GHz) ve son olarak FX 8350 (4.0 GHz). Fiyatlar FX 8120 için 312 TL, FX 8150 için 376 TL, FX 8320 için 361 TL ve son olarak FX 8350 için de 414 TL. Gördüğünüz gibi FX serisinden bir işlemci almak korkutucu rakamlarda değil. 4.0 GHz'lik ve sekiz çekirdekli en iyi model bile 414 TL. Bütçeniz varsa hiç düşünmeden alın. Bütçeniz yoksa da bizce altı çekirdekli FX 6100'ü 239 TL'ye alarak iyi bir hamle yapabilirsiniz. Merak edenler varsa hemen söyleyelim FX 8100 ve FX 8200 aynı frekansta ve fark turbolama frekansından kaynaklı. Biri turboladığında 3.7 GHz olurken, diğeri 4.0 GHz oluyor. Buna bağlı olarak da FX 8120, 95W yerine 125W tüketime sahip. 

Intel Celeron ve Pentium hala yaşıyor!

Hey gidi hey demeden edemiyoruz ama bir dönem Pentium herkesin sahip olmak isteyeceği bir işlemciydi. Sorun bütçe olduğunda Celeron yardıma koşuyordu. Şimdiyse Core i3, Core i5 ve Core i7 gibi seçenekler varken pek yüzlerine bakılmıyor desek hata etmemiş oluruz. Pentium almak yerine üzerine 100 TL daha koyup Core i3'e yönelmek mümkün olabiliyor. Ancak doğru konuşmamız lazım, Intel tarafında fiyatlar AMD'de olduğu gibi tadından yenmeyecek düzeyde değil. Cebinizi cayır cayır yakacaktır. Dolayısıyla bütçe konusuna çok dikkat etmelisiniz. Şöyle diyelim fiyatlar 120 TL'den başlıyor ve 2279 TL'ye gidiyor. AMD'de olduğu gibi 50 TL ve 414 TL gibi aralıklar ne yazık ki yok. Bir not daha: AMD'deki en iyi işlemciye vereceğiniz parayla Intel'in Core i5 3330'unu alabiliyorsunuz. Bahsi geçen işlemci orta seviyenin biraz daha altında bir konumda. Yani üst seviyeye yaklaşmıyor. Dört çekirdekli ve 3.0 GHz frekansta. Seçim işi biraz daha zor. Biz Celeron ve Pentium'lara geri dönelim.

Eskiden olsa işlemcilerin ailelerinin birbirlerine rakip olduklarını söyleyebilirdik. Örneğin vakti zamanında AMD'nin Athlon XP'si ve Intel'in Pentium 4 işlemcileri sıkı bir rakipti. Şimdiyse artık karşı aileleri kıyaslamak çok da doğru değil. Örneğin biraz önce de bahsettiğimiz gibi AMD'de en iyi işlemciyi alacağınız parayla Intel'de ortanın altında bir işlemci alabiliyorsunuz. Celeron ve Pentium işlemciler için tabiri caizse bilgisayarı çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Yani performans beklemeyin ve multimedya işlerine fazla bulaşmayın. Düşük güç tüketimli ve ofis uygulamalarının çalışacağı sistemler için yeterli gelebilir ancak iş hayatında da artık bol bol multimedya içeriği bulunduğunu unutmayın. En azından Core i3 bir işlemci alın. Bildiğiniz üzere Celeron çok da performanslı olmayan tek / çift ve Pentium modelleri çift çekirdekli yapılara sahip. Kesinlikle tavsiye etmediğimizden modelleri de irdelemeye gerek yok diye düşünüyoruz.

Intel Core i3 ve Core i5 aslında yeterli

Intel cephesinin en çok tercih edilen işlemcileriyle birlikteyiz. Ailede bir de Core i7 var ancak biz biraz daha bütçe odaklı ilerlemeliyiz. Intel Core i3'ün geliştirilmesindeki amaç herkesin yeterli düzeyde multimedya deneyimini çok fazla para harcamadan yaşayabilmesi. Ancak isteklerinizin boyutu genişledikçe standart bir işlemci ile çok da fazla zaman geçiremeyeceğinizi söyleyelim. Eğer daha satın almadan "beni kesmeyebilir" diyorsanız Core i5 modellerine bakın çünkü mevcut Core i3 işlemcilerin hepsi çift çekirdekli. Bu arada yeri gelmişken Intel'in de işlemcilerinin içinde grafik çekirdeğine yer verdiğini belirtelim. Grafik konusu çok ayrı bir konu olduğu için değinmeden geçiyoruz. Tüm işlemcilerde artık üçüncü nesle geçilmiş durumda. Dolayısıyla tavsiye ve örneklerimizi de bu şekilde yapacağız ancak cazip ikinci nesil seçeneklerinin de kampanyalar dahilinde atlanmaması gerekebilir.

İlk etapta üçüncü nesil Core i3 modellerini ele alalım. Entegre grafik performansı da sizin için biraz önemliyse yeni nesil bir işlemci tercih etmek daha uygun olacaktır. Bugün Core i3 işlemcilerde yoğun şekilde Intel HD Graphics 4000 tercih ediliyor. Taşınabilir odaklı seçenekleri geride bırakırsak, en uygun fiyatlı işlemcinin temini biraz zor olan Core i3 3210 olduğunu söyleyebiliriz. 55W güç tüketimine sahip olan işlemcide 3 MB önbellek bulunuyor ve 3.2 GHz çalışma hızı tanımlanmış durumda. Tercihinizi şu an üçüncü nesilden sadece Core i3 3220'den yana kullanabilirsiniz. 260 TL değerindeki işlemcinin frekansı 3.3 GHz seviyesinde. 3.4 GHz hızında olan Core i3 3240 ise 326 TL'lik bir fiyat etiketine sahip. Yeri gelmişken işlemcilerin tümünün 22 nm tekniği ile üretildiğinin altını çizelim. Core i3 3220 ile aynı karakterde, ancak grafik yönü biraz daha güçlü olan Core i3 3225 içinse 297 TL ödemelisiniz. Fiyatlar çok fazla fark etmediğinden üçüncü nesli tercih edin ancak dediğimiz gibi ikinci nesil işlemcileri de güzel fiyatlara avlamanız olası.

Core i5 seçiminizi de arada çok bir fiyat farkı olmadığından üçüncü nesilden yana yapmanız faydanıza. İkinci nesil seçeneklerin satışı halen sürüyor. Kolay bir şekilde ayırt edebilirsiniz. İşlemcinin model adının 2 yerine 3 ile başlaması, üçüncü nesle ait olduğunu gösteriyor. En uygun fiyatlı olan Core i5 3330'un fiyatı 405 TL seviyesinde. Dört çekirdekli işlemci 3.0 GHz hızda çalışıyor ve 6 MB'lık önbelleğe sahip. Tüm modeller 22 nm tekniği ile üretiliyorlar. TDP için açıklanan değerse 77W. Zirve noktasındaki işlemcinin ise Core i5 3570K (3.4 GHz) olduğunu görüyoruz. Dikkat etmeniz gereken K takısı, işlemcinin çarpan kilidinin olmadığını yani overclock'a müsait olduğunu ifade ediyor. K takısı olmayan işlemci overclock yapmayı düşünmeyenler için ancak biraz heyecandan zarar gelmez. Aralarında düşük bir fiyat farkı var. Bahsi geçen çok kıymetli işlemci için de 500 TL'yi gözden çıkarmak gerekli. Fiyatlardan da bahsedip son aile olan Core i7'lere geçelim. 3.1 GHz'lik Core i5 3450S'i 410 TL'ye alabilirsiniz. S takısı işlemcinin biraz daha düşük güç tüketimine sahip olduğunu ifade ediyor. S takısı olmayan sürüm de aynı fiyatta. Performans farkları yok. Core i5 3470'ise 430 TL'ye bulunabiliyor ve farklı olarak sadece 3.2 GHz'lik saat hızına sahip. Zirve noktasında bulunan Core i5 3570K'nın küçük kardeşi Core i5 3550'ye ise 450 TL'ye sahip olabilirsiniz. Kardeşin frekansı sadece 100 MHz (0.1 GHz) daha az.

Bütçesine güvenenlere: Intel Core i7

Yine 3 model koduna sahip olan işlemcilere bakacağız ancak sağlam fiyatlara kendinizi hazırlayın. Ailede daha çok mobil işlemciler var. Core i7 37xx kodlu işlemciler LGA 1155 yapısını destekliyor. Core i7 38xx ve Core i7 39xx ise LGA 2011 yapısını destekliyor. Anakartınızı özel olarak seçmeniz gerekebileceğini unutmayın. 3.4 GHz'lik Intel Core i7 3770'in dört çekirdeği mevcut. 22 nm üretim tekniği ve 8 MB seviyesine çıkartılmış önbellek gayet iyi. Fiyat olarak en uygunu ve 636 TL'ye bulunabiliyor. En üst seviye Core i5 almayı düşünenler için cazip denebilir. Daha marifetli olan yani çarpan kilidi açık Core i7 3770K (3.5 GHz) 722 TL'den aşağı bulunamıyor. Core i7 3770 ve Core i7 3770K aslında en değerli işlemciler. Çünkü Intel'in henüz başka bir LGA 1155 destekli üçüncü nesil Core i7 işlemcisi yok. Yine eski nesle bakabileceğinizi unutmayın.

Core i7'ler gerçekten performans canavarları ve rakip tanımıyorlar. LGA 2011 ise sistem toplayıp en iyiyi kullanmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Anakart fiyatları bile otomatik olarak fark ediyor. Zaten biraz önce de size dört haneli rakamlardan bahsetmiştik. En uygun olan seçenek 3.6 GHz'lik Core i7 3820. 666 TL'ye alınabilmesi mümkün. Asıl pahalı –ve tabii zirve performansı sunan- işlemcilerse yani Core i7 39xx serisinde. 12 MB önbelleğe sahip olan altı çekirdekli Core i7 3930K için ödenmesi gereken rakam 1275 TL. Bir diğer altı çekirdekli olan, 15 MB önbellekli ve 3.5 GHz'de çalışan Core i7 3770X ise 2279 TL. Pek yaygın olmasa da saat hızı 3.3 GHz olan Core i7 3960X'i de piyasadan temin edebilmeniz mümkün.

Derin bir nefes ve sonuç

İşlemciler hakkında epey bir yazıp çizdik. Kafanız karışmış olabilir ancak yine de bazı şeyleri biraz olsun netleştirdiğimizi düşünüyoruz. Yazımızda soket yapılarından bahsettik ancak bu sizin anakart ve işlemci seçiminizi de doğrudan etkiliyor. Demek istediğimiz işlemcinize uygun bir anakart alın. Her zaman en pahalısı en iyisi değil. Orta seviye bir işlemci için çok çok iyi bir anakart almanız gereksiz kalabilir. Eğer yakın zamanda terfi düşünüyorsanız ve anakartı daha uzun vadeli planlamışsanız o zaman masraftan kaçınmayın. Şayet bize soracak olursanız işiniz video düzenlemek değilse ve çok ağır programlarla çalışmıyorsanız işlemcinize 650 TL'den fazla vermeyin. Özellikle fiyat / performans açısından bakıldığında AMD oldukça avantajlı. Anakart seçiminde hassas davranacağınıza eminiz ancak overclock niyetiniz de varsa önemli üreticilerin zirve seçeneklerine göz gezdirmek faydanıza. Overclock yapmayacaklar yine üst seviyede ancak taban bir modele yönelebilir ve aradaki farkla daha iyi bir işlemci alabilir. Yılların deneyimi olarak özellikle oyunculara da bir tavsiyede bulunmak istiyoruz. Bazen daha iyi oyun oynamak amacıyla 100 USD fark vereceğiniz bir üst işlemci modeli sandığınız etkiyi yaratmayabilir. O 100 USD'yi grafik kartına verin. Bize de hak vereceksiniz.

Açıkçası bu makaleyi hazırlamak bizim için çok daha fazla zaman aldı. Test sonuçlarına göz gezdirmek mantıklı ve her zaman arkasındayız ancak seçimde birçok kullanıcıyı fiyat etiketi daha yakından ilgilendiriyor. Yazımızda özellikle AMD tarafında bir işlemci almanın çok zor olmadığını sizlere aktardık. Bütçeniz müsaitse Intel tercih ederek daha güçlü sistemler elde edebilirsiniz ancak kendinize yapacağınız en büyük iyilik ihtiyaçlarınızı göz önünden geçirmek. Video prodüksiyon şirketi sahibiyseniz işlemcinize vereceğiniz iki bin küsür lira, çok da uzun olmayan vadelerde daha fazla çalışma verimi elde etmenizi sağlayabilir. Ancak yine dediğimizi tekrarlıyoruz: 650 TL'ye bugünün en iyi sistemini kuracak bir işlemci edinebilirsiniz. Oyuncular aradaki farkı gönül rahatlığı ile bir grafik kartına yatırabilir. Orada da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bir sonraki rehberimiz için hatta kalın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 102 Yorum

Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bi makale olmuş.Teşekkür ederim.

dört senedir intelin quad core işlemcisini kullanıyorum bana mısın demedi valla maşallahı var. yeni nesil işlemcilerini düşünemiyorum bile...

@06 Şub 2013 01:25 aynen bende de core 2 duo var hala işimi rahatlıkla görüyor.

@06 Şub 2013 14:03 p4 Hala babalar gibi sıkıntısız. Mecburiyetten kullanıyorum biraz da. Daha elimde yeni nesil işlemcili sistemler olsa daha çok iş gücü ve rahatlık bulacağım :)

İntel AMD yarışında yıllardır önde götüren İntel' in bu başarısının sebebi kesinlikle reklam teknolojide taraftar olunmaz önemli olan performans AMD' nin İntel aşağı kalır yanı yok ben şahsen AMD A6 yı İntel core i7 tercih ederim fakar overclock olayı var tabi birde sonuç olarak kullancılar İntel kendine yakın hissediyor diğer donanımlar ile uyumu ve overclock ama AMD yi kötülemem

@06 Şub 2013 01:33 bi kere amd aldım her konuda problemli bir firma ayrıca ekran kartlarında da iyice geriye düştü. bir daha kesinlikle hayır.

@06 Şub 2013 14:13 6 yıldır amd sistem kullanıyorum hiç sorun yaşamadım Allahınızı severseniz bi bitin artık iki firmada iyi niy e kötülüyorsunuz anlamış ödeğilim size kârı ne acaba

@06 Şubat 2013 18:14 adam haklı beyler dağılın,kullanıcılar yorum yapsın netten araştırma yapan ve ya taraf tutanlar değil

@06 Şubat 2013 14:13 Amd pc alıyorsan sağlam bir anakart ve iyi bir kasa olmalı bende amd kullanıyorum bilgi işlem teknik servisim kesinlikle amd diyorum.

@14 Temmuz 2016 08:42 mesele anakart degil, amd de bir sokete bin tur islemci takabiliyorsun, ama her islemcinin termal gucu ayni degil. 22 watt islemci de vwr 112 watt da. benim 15 yillik islemciye eski anakartimin aynisini bulup taktim, tek cekirdek olmasina ragmen win 7 64 bit uzerinden 2013 oyunlarini oynatir hale geldi. ama agp sistem, takabilecegim en baba kart hd3850. o da darbogaza giriyor. yanlis anlamayin ekran karti yetmiyor:-) :-) :-)

İşlemci'ler hakkında detaylı anlatımı güzel bilgilendirici süper konu olmuş baştan sonuna zevkle okudum elinize sağlık.Diğer pc bileşenleri için'de böyle konuları görmek isteriz TEŞEKKÜRLER.

Gayet başarılı bir derleme olmuş.

i7 860 yeterli bana :))

masaüstü sistemlerde amd kullanırım. 4 çekirdekli bi amd işlmeci ve iyi bir ekran kartı alıp keyfime bakarım.oyunumu oynarım. intele para vermenin anlamı yok.

yaklaşık bir haftadır amd Quad - core A8 3530mx (1.9 ghz- 2.6 ghz) işlemcili 6gb ram li notebookumu kullanıyorum. almadan önce epey araştırma yaptım. bu işlemci intelin notebook işelmcilerinden i5 in üst seviye ve i7 lerin alt seviyelerine yakın güçte bir işlemci. gayet uygun fiyatlı bir ürün aldığıma inanıyorum. eğer tercihimi intelden yana kullansa idim sanırım bir %30 daha fazla ödemek zorunda kalacak idim. oyun veya iş amaçlı almadığım için de fiyatına göre (1070tl) üründen oldukça memnunum. bu arada win 8li windows istemediğim için bilerek 64b win 7 home premium ürün aldım. daha önceki notebook intel cpu lu idi ve benim anladığım şu oldu. F/P için amd. çooook parası olan içinse intel.

Intel 2013 te piyasaya 4. Nesil Core işlemci ailesine (Haswell) işlemcilerden çıkaracaktı, bundan hiç bahsedilmemiş. Dikkat, Intel yeni M serisi işlemcileri 2013 yılının Nisan ayında masaüstü PC kullanıcıların beğenisine sunacak. U ve H serisi işlemciler 2013 yılının 3. çeyreğinde, Y serisi işlemciler ise 2013 yılının dördüncü çeyreğinde sahne alacak. İşlemci almak isteyenlerin yeni nesil ürünlerden almalarında fayda var, yoksa 1-2 ay sonra ah vah keşke bekleseydim demeyiniz. AMD ve Intelin böyle detaylıca karşılaştırılması gerçekten mükemmel olmuş, yayında emeği geçenlerin yüreğine sağlık. Teşekkürler.

gerçek kalite, performans ve en önemlisi stabilite için kesinlikle inteli tercih ederim...

Masaüstü sistemim Amd fiyat/performans olarak en iyisini seçtiğime inanırım.

Gerçekten eşsiz bir yazı olmuş yazanların ellerine sağlık.Teşekkürler... Ben AMD FX 8350 modelini kullaniyorum overclok ile 4.5 ghz ile stabil bir şekilde kullanıyorum. Bence AMD işlemciler

Sistem Toplamayı Düşünüyorum. En Son Çıkan Oyunları Yüksek Kalitede Oynamak Amacım. Ve İnten i5 2500k almayı düşünüyordum. Ama bu 3. nesil çıktı ve kafam karıştı. Acaba ne yapsam i5 3570k benim almayı düşündüğüm 2500k dan nerdeyse 2 kat daha pahalı. i5 3570k: 500 TL ve i5 2500k 250 TL. (k istediğime göre overlock yapıcam ve NO AMD)

@07 Şub 2013 12:11 i2 2500k ile i5 3570k arasında oyun performansı açısından bir iki fps kadar fark var. Bu açıdan pahalı olanı almaya değmez. Bir de şöyle bakalım. 3570k diğerinden fazladan usb 3.0 ve pci express 3x destekliyor. Gelecekte ekran kartını illa ki değiştireceğine göre illa ki bunu alman gerek. Bana sorarsan bende 3570k ve yanında radeon hd 6950 var şimdiye dek hiçbir oyunda bana mısın demedi. Karar senin.

amd ne yapmalı

amd tabiki apu ile bir başka performans intel e para vermenin bir mantığı yok AMD'nin Fusion yapılı tüm işlemcilerini gönül rahatlığı ile alınabilir.dizüstlerinde bile eskisi gibi ısınma sorununuda ortadan kaldırdı.

AMD olmasaydı bu gün aldığınız fiyatların 2 katına intel işlemci almak zorunda kalacaktık. Rekabet iyidir ve bu gün rekabet arttığı için fiyatlar eskiye göre daha düşük seyredebiliyor. 16 hızlı cd roma 185 USD vermiştik zamanında. O yüzden AMD iyi-İntel iyi diye tartışmayıp hangisi işimizi ucuza görüre odaklanmak daha mantıklı.

@07 Şub 2013 18:16 alla alla neden tartışmayalım? sana mı soracaktık?...

@07 Şub 2013 18:16 fiyatlar düşük felan seyretmiyor hayal kurmayın.

@07 Şub 2013 18:16 iyi saçmalamış....

Yaşasın AMD iyiki var.

Ben kısa vadede Amdnin intel kadar iyi olamayacağına inananlardanım. Amd yokken intel vardı uzun süreli deneyimi ile uzun yıllar boyunca işlemci ihtiyacını en kaliteli şekilde karşılayacağına inanıyorum.

@08 Şub 2013 08:14 atma cahil intel AMD'den sadece 1 yıl önce kuruldu... bilmesek senin dediğine inanacağız intel fanboyu...

Güzel Bir Yazı Olmuş. Çoğunlukla Amd Tercih Edilmez Ancak 8 Gerçek Çekirdekli 4.0 Ghz 16MB Cache'e Sahip Bir Işlemci Kötü Olabilir Mi ? En Azından Sorumu Şu Şekilde Yinelemek Istiyorum. MSI 990FXA-GD80 Anakarta FX-8350 Takıp 8-16 Arası DDR3 1600Mhz Ram Ekleyip Son Olarak Radeon 7800-7900 Serisinden Bir Ekran Kartı Ile Neler Yapılmaz Ki ? Bu Sistemde Anakart Ve Işlemciyi Intel 2700K Ya Göre Değişince Arada Ne Kadar Fark Olabilir Ki ? Biri 80 Diğeri 90 Ile Açarsa Ona Fark Demem Çünkü Iki Değerde Çok Çok Iyi Ve Kolay Kolay Gözle Fark Edilemez. Sizin Yorumunuz Nedir Düşüncelerime ?

@08 Şub 2013 23:02 amd'nin sekiz çekirdekli işlemci performansı ve stabilitesi intelin dört çekirdekli yeni nesil işlemcilerinin yanına bile yaklaşamıyor hala şu çekirdek ayrımını bir anlayamadınız...

@09 Şub 2013 15:44 Tamam Aydınlat Beni Ve Söylediğim Sisteme Yorum Yap Öğreneyim Şu Yapamadığım Çekirdek Ayrımını

@08 Şubat 2013 23:02 birincisi amd alan oyun oynamak icin aliyor. oyunda da sanal cekirdegin hayri olsa intel turbo boost kullanmaz:-) 2. si ise fx serisine 1866 ram takmali. yoksa fx in ne faydasi kalir. 3. su ise oyun disjnda kalan programlarda da fx serisinin sanal cekirdek yapisina uygun orogram yok. 4. su ise fx yarimvkalmis bir mimari.

amd yi her yönden seviyorum

@09 Şub 2013 10:52 her yönden derken? :)

@09 Şub 2013 15:44 Ama Sevdalı Arkadaş :)

@09 Şub 2013 10:52 platonik herhalde :)

amd candır ben hiç intel işlemcili masaüstü makine toplamadım hiçbir zamanda bir sıkıntı yaşamadım neden daha fazla para vereyim

amd a6-3420m ile intel i5-3210m yi kapıştırdım.. test sonuçları: tek çekirdek üzerinden asal sayı testi i5: 14sn a6: 49sn çok çekirdek üzerinden asal sayı testi a6: 49sn i5: 79sn cinebench test sonuçları i5: 2.83 a6: 2.33 amd nin en büyük artısı oyunlardaki apu crossfire olayı.. gpu hızlandırmalı video editingte çok başarılı.. normal şartlar altında günlük ve oyun kullanımında amd daha iyi çünkü pil ömrüde önemli.. tabiki laptoplar üzerinde ;)

accikcasi ikiside bes para etmez benim hpden bilirim 10 sene daha gecmesi lazim bunlarin hizlanmasi icin yetersiz ikiside bana göre

hangisi ucuzlarsa onu alırım abi hız ve stabil önemli

3. Nesil i7 işlemci ve board 1200TLve üzerine gelirken , AMD FX8350 ve Ona uygun 990FX board 800TL'ye geliyor. Aradaki 400TL farkı alacağın ekran kartına ekle en üst seviye bir Nvidia yada AMD kart al. Sonra yaptığın işin ne kadar mantıklı olduğunu anla.. I7'ye buisness class işlerde ihtiyacın var neden var çünkü Proje grup ,Tasarım ve modelleme çizimlerinde i7 daha stabil bir işlem sunuyor ve TR Firmalarıda farkı bilmesede marka merakını bırakamıyor.. Evinde Desktop kullanıyorsan AMD'yi gözün kapalı şeç.. Laptop gibi mobil cihazlarda da Intel seç .. Bu kadar basit..

@10 Şub 2013 12:53 ne kadar basit?...

Pahalı Olan Iyidir Mantığıyla Dolaşan Ve Intel Dışında Başka Bir Şey Kullanmayan Insanlar Gelmiş Hala Tek Taraf Görüş Savunuyor. Oyun Oynayacak Adam FX-8350 Msi/Gigabyte/Asus 990FX Model 250-350 TL Arası Anakart Bütçesine Göre Ati 6000-7000 Serisi Ekran Kartı Ile Hangi Oyunu Istediği Gibi Oynayamayacak ? Çok Daha Pahalı Bir Sistemle Intel Kurun Cebiniz Yansın.

@10 Şub 2013 13:21 şuna biri intelin son nesil işlemcilerinden versinde sussun garibim :)

@10 Şub 2013 21:51 Kardeş Son Nesil Işlemcilerden Iyi Bir Tane Kullanarak Bana Oyun Pc'si Kursana Ya. Fiyatını Merak Ediyorum.

ikiside yaramaz 10 sene calismalari lazim

ASUS P5VD2-VM anakartımın işlemcisini değiştireceğim takabileceğim en iyi işlemciyi almak istiyorum. lütfen bu konuda bana yardım edin . anakartımın özellikleri içinde core2 duo destekler diyor ama hangisini takacağım ?

@11 Şub 2013 00:28 bu işlemciler tam senlik :D Intel Core 2 Duo - Intel Pentium 4 - Intel Pentium D - Intel Celeron D

@11 Şubat 2013 00:28 Kardeş amd al hem ucuz hem güzel hemde kaliteli notebookum gram ısınmıyor eskisi gibi değil amd sorunlarını çabuk çözüyor intele göre masa üstümde amd hemde oda 6 seneden beri güç kaynağı dışında bir sıkıntım olmadı birde ekran kartına para vermezssin verirsende dehşet bir pc olur elinde alacaksan amd A10 al i7 den kat kat daha iyi işler yaparsın

intel al işine bak

AMD yada Intel eger 2TB SSD alacak 9 Milyarlıranız yoksa hiç farkı yok...bende Phenom II X4 945 ve Ati 5830 ekran kartı 4GB Ram var...3 senelik sistem hala çalıştırmadıgı oyun yok..kasmada yok ama Hardisk sıkıntı çıkarıyor bir program hardiske erişmeye çalıştıgında sistem yavaşlıyor...yani oyun oynamak için bir işlemciye 2 bin lira bayılmak baya bir müsriflik gibi görünüyo bana...

AMD ne zaman 22 nm'ye geçecek?

eğer oyuncuysan amd yok takılacam diyosan intel

Anakart,ram fiyatları aynı.Cpu zayıf kalırsa sıstem upgr yapılır.Amd eskı anakartlarlar uyumdan uzaklasırsa kaybeder intel cpu alırım sıstemı daha uzun sure kullanırım anakart masarafı daha az cıkar amd eskı cızgısınden cıkmaya basladı ozaman ıntele rakıp cpu koymalı

Bir şey söyliyecemde acaba neden herkez AMD mi intel mi diye sorsun kaç kişi var bu forumları gezmeden

Ammada kafa karıştırmadan anlatmışsınız. Biz basit kullanıcıyız kardeş ne anlarız bir sürü laftan. Siz dosdoğrusu En hızlı en güçlü en çok çekirdekli hangisi (tabi gerçek çekirdek sayısı olacak.Üreticiler sanal çekirdek sayısıyla müşteriyi kandırıyorlar) Hangi işlemci paraya kıyıp alınmalı ? hangisini alırsak on yıl arkamıza bakmadan kullanırız. Bunu bize yazıverin yeter be kardeşim.

AMD-FX 6100 işlemci+8GB DDR3 1666MHZ RAM (2 tane 4gb ram dual channel teknolojisini aktif etmek için daha fazla performans sağlar)+ AMD HD6850 1GB 256BİT ekran kartı ile oyunları Full HD yüksek detaylarda akıcı şekilde oynuyorum.

amd tablet ve dizüstü bilgisayar işine girdimi inteli bitirir bazı dizüstü bilgisayarlarda amd var amd kullanan arkadaşım (intelin p5 özelliği zamanında) almıştı ozamanın en iyi oyunlarını kapanma olmadan oynaya bilmişti intele işlemci güç ayarı gerekiyor haberiniz olsun

beyler beyler yapmayın lütfenn.... :D 1.oyun oynamak istiyorum ve profesyonelim : Kesinlikle AMD=Daha Ucuz, Overlock yapabilirsin, güçlü. 2.oyun oynamak istiyorum ama profesyonel deilim : İster AMD ister Intel fark etmez. ama aynı performans için intele daha fazla para vermen gerekir. 3. Üst düzey grafik tasarımları yapıyorum : Kesinlikle intel=Pahallı ama çok etkilidir, Kullanım ömrü daha uzundur 4. Bilgisayarı sadece takılmak için kullanıyorum : AMD öneririm daha ucuzdur. 5. Deli gibi güncelleme yaparım, sürekli donanım değiştiririm : Kesinlikle intel= daha geniş bir yelpaze sunar. 6. Yukardakilerin hepsi = Verirsin 4000$ alırsın Intel Xeon E5-4650 @ 2.70GHz oldu bitti gitti...

geçen senenin tam başında 2600k almıştım suanda 4 ghz de kullanıyorum z77-gd65 msi kart ile performansı harika

a8 4500mde 1.9 ghz hız var.bu nasıl iyi mi ?

4 Yaşında phenom II ve yanında sağlam GPU daha hiçbir sıkıntı çekmedim oyunlarda.

Intel Xeon 8C Processor Model E5-2660 95W 2.2GHz bu nasıl bir işlemci acaba yardımcı olma imkanınız varmı ?

amd king kim nederse desin intel 12 thread yapıyo(3.3 ghz 3.7 ghz) 2000-3000 ne satıyoramd ise 500 tlye 8thread lı 4.0 4.5 ghz yapıyo bir sorunu var çok ısınıyor

@30 May 2013 12:01 o kadar hızı sende yapsan çabuk ısınırsın olay sadece hız değil genel performansta biter intel'in ar-ge'ye verdiği para amd'yi 2 kere satın alıyor biraz araştırın boş boş konuşmayın yongalarına bakın amd 6 senedir aynı sadece yonga büyüyor ve hız artıyor fakat şişiyor ve ömrü uzun değil intel'in işlemcileri neredeyse tırnak boyutuna düşecek ve amd'den hala çok çok iyi ve çok çok kaliteli buda aradaki farkı kanıtlar arkadaşın dediği gibi parası içinde saklı.

4321 Amd Yeah

Al amd yi bide stok fanı değiştir başka bir fan al ne anladım bu işten intelin fiyatına denk geliyor.

intel pahalıdır ama parası içindedir, profesyönel rip yaparım yıllardır her iki işlemciyide denemiş bulunmaktayım, birbirine eşdeğer işlemcileri test ettiğimde intel amdye havada 1000 basar..! amd ilk 20 dk içinde yorulur ve şişmeye başlar sonra 40 dk içinde bitirmesi gereken iş 2 saate çıkar ama intel bu konuda tek diyebilirim. 40 dkda bitmesi gereken iş 40 dk da bitiyor...!

iki markayı da kullananlar memnun olduğuna göre hangisini seçersen seç :)

i5 3230m 2.6 ve yeni seri i5 3317u 1.7 arasındaki farkı bana söyleyecek varmı hepsi para tuzağı bizlerin ve buraya okadar yazanların aradaki farkı bulsunlarda göreyim yeni nesil daha serin çalışacaktır fakat birazdaha yavaşlıyacak çünkü 0.9 ghz hız farkı var şimdi bu yeni nesil işlemci nasıl daha iyi oluyor diğerinden palavra para tuzağı siz kendi kendinizi kandırın intel şöyle yeni birşey sürdüm dedi bana göre ikiside aynı sadece millet sıkılıyor yeni bir işlemci istiyor firmada allayıp pullayıp aynı işlemciyi sürüyor intel ah intel p4 ve ilk 2 çekirdeklilerde intel çok kötü idi amd arkasından bakıyordu iki ikiside var yoksa intel veya amd tek başına kalırsa vitrinden bakarız işlemcilere ama yinede inteli arayışa sokan amd dir bunuda bilin

ocakta ki yazıyı ısıtıp vermişler fiyatlar da one göre zaten ayrıca 4. nesin inteller var artık...

fx 6300 = i5 amd fx6300 300 tl i5 500 tl ben olsam fx 6300 alırıdım ve geri kalan paraya git soğutucu al ovelock yap i5 geç!

geçen hafta A8 5600k işlemcili bilgisayar topladım, işlemci ısısı boşta 14 derece yükte 54 derece, ısılara Aida64 deneme sürümü ile baktım, ilave fan takmaya gerek duymadığım, en sessiz çalışan ilk sistem bu oldu :)

kesinlikle amd fx 6300 intelin hemen hemen i5lerinin hepsinden daha kuvvetli ve fiyatı i5 in yarısının yarısı

@16 Ara 2013 15:57 Amd 32 nm islemci araligina sahiptir nanometre olayi cok onemlidir nanometre ne kadar kucuk olursa okadar az isinir okadar az elektirik harcar okadar cok performans saglar (alana daha cok sey sigdigi icin) ben hiz olarak l cache onbellegi olarak amd nin ustune islemci tanimam fakat intel 22nm kullaniyor su an intel kullaniyorum 22nm oldugu icin.

arkadaşlar samsung vındos 8 amd 4 işlemci laptop var ona tek tuşla format atılıyormuş nasıl oluyor bilgisi olan yazarmı acaba

@19 Ara 2013 10:42 f4e bas kardeş format ekranı gelecektir

@19 Ara 2013 10:42 yok öle bişey yemişler seni :ASAsad

Arkadaslar islemcide soket olayi vardir 1150 soket tercih ediniz bu soket tarzi 4. Nesildir 1155 1156 eski nesildir en yenisi 2011 dir amd islemcileri 32 nm dir o yüzden pek ragbet gormez islemcide nm olayini ogrenin size tavsiye edebilicegim en iyi islemci intel i5 4440 1150 soket haswell 3.1 ghz 22nm bu modelin 4570 .4670 surumleri vardir aralarindansadece 0.100 mhz veya 0.200 oynar cache onbellekleri aynidir o yuzden en ideali oyun olsun is olsun 4440 dir saygilar.

ARKADAŞLAR BEN BİLGİSAYAR CAHİLİYİM DİYEBİLİRİM SİZE BİR SORUM OLACAK ACABA AMD 4 İŞLEMCİLER BUGÜN HANİ DİYORLAR YA i3 - i5 falan HANGİSİNE DENK GELİYOR ACABA

@02 Haz 2014 17:03 i3 bile sayılmıyor

@04 Eylül 2014 04:37 Peki ya AMD A6-6310 işlemci i3 mi i5 mi i7 mi ?

f4 bas kardeş format ekrana gelecektir......:)

bende hp amd a8 aldım sizce nasıl ekranı sorun verıyor hata verıyror

Toshiba satellite latop İşlemci: AMD a4 5000 apu 1.50 ghz AMD ati redeon 1gb ekran kartı var 4 RAM var. Ben bu işlemciyi değiştirmek istiyorum. 1.50 ghz az geliyor. Sizce amd a10 ile değiştirilebilir mi? Anakart ve bios ile uyumlu olur mu ?

Eline saglik cok iyi aciklamasini yapmissin sonuna kadar okudum :-) :-)

ben şu anda amd a10 kullanıyorum ve işlemcimi amd fx8350 ile değiştirmek istiyorum giriş pinleri desteklimidir

Amd 945 am3 3.40 ghz phenomum var İ7 extrem dışındaki bütün i7'lerden iyi performans veriyor alt tarafı 4 çekirdek olmasına karşın.

bnm pc intel celeron 1.10 ghz rezillikk hiç bişey açılmıyor :( bide cs 1.6 mario metin 2 cry of fear 30 fps açıyor :(

teşşekürler açıklayıcı ve yararlı

Celeron işlemciyle gta5 çalıştırıyorum. Hemde sıfır kasmayla. Celeron un yeni nesillerinden bahsedin !!!!

harika bir yazı olmuş teşekkürler benim gta 5 i düşük ayarlarda bile oynatsa dahi bir işlemciye ihtiyacım var şuandaki sistemim şudur f2a68hm-ds2 Gigabyte anakart 1/2 8 1333 mhz hi-level ram Amd A4000 APU 3.0 Ghz işlemci Radeon hd7480 grafik kart (işlemciyle tümleşik yapıda) sizce hangi işlemci alabilirim ben daha çok APU işlemcileri tercih ediyorum birde karta para vermek istemiyorum dediğim gibi en düşük ayarlarda bile olsa 30-40 fps alcak en ucuz AMD işlemci nedir şimdiden teşekkürler

benimki i3 süper iş görüyo herkese tavsiye ediyom

Arkadaslar laprop alacagim ama karar veremedim. Amd a8 6410 apu mu yoksa intel 5. Nesil i3 mu? Pes fifa gta vb. Fps oyunlar oynamak icin

güzel olmuş danke gerçekten beğendim

gerçek kalite ve performans açısından tabiki intel

celeron 1 numara ucuz iyi

asus x555y amd a8 quad corex4 kullanıyorum Maşallah diyeyim nazar değmesin hiç pişman olmadım aldığıma performans açısından harika gerçekten çok memnunum

DualCore Intel Core 2 Duo E8500, 3166 MHz (9.5 x 333) GTA 5 KALDIRIR MI KASMADAN BİRDE KAÇ MHZ REM ALIYOR SOYLEYEBİLİRMİSİNİZ

AMD Sempron 2300+ - SDA2300DUT3D / SDA2300BOX 453-pin organic PGA 1.95" x 1.95" (4.95 cm x 4.95 cm) işlemci yandı, anakartım Foxconn WINFAST 741M01C-G-6L SOKET 462 anakart ağırlık / CPU, 1GB ve I / O Plate. yanan işlemci yerine başka hangi işlemci takabilirim.

Sen de yorum yaz